Tyrique Jones: Artıları ve Eksileriyle Anadolu Efes’in Yeni Uzunu

Tyrique Jones: Artıları ve Eksileriyle Anadolu Efes’in Yeni Uzunu

Eurohoops Fırın, Anadolu Efes’in yeni pivotu Tyrique Jones’a göz atıyor.

by Melikşah Bayrav / info@eurohoops.net

 

Basketbol Süper Ligi şampiyonu Anadolu Efes, takımın başına koç Erdem Can’ın gelişiyle birlikte transfer çalışmalarına hız verdi. Efes, geçtiğimiz günlerde Türk Telekom’dan ayrılan başarılı pivot Tyrique Jones ile 2 yıllık sözleşme imzaladığını resmen açıkladı.

Geçtiğimiz sezon Basketbol Süper Ligi’nin en değerli oyuncusu seçilen ABD’li uzun, Avrupa basketboluna ilk olarak 2 yıl önce Israil ekibi Hapoel Tel Aviv’de adım atmıştı.

İsrail’deki başarılı performansının ardından İtalya Ligi’ne VL Pesaro forması ile geçiş yapan Jones, İtalya’da da dikkat çekici performansını sürdürmüş ve yazın Türk Telekom’a transfer olmuştu.

Koç Erdem Can yönetimindeki Türk Telekom’un sezon boyunca en büyük yıldızlarından biri olan 26 yaşındaki pivot, ortaya koyduğu dominant performansla tüm Avrupa’nın yıldızı en çok parlayan oyuncuları arasına girmişti.

Geçtiğimiz sezon 34 Basketbol Süper Ligi karşılaşmasında süre alan 26 yaşındaki uzun, maç başına 14.0 sayı, 8.7 ribaund, 1.8 asist ve 1.3 blok ortalamaları ile mücadele etti.

EuroCup’ta ise 20 karşılaşmaya çıkan başarılı oyuncu; 12.7 sayı, 8.0 ribaund ve 1.0 asist ortalamaları yakaladı.

Adı daha 2022-23 sezonu tamamlanmadan birçok EuroLeague takımıyla anılan Jones, Türk Telekom’daki koçu Erdem Can’ı takip ederek 2 yıl boyunca EuroLeague devi Anadolu Efes‘in formasını terletecek.

Eurohoops Fırın, bugünkü serisinde Anadolu Efes‘in yeni uzunu Tyrique Jones’u mercek altına alıyor.

Artıları

Geçtiğimiz sezon koç Erdem Can yönetiminde hem Basketbol Süper Ligi normal sezonunu lider tamamlayan, hem de EuroCup’ta final oynama başarısı gösteren Türk Telekom, kulüp tarihinin en başarılı dönemlerinden birini geride bırakmıştı. Bu tablonun ortaya çıkmasında ise oyuncuların birbirlerini en iyi şekilde tamamlamalarının ve takım kimyasının rolü çok büyüktü.

Oyunu kısaları Tony Taylor ve Jerian Grant’in yaratıcılıkları üzerinden şekillendiren başkent ekibi, bu iki top yönlendiricinin etrafına en doğru parçaları ekleyerek üst düzey bir takım kimyası yakalamıştı. Perde çıkışlarından yarattığı topsuz skor tehdidiyle Axel Bouteille, kısa rotasyonundaki Grant – Taylor ikilisini çok iyi tamamlamıştı. Şutör 4 numara Nate Sestina, rakiplerin yardım savunmasına karşı forvetlerden ve köşelerden getirdiği üçlük tehdidiyle yarı sahada alanların açılmasına yardımcı olmuştu.

Tyrique Jones ise boyalı alanda topu aldığı zaman yarattığı müthiş skor tehdidi sayesinde Türk Telekom’un yarı saha hücumlarının işlemesindeki en büyük faktörlerden biri olmuştu.

Sahada ilk olarak üst düzey atletizmi ve oyun motoruyla fark yaratan Jones, atletik becerilerinden özellikle ikili oyunlarda çok iyi faydalanabiliyor. İkili oyunda kısaya perdeleme yaptıktan sonra çembere doğru çok çabuk “saplanarak” toplu oyuncu için pas açısı yaratabilen ABD’li pivot, pası boyalı alanda aldığı zaman ya rahatlıkla sayıyı bulabiliyor, ya da faul çıkarabiliyor.

Jones’un boyalı alanda yarattığı büyük skor tehdidi, çembere doğru devrildiği esnada haliyle rakiplerin yardım getirmesini bir noktada zorunlu kılıyor. Rakiplerin yardım getirmesi ise perimetre gerisinde alanların açılması ve şutörler için uygun şut fırsatları anlamına geliyor.

