Sayman’dan ‘Final Maçları Hata Kabul Etmez’ !

Sayman’dan ‘Final Maçları Hata Kabul Etmez’ !

Vodafone Sultanlar Ligi Yarı Final 2. maçında Vakıfbank’a konuk olan Eczacıbaşı Dynavit son derece dominant oynadığı maçta güçlü rakibine set vermeden kazanıp finalde Fenerbahçe Opet’in rakibi oldu.

Özellikle ilk sette farklı önde götürüp seti kazandı havası veren Vakıfbank birden durunca Eczacıbaşı Dynavit geriden gelip Vakıfbank’ı 25-23 ile geçince işin rengi belli oldu aslında. Çünkü kadroda bu kez Ogbogu ve Frantti’yi beraber oynatan Guidetti bu kez Bianca Busa’dan vazgeçip Alexia’yı 4. Türk oyuncu olarak ilk 6 içine yerleştirmişti. Ancak Türkiye liginde de çok önemli tecrübeleri olmayan ve gelişime açık bir oyuncu olan Alexia’dan çok verim alamadı. İlk sette Frantti önemli katkı verse de set Eczacıbaşı’na gitti. Aslında özellikle Zehra ilk sette son maçların en iyi performansını vermişti. Alexia’yı 4. Türk gibi oynatıp avantaj sağlamayı planlayıp sezonun en yüksek verimle hücum eden pasör çaprazı Jordan Thompson’ı çok uzun süre kenarda unutması 2. setin de kaybedilmesine neden oldu. İlk setten sonra Frantti de oyundan düştü zaten. Halbuki Derya gibi önemli bir smaçör unutulmuştu. Derya oyuna girdikten sonra çok büyük katkı verse de Eczacıbaşı kazanabileceği inancı çoktan eline geçirmişti. Voronkova ve Beyza tüm zor işlerde ön plana çıkan yük çekiciler olarak 10 puan aldılar. Vakıfbank çoğu zaman Gabi ile bile Eczacıbaşı bloklarını geçemedi. Bence kadroda olmasının çok şey ifade etmediği Van Allen kadroda sadece yabancı kontenjanını şişiren isim oldu. 1-2 pozisyon haricinde de bir katkısı olmadı. Busa tercih edilseydi Vakıfbank hücumlarda ve bloklarda daha etkili olabilirdi.

Eczacıbaşı mantık olarak çok iyi hazırlandığı maçı bence çok rahat bitirip emeklerinin sonucunu alıp finalist oldu. Eczacıbaşı’nda kimse 35-40 sayı üretmedi. Herkes topyekün savunma yapıp hücumda olabildiğince verimli oynadı. Ligin bence en çabuk pozisyon alıp sıçrayabilen ve akıllı bitirişler yapabilen oyuncusu Hande Baladın 3 sette de müthiş dokunuşlarla maçın yıldızı oldu. Elif’in çok iyi yönettiği gecede Eczacıbaşı blokları maça damgasını vurdu. Voronkova büyük tecrübesi ile takımı moralman hep üst seviyede tutan oyuncu oldu. Boskovic roller eşit dağıldığında çok daha verimli oynuyor. Hande,Voronkova ve Jack-Kisal verimli oynadığında üstündeki yük ve stres azaldığı için performansını çok rahat yükseltiyor. Arka alan savunmasında da aksamayan Eczacıbaşı Dynavit tam tersi rakibine karşı bloklarda ve arka alan savunmasında fark yaratınca ezici üstünlükle finale koştu.

Vakıfbank’ın çok sıradan bir sezon geçirdiğini hep yazıyorum. İlk kez 11 yıl sonra Avrupa’da final oynayamamak, 3 yıl üst üste şampiyon olduğu Axa Sigorta Kupa Voley finali oynayamamak ve son olarak Türkiye Ligi finaline kalamamak tarihin en şok sezonu oldu. Guidetti’nin 1 hafta sakin bir şekilde kimse ile konuşmadan sadece kendi ile yüzleşmesi gerek. Yoksa hatalar zinciri devam eder. Başarılı olan kadronun bozulmaması gerektiğini biri ona anlatabilmeli. Bu denli yetenekli bir Koç’un bir fikir danışmanı mutlaka olmalı..Naçizane !

Ferhat Akbaş hata yaptığı Axa Voley final maçı seçimini etüd edip doğruyu bulunca Eczacıbaşı Dynavit müthiş bir galibiyet aldı. Beyza vazgeçilmesi olması gerek çünkü bu düzeni zaten kendi yarattı. Kupa Voley finalinde Beyza’dan vazgeçmesi kupayı kaybettirdi belki de. Koç inandığı sistem ve isimlerden kazandığı müddetçe asla vazgeçmemeli. Hastalık, sakatlık ve aşırı form düşüşleri hariç tabi ki.

Vakıfbank’da Derya gibi önemli bir Milli Takım oyuncusu varken çok kısıtlı süre verilmesi bence tuhaf. Alexia çok net bitirici bir pasör çaprazı değil. Savunmada da etkisi tartışılır. Bu tip önemli final maçlarında Jordan Thompson’dan vazgeçilmesi ve sürekli yeni arayışlar bu sezon Vakıfbank’ı sıradan bir üst seviye takımı sınıfına düşürdü ne yazık ki. Umarım ölü sezonu Guidetti dersine ÇOK İYİ çalışıp verimli geçirir ve Vakıfbank geri döner. Kimse geçmiş başarılara bakmaz. Ya da bir süre sonra unutur. Kalıcı olan sürekli başarıdır. Birileri Guidetti’ye cesur davranıp hataları dikte etmezse sorun daha da büyür ve imparatorluklar çöker. Yerini kaybetme korkusundan uzak kahramanlar Vakıfbank’ı geri döndürebilir. Ancak kimse bu giysiye sıcak bakacak cesareti göstermezse Vakıfbank gibi bir müthiş şampiyon sıradanlaşabilir. Aman Dikkat !!!

Finali hak eden Fenerbahçe Opet ve Eczacıbaşı Dynavit’e iyi şanslar. Harika bir final olsun ve hak eden kazansın.

Mutlu bir tatil dileklerimle…

 

 

 

SAYMAN-FOTOSPOR