Zoran Savic: “Facu Campazzo’yu Nasıl Aldılar Hala İnanamıyorum”

Zoran Savic: “Facu Campazzo’yu Nasıl Aldılar Hala İnanamıyorum”

Zoran Savic’in geride bıraktığı iz çok büyük. İtalyan basketbolunun yaşayan bir efsanesi, doksanlı yıllardan itibaren Yugoslavya’nın altın neslinin önemli bir yıldızı, hem Real Madrid hem de Barcelona için oynayan bir as ve aynı zamanda ünlü Kinder Bologna’nın bir oyuncusu.

Kariyerini Kinder Bologna’nın ezeli rakibi Fortituda için oynayarak bitirdi, ancak her iki kulüpte de seviliyor ve saygı görüyor. Şimdilerde Partizan’ın sportif direktörlüğünü yapan Zoran Savic, EuroLeague’de Kızılyıldız maçı öncesinde SportKlub’e açıklamalarda bulundu.

Her şeyden önce – EuroLeague sezonu hakkında…

“EuroLeague’de muhtemelen tarihin en belirsiz sezonunu yaşıyoruz. Dürüst olmak gerekirse, Olimpia Milano‘nun durumuna şaşırdım, çünkü sezon başlamadan önce Final Four kalibresinde olduklarına inanıyordum. Özellikle Shields’ın sakatlıkları takıma pahalıya mal oldu. Çok sayıda maç ve seyahat var, bu yüzden rotasyonu geniş olmayan takımlar çok zorlanıyor. Virtus bekleneni yapıyor. Şimdilerde deneyimsizliğin bedelini ödüyorlar ama genel olarak iyi oynuyorlar.”

Olimpia’nın sonuçları, Ettore Messina’nın artık eski seviyesinde olmadığı anlamına mı geliyor?

“Messina harika bir koç, ancak planlarınız sezonun yarısında dağıldığında işler hiç kolay değil. Olimpia Milano şimdi bedelini ödüyor çünkü oyuncular çok yorgun. Ancak Ettore, Avrupa’nın en iyi antrenörlerinden biri olmaya devam ediyor.”

Zeljko Obradovic‘i mi yoksa Ettore Mesina’yı mı tercih edeceği sorulduğunda, Savic ikileme düşmedi:

“Obradovic daha fazla kazandı, ama ikisi de iyi antrenörler”

Peki Scariolo’nun en büyük yeteneği nedir?

“Yönettiği takımlara nasıl adapte olacağını biliyor, son birkaç yılda çok gelişti. İspanya milli takımında gördük. Kazanabileceği her şeyi kazandı.. Teknik olarak onu gerçekten seviyorum, basketbolu farklı bir açıdan görmek için NBA’e gitti.”

Milos Teodosic’in sahadaki varlığı ne kadar önemli?

“İnanılmaz bir saha görüşü var, sahada neler olup bittiğini daha bir şeyler olmadan anlıyor. Ondan sahanın her yerine baskı yapmasını ve aynı anda en önemli şutları atmasını isteyemezsiniz. Bazı hataları var ama kritik anlarda sahneye çıkıyor. Scariolo onu çok iyi kullanıyor, dinlendiriyor ve sezon sonu için taze tutuyor.”

Onu takımınıza alır mıydınız?

“Evet, basketbol oynamayı seven oyuncuları severim. Birçoğu sadece koşar ve zıplar. Teodosic ise yeni uyanmış gibi görünse bile oyunu anlıyor. 30 sayı atabilir, ancak oyunu iki tarafta da değiştirebilir.”

1998 yılında basketbolla ilgili anılarınız neler?

“Virtus ile Avrupa şampiyonu olduk, Barcelona’da 6.000 kişinin önünde zor bir müsabakaydı, Fortitudo’yu iki zorlu maçta yendik. Eski güzel günlerde, Bologna Avrupa basketbolunun başkentiydi. Akşam yemeği için birlikte restoranlara giderdik, sonra sahada karşılıklı savaşırdık… Bolonya’da yaşadığım için şanslıydım. Şimdi EuroLeague’de iki kulübü olan Belgrad var. Ancak sahaya cam şişe atılmasından hoşlanmıyorum…”

Dusko Ivanovic yönetimindeki Kızılyıldız iyi görünüyor…

“Çok fazla oyuncu değiştirdiler. Gerekli finansmanı buldular. Facu Campazzo’yu nasıl aldılar hala inanamıyorum.”

Basketbolda hantal uzunların dönemi bitti mi?

“Sahada güçlü oyunculara her zaman ihtiyaç vardır. Shaquille (O’Neal) gibi bazı uzunlar ikili oyun oynamanız için yeterlidir. Topu pota altına indirebileceğim bir pivota sahip olmayı severim, ama şimdi kimse bu tür şeyler üzerinde çalışmıyor. Şimdi herkes bir sporcu Herkes zıplıyor. Genç kategorilerde bile nasıl oynanacağına bilmeyen oyuncular var. Artık oyuncunun rolü değil, kalitesi önemli.”

 

 

 

EUROHOOPS