Çok geç kalmış galibiyet !

Çok geç kalmış galibiyet !

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nin I grubu müsabakasında Türkiye A Milli Basketbol Takımımız, deplasmanda Belçika Milli Takımı ile karşılaştı.

Maç boyunca çok etkili savunma yapan milli takımımız, Doğuş Özdemiroğlu’nun önderliğinde sahadan 54-82 gibi rahat bir skorla galip ayrıldı.

18 yaşındaki genç yıldız adayı Berke Büyüktuncel, bu karşılaşmayla birlikte kariyerinde ilk kez A milli takım formasını sırtına geçirdi.

 

 

Grupta herhangi bir iddiası bulunmayan milli takımımız, bu sonuçla elemelerdeki 10. ve son maçında 4. galibiyetini aldı.

Sırbistan’ın Büyük Britanya’yı yenmesiyle birlikte Dünya Kupası şansı son bulan Belçika Milli Takımı ise gruptaki 10. maçında 6. kez sahadan yenilgiyle ayrıldı.

Karşılaşmaya savunmada etkili bir başlangıç yapan milli takımımız, ev sahibi Belçika’yı ilk 3 dakikada yalnızca 2 sayıda tuttu. Hücumda ise Doğuş Özdemiroğlu ve Sadık Kabaca’yla etkili olmaya çalışan Türkiye, ilk 3 dakikalık bölümü 2-4 önde geçti. Devamında Thibaut Vanderhaegen’in üçlüğüne engel olamasa da milli takımımız, Doğuş Özdemiroğlu’nun üst üste 5 sayısıyla durumu 5-9’a getirdi. Sert savunmasıyla Belçika’ya kolay sayı şansı tanımayan Türkiye, Şehmus Hazer ve Ercan Osmani’nin sayılarıyla farkı 8’e çıkardı ve Belçika’ya molayı aldırdı. Mola dönüşünde Şehmus’un turnikesiyle farkı çift hanelere çeken milli takımımız, Emmanuel Lecomte’un üçlüğüne engel olamayınca durum 12-19’a geldi. Son bölümde Okben Ulubay’dan da dış atış katkısı alan Türkiye, ilk çeyreği önde geçti: 14-22

İkinci çeyreğe hücumda etkili başlayan ve Şehmus Hazer’in önderliğinde 4-0’lık bir mini seri yakalayan milli takımımız, farkı erkenden çift hanelere çıkardı. İlk çeyrekteki savunma sertliğini koruyarak Belçika’yı ilk 3 dakikada sadece 2 sayıda tutan Türkiye, bu bölümü 16-26 üstün geçti. Devamında Jonathan Tabu’nun üçlüğüne engel olamayan milli takımımız, buna karşın Doğuş ve Şehmus’un üst üste 4 sayısıyla farkı 11’e çıkardı. Üzerine bir de Doğuş’un turnikesiyle durumu 19-32’ye getiren milli takımımız, Belçika’ya bir kez daha molayı aldırdı. Moladan daha etkili hücum ederek dönen ev sahibi Belçika, Alexandre Libert’in üst üste gelen iki üçlüğüyle farkı tek hanelere indirdi. Son bölümde yeniden savunmasını toparlayan ve farkı çift hanelere çeken milli takımımız, soyunma odasına rahat şekilde üstün gitti: 31-45

Mücadelenin ikinci yarısına da etkili hücum ederek başlayan milli takımımız, Doğuş Özdemiroğlu ve Ercan Osmani’nin sayılarıyla çift haneli üstünlüğünü sürdürdü. Üzerine bir de Sadık Kabaca’dan skor katkısı alan Türkiye, maçta durumu 35-52’ye kadar getirdi. Ev sahibinde Vrenz Bleijenbergh’in bireysel çabalarına karşın rahat hücum etmeye devam eden milli takımımız, Doğuş Özdemiroğlu’nun serbest atışlarıyla farkı 19’a kadar çıkardı ve rakibine bir kez molayı aldırdı. Mola dönüşünde yine Doğuş’un turnikesiyle Türkiye, maçta farkı ilk kez 20’lerin üzerine çekti. Son bölümde de üstünlüğünü rahat şekilde koruyan milli takımımız, final çeyreğine 19 sayı farkla önde girdi: 45-64

Maçın karar periyoduna da Muhsin Yaşar ve Yiğit Arslan’ın önderliğinde etkili hücum ederek başlayan milli takımımız, durumu 47-70’e getirdi ve Belçika koçu Dario Gjergja’ya erkenden molayı aldırdı. Moladan rakibine kıyasla çok daha etkili dönen Türkiye, Erkan Yılmaz ve Yiğit Arslan’dan gelen üst üste 5 sayıyla farkı 28’e kadar çıkardı. Kalan bölümde de çok etkili savunma yapmayı sürdüren milli takımımız, maçı çok rahat bir skorla kazandı: 54-82

 

Belçika’da Emmanuel Lecomte 14 sayı, 2 asist; Thijs De Ridder 8 sayı, 8 ribaund, 2 asist; Alexandre Libert 6 sayı, 3 ribaundla oynadı.

Türkiye’de ise Doğuş Özdemiroğlu 19 sayı, 9 ribaund, 3 asist; Ercan Osmani 15 sayı, 7 ribaund; Şehmus Hazer 13 sayı, 3 ribaund, 3 asist, 3 top çalma; Sadık Kabaca 9 sayı, 1 ribaund, 1 asistle mücadele etti.

 

 

 

  1. çeyrek: 14-22
  2. çeyrek: 31-45
  3. çeyrek: 45-64
  4. çeyrek: 54-82