Zeljko Obradovic, Kariyerinde Verdiği En İyi Kararı Açıkladı

Zeljko Obradovic, Kariyerinde Verdiği En İyi Kararı Açıkladı

Partizan koçu Zeljko Obradovic, İspanyol basınına kapsamlı açıklamalar yaptı.

9 EuroLeague şampiyonluğuyla Avrupa basketbolu tarihinin en başarılı başantrenörü olarak görülen ve halihazırda Partizan’ı çalıştıran koç Zeljko Obradovic, İspanya kaynaklı DAZN.es’in The Coaching Experience isimli programına konuk oldu.

Öncelikle İspanya basketbolu hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Zeljko Obradovic, övgü dolu ifadeler kullandı:

“Herkesin söylediği üzere İspanya Ligi ACB, Avrupa’nın en iyi yerel ligi olarak biliniyor. Bence İspanya Milli Takımı’nın son dönemlerde büyük başarılara ulaşmasında bu durumun büyük yardımı var. Ayrıca Sergio Scariolo faktörü de var, şu ana kadar İspanya Milli Takımı’nda yaptıkları için yalnızca “Chapeau” (İspanyolcada saygıdan önünde şapka çıkarmak anlamına gelen bir deyim) diyebiliyorum. Ayrıca İspanya’da konu milli takım olunca tüm oyuncular oynamak için can atıyorlar, bu da çok önemli bir faktör. Son EuroBasket’te Rudy Fernandez’i herkes gördü, önceki yıllarda Gasol biraderler ve Sergio Llull gibi oyuncular çok önemli katkı sağladılar. İspanya’da herkes yaş veya sakatlık demeden milli takım formasını giymek istiyor, bu açıdan diğer ülkeler için de örnek teşkil ediyorlar.”

Öğretmeni olarak gördüğü Aleksandar “Aza” Nikolic’e değinen koç Obradovic, kariyerinde Nikolic’in etkisinden bahsetti:

“Nikolic benim öğretmenimdi, bana basketbola dair bildiğim her şeyi o öğretti. Onunla aramızda çok özel bir ilişki vardı, bir oyuncu olarak gençlik yıllarımda Nikolic’le çalışma fırsatı elde ettim. Onunla tanışmak basketbola olan bakış açımı tamamen değiştirdi. Partizan’da işlerin başına geçtiği zaman (1991) beni yanında görmek isteyeceğinden emindim, öyle de oldu. Henüz ilk yılımda her şeyi kazandıktan sonra çok sayıda önemli teklif aldım, o dönem Sırbistan’daki zorlu şartlara rağmen ayrılmak istemedim. Bunun tek bir nedeni vardı, Nikolic’le en azından 1 yıl daha çalışmak istiyordum. Geriye dönüp baktığımda bunun hayatımdaki en iyi karar olduğunu söyleyebilirim.”

Neden hiç NBA’de koçluk yapmayı denemediğine dair sorulan soruyu yanıtlayan Obradovic, 2002 yılında başından geçen bir hikayeyi anlattı:

“Açıkçası şu ana kadar herhangi bir NBA takımıyla aramda çok ciddi bir görüşme olmadı. Yine de 2002 yılında Detroit Pistons‘tan bir yetkili benimle iletişime geçti ve kulübün benimle koçluk görevi için “röportaj” gerçekleştirmek istediğini söyledi. Ben ise yanıt olarak “röportajları gazetecilere verdiğimi, benim kim olduğumu bilmeyen kulüpleri ciddiye almadığımı” belirttim. Belki o zamanki tavrım doğru olmayabilir ama ben buyum, ayrıca Avrupa’da çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Kariyerime dönüp baktığım zaman bundan daha fazlasını isteyemezdim.”

 

 

 

EUROHOOPS