Geçtiğimiz sezon Türk Telekom’da Axel Bouteille ve Nate Sestina ikilisi, Tyrique Jones’un boyalı alandaki varlığı sayesinde sıkça istedikleri dış şut imkanlarını bulabildiler. Rakiplerin yardım getirmeyip olabildiğince Jones’la birebir kalmaya çalıştıkları senaryoda ise bu durum takımın kısaları Jerian Grant ve Tony Taylor’ın işine yaradı. Kısacası ABD’li uzunun ikili oyunda çembere çabucak devrilip büyük bir skor tehdidi yaratması, Türk Telekom’un yarı saha hücumlarındaki işini çok kolaylaştırdı.

İşin Anadolu Efes boyutuna bakacak olursak ise takımın iki ana oyun kurucusundan biri olan Vasilije Micic’in geleceği belirsizliğini koruyor. Micic’in NBA’e gitmediği senaryoda ise bilindiği üzere Efes’le sözleşmesi devam ediyor. Bu sebeple yazıya Jones’un Vasilije Micic – Shane Larkin ikilisiyle olası uyumuna değinerek devam edeceğim.

Larkin ve Micic, herkesin bildiği üzere birebirlerde çok etkili olabilen ve hem şut, hem çembere atak, hem de asist üzerinden skor opsiyonu yaratabilen oyuncular. Öte yandan geçtiğimiz sezon Anadolu Efes, boyalı alanda düzenli skor katkısı verip hücumu çeşitlendirebilecek, güvenilir bir uzun profilinin eksikliğini çok hissetti. Ne Ante Zizic, ne de Tibor Pleiss, çember etrafında düzenli skor katkısı veremediler.

Bu da bir noktada Shane Larkin ve Vasilije Micic ikilisinin üzerindeki yaratıcılık baskısının çok artmasına neden oldu. Efes’in perimetre gerisinden yarattığı tehdidi boyalı alanda yaratamaması, özellikle EuroLeague sahnesinde kısaların üzerindeki savunma baskısının artmasına ve Efes hücumlarının kolay tahmin edilebilir bir hal almasına yol açtı.

Bu noktada Tyrique Jones hamlesi, Anadolu Efes’in hücum çeşitliliğini arttırmasına yol açacaktır. Boyalı alanda Jones gibi hem ikili oyunlarda çabucak boyalı alana saplanabilen, hem de çember etrafında skor tehdidi yaratabilen bir oyuncunun varlığı, Efes kısalarının üzerindeki yaratıcılık baskısını azaltacaktır.

Ayrıca koç Erdem Can, bu sezon Anadolu Efes’te Derek Willis, Rodrigue Beaubois ve Elijah Bryant gibi önemli tamamlayıcı parçalardan faydalanabilecek. Jones’un boyalı alanda yaratacağı skor tehdidi, bu tamamlayıcı parçaların da yarı sahada daha rahat alan bulabilmelerini sağlayacaktır.

Son olarak Jones’un varlığı, Anadolu Efes’in geçiş hücumlarındaki etkinliğini de arttıracaktır. Oyun motoru çok yüksek bir pivot olan başarılı oyuncu, başka bir oyuncunun savunma ribaundunu almasından sonra erkenden karşı çemberde pozisyon alarak geçiş hücumunda kolay sayı fırsatları yaratabiliyor. Sezon içerisinde Jones’un bir anda karşı çembere doğru ok gibi fırlayıp kolay sayı fırsatları yarattığı anlara şahitlik etmemiz sürpriz olmayacaktır.

İşin savunma boyutuna gelecek olursak Tyrique Jones, tüm Avrupa’nın en atletik uzunlarından bir tanesi. 2.06’lık undersized fiziğine rağmen bu dezavantajı çoğu zaman sıçrama becerisiyle kapatan Jones, bu durumun getirdiği avantajı bloklarda ve ribaundlarda çok sık kullanıyor.

26 yaşındaki pivot için iyi bir savunmacı diyebilmem mümkün olmasa bile çember koruma konusunda üst düzey bir uzun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle çembere giden kısaya karşı yardıma gidip sert şekilde bloğu vurabilmesi, Efes’e karşı oynayan rakip kısaları boyalı alana girme konusunda tereddütte bırakacaktır.

Bryant Dunston’ın da yaşının iyice ilerlemesi nedeniyle geçtiğimiz sezonun büyük bölümünü Tibor Pleiss ve Ante Zizic ikilisiyle oynayan Anadolu Efes, açıkçası blok tehdidiyle fark yaratabilecek bir uzunun varlığını epey hissetmişti. Bu noktada Tyrique Jones, uzun rotasyonuna kıymetli bir derinlik katacaktır.

ABD’li uzunun sahada takımına büyük katkı sağladığı noktalardan biri de hücum ribaundları. Geçtiğimiz sezon hücum ribaundu konusunda EuroCup seviyesinin en önde gelen pivotları arasında yer alan Jones, maç başına 2.8’lik hücum ribaundu ortalamasıyla Türk Telekom için sıkça ikinci şans sayısı fırsatı yaratabildi.

Anadolu Efes, geçtiğimiz sezon hücum ribaundu konusunda EuroLeague’in en kötü ikinci takımıydı. Bu noktada uzun rotasyonuna Tyrique Jones gibi hücum ribaundu alma konusunda usta bir ismin eklenmesi, muhtemelen önümüzdeki sezon Efes’in bu sıralamada yükselmesine yol açacaktır.

