Rekortmen Koç Gökhan Taştimur Geri Döndü

Rekortmen Koç Gökhan Taştimur Geri Döndü

Türkiye Basketbol 2. liginden Süper Lige tam 8 takım çıkaran tek Koç olarak tarihe geçen Gökhan Taştimur farklı şekilde geri döndü.

Bir süredir liglerde görünmeyen deneyimli Koç bu kez yıldız oyuncu yetiştirmek ve Basketbola kazandırmak için çalışmalara başladı. Bodrum’un önemli Spor Organizasyonlarından Esa Bodrum, Taştimur’a bu konuda yaptığı tekliften olumlu yanıt aldı. Bodrum’da çalışmalara başlayan Taştimur’un özellikle yurt dışından gelecek olan bir çok oyuncuyu takvimine yerleştirmesi dikkat çekici. Kendisi ile yaptığımız mini röportaj’da tecrübeli Koç hedeflerini anlattı.

 

 

Koç bu kadar yıl TBL’den 8 takım çıkarıp rekor kırdın. Öncelikle bunu nasıl başardığını anlatır mısın? 

Ben Yeşilyurt ve Eczacıbaşı kökenliyim. Özellikle Eczacıbaşı kültürünün başarımda çok etkili olduğunu belirtmeliyim. Müthiş Koçlar ile çalıştım Eczacıbaşı’nda ve sonrasında A Takım Koçluk sırası bana geldiğinde takımı yeniden Süper Lige çıkardım. Ancak Eczacıbaşı’nın ani kapatma kararı ile çok üzüldüm. Orası benim yuvam gibiydi. Altyapıda da çok emek vermiştim. Hayat devam ettiği için işime konsantre olup Kültür Koleji’nin başına geçtim ve gerçekten çok iyi bir organizasyon kurdum. Yöneticimiz Coşkun Gülferi ile birlikte o kulübe çok emek emek verip çoğu altyapılardan gelen oyuncularla süper lige çıktık. TBL hikayemin dönüm noktası Kültür Kolejidir. Devamında Konyaspor ve Antalyaspor’u da aynı mantıkta çalıştırıp lige çıkardım.

Bu arada ani gelişen İtalya ve Siena maceran oldu. Ergin Ataman ile birlikte önemli bir iş başarmıştınız. Detaylar nedir?

Benim için önemli bir deneyimdi. Ergin Ataman Siena’ya Koç olunca benim de Siena’da olmamı istedi. Ancak o zaman yasalar sadece sahada 1 yabancı Koç’a izin veriyordu. A Takımın yardımcı Koçu olup rakipleri izlemek, analizler yapmak ve taktiksel raporlar vermekti işim. Bunun yanında altyapı organizasyonlarını da denetliyordum. Talent oyuncu bulmaya çalışıyordum. Saporta Kupasını kazandık ve Siena müthiş bir başarı sağlamış oldu. Hem Ergin Ataman’ın hem de benim çok iyi düzeyde İtalyanca bilmesi işi kolaylaştırmıştı.

Bu kadar çok başarılı yıllara rağmen bir türlü Milli Takımlarda Koçluk yapamadın. Nedenleri neydi?

Bunu fazlasıyla hak ettiğimi düşünüyorum ama o dönemlerde Eczacıbaşı’nda birlikte çalıştığımız ve çoğumuzun Basketbol kariyerine büyük katkılar yapan Nur Gençer ile yıllarımız geçti. O dönemin Federasyonu ile Nur Abi çok ters düşünce bende engelliler kategorisine girmiş oldum. İçimde önemli bir yaradır çünkü Milli takımları bence fazlasıyla hak etmiştim. Spor içi siyasete takıldım.

 

 

Şu anda kendin için yeni bir sayfa açtın. Yerli ve yabancı oyuncuyu geliştirip kariyer planlamasını yapacaksın. Esa Bodrum’da neler planladın?

Öncelikle Esa Bodrum çok elit bir organizasyon. Benimle çalışmak istediler ve bende projelerini geliştirip uluslararası hale getirebileceğimi belirttim. İki tarafta birbirini iyi anlayınca ortaya değerli ürünler çıkar. Son derece konsantre ve inançlıyız. Yurt dışından 15-18 yaş arası gelecek ve kamplarımıza katılacak çok fazla oyuncu var. Bu kadar ilgi bizi şaşırttı ama çok da mutlu etti. Bunu kesinlikle ticari amaçla yapmıyorum. Hedefim ileri de Euroleague, Fiba EuroChallenge ve Eurocup oynayabilecek düzeyde oyuncular hazırlayıp geliştirmek. Lig bittiğinde yerli ve yabancı oyuncu Bireysel gelişim veya Recover yada yeni sezona hazırlık antramanlarımda olacak kondisyonerimle birlikte. 15 Mayıs – 15 Temmuz arasi 15-18 yaş aralığında belirli seviyede gelecek vaat eden lisanslı oyuncularla çalışacağım. Hepsi de İstanbul-Bursa-İzmir’den 10 gün için gelecekler ve kalacak yerlerini kendileri organize edecekler.Ben burada hem kondisyoner hemde yardımcı Antranör ile birlikte sporculara faydalı olmaya çalışacağız.
Ligi biten 18 yaş üstü içinde aynı şeyler geçerli, 15 Temmuz’a kadar devam edeceğiz. Tabii sınırlı sayıda sporcu ile çalışabilirim ancak ve sporcuların önce videolarını izleyip umut vaat ediyorsa kampa katacağım. Dediğim gibi ticari bir hesap içinde olsam herkesi dahil ederdim.

Son sorum şöyle olacak. Önümüzdeki sezon liglerde Koçluk planlıyor musun? Belirgin bir kulüp var mı görüştüğün? 

Bence fazla ara verdim ve artık gerçek işime dönmek istiyorum. Görüştüğüm 2 kulüp var. Sezon bitiminde TBL’ye geri döneceğime inanıyorum. Mantıklı yatırım yapan kulüplere kapım açık. Ancak günü kurtarmaya çalışan kulüplere her zaman olduğu gibi yine olumlu bakmayacağım. Tüm ligleri izliyorum. Çok fazla data oluşturdum. Basketbola gerçekten değer katmak isteyen kulüplere alt yapısıyla birlikte destek olacağım. Basketbola değer katmak en sevdiğim şey. Yine başaracağıma eminim.

Sana iyi şanslar diliyoruz. Söyleşi için de teşekkürler.

Ben de Fotospor’a ve sana teşekkür ederim.

 

 

 

Röportaj : SAYMAN-FOTOSPOR