Yeni Galatasaraylı Buğrahan Tuncer İle İlgili Her Şey

Yeni Galatasaraylı Buğrahan Tuncer İle İlgili Her Şey

Galatasaray Ekmas’ın yeni transferlerinden olan Buğrahan Tuncer, Eurohoops’a konuştu.

by Can Bedel / info@eurohoops.net

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcilerimizden Galatasaray‘da yeni sezon için isim sponsoru değişti. Sarı-kırmızılılar yeni sezonda Galatasaray Ekmas adıyla mücadele edecek.

Galatasaray’da düzenlenen organizasyonda da takımın yeni transferlerinden olan Buğrahan Tuncer, Eurohoops’a özel açıklamalarda bulundu. Sarı-kırmızılı kulübe transferi, geçen sezon Efes‘te yaşadıkları ve son dönemde gündem olan Dusan Alimpijevic’in açıklamaları hakkında konuştu.

Geçen yıl da Galatasaray ile adı anılsa da transferi gerçekleşmeyen Buğrahan Tuncer, Galatasaray’a gelmesinde Erden Timur’un büyük katkısı olduğunu ifade ederken Anadolu Efes‘te yaşadıklarıyla da böyle bir karar aldığını söyledi ve, “Bu sezon transferde Erden Timur’un katkısı çok büyük. Benim geçen sezon Efes‘te yaşadıklarım sebebiyle ayrılma isteğim de vardı. Sezon başında Erden Timur’la oturup konuştuk ve böyle bir şeye karar verdik. Ben zaten onların beni Anadolu Efes‘te iyi bir sezon geçirip EuroBasket’in devamında da sözleşmiştim. O yüzden Anadolu Efes’te devam ettim. Ama bu sene geçen sezon yaşadıklarım ve Erden Timur ile Galatasaray’ın da beni istemesinden dolayı buraya geldim” dedi.

Anadolu Efes’te yaşadığı sıkıntıları vurgulayan Buğrahan’a neler yaşadığını sorduğumuzda ise şu cevabı verdi:
“Anadolu Efes’te Türk oyuncuların geçen sezon birçok sıkıntısı oldu. Tabii ki kulüple yaşanan sıkıntılar değildi, hocayla yaşanan sıkıntılar oldu. Onun dışında yaşadıklarımdan dolayı basketbola da çok konsantre olamadım. O yüzden tekrardan başka bir ortamda, başka bir camiada kendimi ait hissettiğim, çocukluğumdan beri desteklediğim takımda tekrardan basketbola olan sevgimi kazanmak için değişikliğe gitmek istedim”

Galatasaray geçmişte EuroCup’ı kazanarak önemli bir başarı elde etmişti. Yeni sezonda Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olan sarı-kırmızılıların yeni bir Avrupa Kupası kazanma ihtimalini sorduğumuzda Buğrahan Tuncer, “Tabii ki Avrupa kupası kazanabiliriz. Takımın kurulma amacı Avrupa’da bir başarı elde etmek ve ligde de gidebildiğimiz kadar üstlere gitmek. Tabii zor bir lig. Fenerbahçe ve Efes’in olduğu bir lig. Avrupa’nın en önemli takımlarından ikisi. Fakat biz de iyi bir basketbol oynayarak öncelikle seyircimizi tekrardan salona çekmemiz gerekiyor. İki sene önce Efes serisinde olduğu gibi olmalı tribünler. Tekrardan seyircimizi heveslendirip, bu işin içine getirip onlarla birlikte iyi şeyler elde edebiliriz. Tabii bu uzun vadeli bir şey. Erden Timur’un da dediği gibi. 2-3 yıllık süreç. Her yıl üzerine koyarak tekrardan eski Galatasaray’ı getirmeye çalışacağız” sözlerini söyledi.

Tecrübeli oyuncu, koç Zvezdan Mitrovic hakkında konuşurken ise koçun farklı bir sisteminin olduğunu söylerken hazırlık döneminde her şeyi görmek istediğini de ifade etti ve, “Hazırlık döneminde koç, her şeyi ve herkesi görmek istedi. Bence bu yüzden kazanabileceğimiz birkaç maçı da çok üstüne gitmeyerek bıraktı. En son örneği Darüşşafaka maçında biz iyi oynarken bizi çıkarıp ‘Yeter, gelin’ dedi. O yüzden koç bazı şeyleri görmek istedi. Kendi oyun sistemi var. Onu entegre etmeye çalışıyor. O hep bize, ‘buna güvenin, bu sistem bana başarıyı getirdi ve size de getirecek’ diyor. Benim için çok farklı tabiiönceki oynadığım sistemlerden. Ergin Ataman’ın sisteminden farklı, milli takımda çalıştığım Orhun Ene ve Ufuk Sarıca‘nın sistemlerinden farklı. Ama tabii ki hocaya güveniyoruz. Şu ana kadar gördüklerimden çalıştığım en iyi niyetli, en iyi insanlardan biri olduğunu söyleyebilirim.” açıklamasını yaptı.

Son dönemde Türk Basketbolunda Beşiktaş Emlakjet başantrenörü Dusan Alimpijevic’in Eurohoops’a yaptığı özel açıklamarı gündem olmuştu. Darüşşafaka maçının ardından Yakup Sekizkök cevap verirken Basked’den de bir açıklama gelmişti. Bu yaşananlar hakkında Buğrahan Tuncer şu açıklamaları yaptı:

“Yakup Sekizkök tabii ki bir Türk antrenör olarak, Türk oyuncuları korumak adına bir açıklama yaptı. Ben açıkçası Dusan Alimpijevic’in böyle bir açıklama yapmasına şaşırdım. Yanlış bir şey mi oldu emin de olamadım. Alimpijevic sonuçta 3-4 yıldır Türk oyunculara değer veren bir antrenör. Böyle bir açıklama yapmasını ben de üzüntüyle karşılıyorum. Sonrasında kendi oyuncularını kastetmediğini ifade edip genel olarak demesi de garip. Genel olarak diyorsanız isim vermeniz gerekiyor ya da hiç kimsenin işine karışmaması gerekiyor. Sonuçta oyuncuları aşağılayıcı seviyede konuşmak hoş değil. Yanlış bir açıklama olmuş. Badalona maçına baktığınız zaman da Türk oyuncuları oynatan, değer veren bir antrenörün diğer oyuncular hakkında ya da diğer Türk oyuncuların başka takımlarda neler çektiğini bilmeden böyle konuşması bence gereksiz. Gereksiz bir açıklama. Sonuçta bir antrenörün diğer Türk oyuncular hakkında böyle konuşması gereksiz”

Son olarak Buğrahan Tuncer, takımın iyi mücadele ederek taraftarı tribüne çekebileceğini söyledi ve, “Ben sezon başından beri hep söylüyorum ben de tribünün içinden gelen bir insan olarak öncellikle bizim taraftarı salona çekmemiz gerekiyor. Bizim iyi mücadele edip, iyi galibiyetler alıp onları bu işin içine katarak salonu bir şenlik alanına çevirmemiz gerekiyor. İyi gittiğimiz sürece onların da desteğini orada hissetmek çok iyi olur” ifadelerini kullanarak sözlerine son noktayı koydu.

 

 

 

 

EUROHOOPS