Vladimir Stimac, Fenerbahçe İçin Başarı Formulü Verdi

Vladimir Stimac, Fenerbahçe İçin Başarı Formulü Verdi

Ligimizde; Anadolu Efes, Fenerbahçe, Beşiktaş, Türk Telekom ve Banvit gibi önemli ekiplerin formasını terleten Vladimir Stimac önemli açıklamalarda bulundu.

Daha önce Basketbol Süper Ligi’nde; Beşiktaş, Fenerbahçe, Anadolu Efes, Türk Telekom ve Banvit gibi önemli ekiplerin formasını terleten Sırp milli basketbolcu Vladimir Stimac kariyerine ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Çok sayıda sıcak kalpli insanın olduğu müthiş bir ülke”

Kariyerinde birçok farklı Türk temsilcisinin formasını giyen ve Türkiye’yi ikinci evi olarak gören 35 yaşındaki Sırp pivot Türkiye ile ilgili hislerini “Sizi her seferinde iyi karşılayan, çok sayıda sıcak kalpli insanın olduğu müthiş bir ülke. Burada ömür boyu kalacak çok arkadaşım var. Türklerin spora olan sevgisi inanılmaz. Yemekler muazzam ve tekrardan söylüyorum insanlar çok sıcak kalpli. Gerçekten bunların hepsi için minnettarım.” cümleleri ile paylaştı.

“Beşiktaş sezonu roller coaster gibiydi”

Türkiye kariyerindeki en iyi dönemini Beşiktaş formasını giydiği 2016-2017 sezonunda geçirdiği belirten Stimac o zamanları “Beşiktaş dönemi benim için roller coaster gibiydi (Lunaparklarda bulunan hız treni). 2 aylık bir kontratla buraya geldim sonrasında yeteneklerimi ve ne düzeyde bir oyuncu olduğumu gösterdim. Ufuk Sarıca ve Engin Gençoğlu bana bu konuda çok yardımcı oldu. İkisi de bana karşı çok dürüst davrandılar ve çalıştılar, böylelikle ben de gelişebildim.  Engin Gençoğlu geldiğim günden itibaren bana inandı, sonrasında Ufuk Sarıca ile beraber Beşiktaş’ta çok iyi sonuçlar aldık.” İfadeleri ile özetledi.

Beşiktaş 2016-2017 sezonunda Basketbol Süper Ligi’nde finale kadar tırmanmış fakat Fenerbahçe’ye mağlup olmuştu.)

“Onları unutamam”

Sırp yıldız Türkiye’deki kariyerinin şekillenmesinde pay sahibi olan iki isme de “Gökhan Taştimur’u unutamam, (2011-2012 sezonu Olin Edirne Koçu) bana Türkiye’ye gelme şansını ilk olarak o tanımıştı. Eğer o olmasaydı burada olamazdım. Orhun Ene’den de bahsetmem gerekiyor. (2012-2013 Banvit Koçu) Türkiye Ligi’ndeki rekabetçiliğin tadına varmamı sağlayan kişi oydu.” şeklinde parantez açtı.

“Basketbolda başarı zaman ister”

Eski takımı Fenerbahçe Beko’nun EuroLeague’deki sezonu hakkında konuşan deneyimli pivot “Bu Dimitris Itoudis’in ilk yılıydı ve onun ne kadar iyi bir koç olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat basketbolda başarı için zamana ve hali hazırda koçun sahip olduğu tecrübeye sahip olmanız gerek. Bunu CSKA Moskova’dayken gördük.” İfadelerini kullandı.

“Fenerbahçe taraftarı biraz sabırsız”

Fenerbahçe taraftarının başarı için sabretmesi gerektiğini vurgulayan Vladimir Stimac “Biliyorum, Fenerbahçe taraftarı biraz sabırsız çünkü kulüplerini çok seviyorlar. Taraftarlar şampiyonluk ya da en azından Final Four istiyor ve Fenerbahçe gibi başarılı bir kulüpte bu oldukça normal. Eğer zaman tanınırsa eminim ki koç tüm parçaları yerine oturtacak ve geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi başarıya ulaşacak.” dedi.

“Efes başka bir koçla da başarılı olabilir”

Bu sezon EuroLeague’de play-off’ların uzağında kalan son iki sezonun şampiyonu Anadolu Efes’in geleceğini değerlendiren Stimac “Müthiş iki sezon geçirdiler hatta Corona sezonunu da dahil edersek üç sezon. Avrupa’nın en iyi oyuncusu Vasilije Micic’e sahipler. Oyun sistemine bağlı olarak yeni bir koçla da başarılı olabilirler.” cümleleriyle düşüncelerini paylaştı.

“Çok profesyonellerdi”

Anadolu Efes’in kulüp yapısı hakkında konuşan Sırp milli pivot “Anadolu Efes kulüp olarak inanılmazdı ve ayrıca inanılmaz profesyonellerdi. Onlar için en iyisini diliyorum.” dedi.

“Erdem Can’un ulaştığı seviye sürpriz değil”

Kariyerindeki ilk baş antrenörlük deneyiminde Türk Telekom ile başarılı bir sezon geçiren Erdem Can’ndan bahseden veteran yıldız “Türkiye’deki ilk sezonumda Erdem Can asistan koçluk yapıyordu ve onunla çalışma fırsatı buldum. Sonrasında Zeljko Obradovic’in yanına Fenerbahçe’ye gitti. Onu disiplin, detaylar ve basketbola adanarak çok çalışma ile tanımlayabilirim. Onun bu seviyeye çıkması benim için sürpriz olmadı. Türk basketbolu için büyük bir potansiyel.” dedi.

“Kaza olmasaydı Türk Telekom, EuroCup’ı alırdı”

Türk Telekom Baş Antrenörü Erdem Can’ın EuroCup finali öncesi yaşadığı kaza hakkında konuşan Stimac “Bence İspanyol cephesi koçun Türk Telekom için nasıl bir güç olduğunun farkındaydı. Tüm hikayeyi duydum, olanlar hoş değildi. Eğer kaza olmasaydı Türk Telekom, EuroCup’ı kazanırdı.” dedi.

“Onun için limit gökyüzü”

Türk Telekom’da birlikte oynadığı Erkan Yılmaz’a özel olarak değinen Sırp yıldız “Geçtiğimiz günlerde ona gelişiminden duyduğum mutluluğu belirtmek için bir mesaj attım. Birlikteyken ona biraz sert davrandım, dürüst olmalıyım ama hata yapmadığımı gördüm. Bu çocuk gerçekten özel ve çalışkan. Onun için sınır gökyüzü.” dedi.

“Beşiktaş’ta sorun basketbola ilgisizlik”

Beşiktaş’ın bu sezon yaşadığı keskin düşüşünü değerlendiren 2.11’lik pivot “Beşiktaş inanılmaz taraftar kitlesi olan inanılmaz bir kulüp. Bana kalırsa sorun şu, yönetim basketbol ile pek fazla ilgilenmiyor ta ki ciddi bir durum olana kadar, ardından aniden yoğunlaşıyorlar. Bu sezon durumun biraz geç farkına vardılar.” ifadelerini kullandı.

 

“Beşiktaş’ın basketbolda büyük bir potansiyeli var”

Beşiktaş’ın basketbol üzerine daha fazla durursa çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Stimac “Umarım basketbola her zaman olduğundan biraz daha fazla ilgi gösterirler. Biliyorum Beşiktaş için en önemli branş futbol fakat müthiş taraftar kitlesiyle çok büyük bir potansiyelleri var. Her zaman kalbimde özel bir yerleri olacak.” dedi.

Yarı Türk oldu

Sırbistan Milli takımının formasını 100’ü aşkın defa terleten Vladimir Stimac kariyerinde 8 Türk takımının formasını terletti. Veteran pivot günümüzde Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Sigortam Net İTÜ için oyunuyor.

“İşte Stimac’ın Türkiye kariyeri:

-2011-2012 Olin Edirne

-2012-2013 Banvit

-2016-2017 Beşiktaş

-2017-2018 Anadolu Efes

-2019 Fenerbahçe

-2019-2020 Türk Telekom

-2021 Bahçeşehir Koleji

-2023- Sigortam Net İTÜ

 

 

 

BURAK ALACA- AJANSSPOR