Soru İşaretleri

 

Evet, Tyrique Jones her ne kadar oyunun hücum yönünde heyecan verici bir isim olsa da savunma tarafında belli başlı soru işaretleri yaratabilecek bir isim. Üstelik bu soru işaretlerinin bir kısmı, Anadolu Efes’in sezonuna ciddi şekilde etki edebilecek türden.

Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes, EuroLeague’in en kötü savunma takımlarından bir tanesiydi. Bu durumun başlıca sebebi ise uzun rotasyonunda tercih edilen profillerdi.

Uzun yıllardır Efes formasını terleten Tibor Pleiss, bilindiği üzere ağır ayakları nedeniyle ikili oyun savunmasında ciddi sorunlara yol açabilen bir isim. Ayrıca Pleiss’ın 2.21’lik epey uzun boyuna rağmen teması pek sevmemesi ve çember etrafında rakipler için caydırıcılık yaratamaması, takım savunmasına negatif etki yapıyor.

Pleiss’ın savunma zaafları ve Bryant Dunston’ın ilerleyen yaşına rağmen Anadolu Efes, geçtiğimiz sezon atletik bir pivot eklemesi yapmak yerine Ante Zizic’i transfer etmişti. Her ne kadar boyalı alan çevresinde pozisyon bilgisi ve sırtı dönük oynama becerisi sayesinde etkili bir hücumcu olsa da Zizic, açık konuşmak gerekirse kötü bir savunmacı.

Yavaş ayakları sebebiyle Hırvat pivotun sahada olduğu bölümlerde sürekli savunma zaaflarına yol açması, özellikle EuroLeague’de çok kısıtlı süreler alabilmesine yol açmıştı. Buna ek olarak dominant pivotlara karşı fiziksel açıdan çok zorlanan Zizic, takım savunmasına tıpkı Tibor Pleiss gibi negatif etki etmişti.

Bu noktada Tyrique Jones, her ne kadar atletizmi sayesinde etkili bir blokçu olsa da fiziksel açıdan belli başlı dezavantajlara sahip. 2.06’lık boyuna ek olarak fiziğinin de bir EuroLeague pivotu için ince olması, özellikle dominant uzunlarla eşleşebilmesini çok zorlaştıracaktır.

Burada ne demek istediğimi şöyle bir örnekle açıklamaya çalışayım: Geçtiğimiz sezon BSL yarı finallerinde Pınar Karşıyaka’ya elenerek finale çıkma fırsatını elde edemeyen Türk Telekom, seri boyunca Karşıyaka’nın dominant pivotu Angel Delgado’yu durdurmakta çok zorlanmıştı. 5 numarada Tyrique Jones’a karşı sırtı dönük oynama becerisi ve iri cüssesiyle büyük üstünlük kuran Delgado, takımı adına serinin en büyük yıldızı olmuştu.

Koç Erdem Can ise Tyrique Jones’un Angel Delgado’nun karşısında durmakta çok zorlanmasından dolayı serinin 4. maçında strateji değiştirmek durumunda kalmıştı. O karşılaşmaya Jones yerine Semih Erden gibi iri fizikli bir uzunu ilk beş başlatan Can, Jones’un oyunda olduğu anlarda ise Delgado’yu fiziksel açıdan dezavantaj yaşamamak için takımın 2.11’lik 4 numarası Nate Sestina’yla savunmayı tercih etmişti.

Açık konuşmak gerekirse Angel Delgado, EuroLeague seviyesinde bir uzun değil. Büyük hedeflerle yola çıkmaya hazırlanan Anadolu Efes’in yeni pivotu Tyrique Jones, EuroLeague sevüveni boyunca Delgado’ya kıyasla çok daha dominant uzunlarla karşı karşıya kalacak. Bu durum, tıpkı geçtiğimiz sezon olduğu gibi Efes’in boyalı alan savunması konusunda sorunlar yaşamasına yol açabilir.

Efes’te şu an için Tibor Pleiss’ın geleceği belirsizliğini korusa bile Ante Zizic’in en az 1 sezon daha takımda kalacağını biliyoruz. Bu noktada Jones ve Zizic ikilisi, özellikle fizikli uzunlara karşı boyalı alan savunması konusunda soru işareti yaratıyorlar. Bu ikiliyle sezona başlanması durumunda koç Erdem Can, çember etrafındaki olası savunma zaaflarına engel olabilmek için farklı stratejiler denemek durumunda kalabilir.

Ayrıca Tyrique Jones, üst düzey atletik becerilere ve çabuk ayaklara sahip olsa bile savunma bilgisi konusunda fark yaratan bir isim değil. İkili oyun savunmasına baktığımız zaman ABD’li pivot, zaman zaman yerini kaybederek yardım savunmasının üzerine ekstra bir yük bindiriyor. Buna ek olarak yine ikili oyun savunması sırasında Jones, bazen ellerini aktif olarak kullanmayı unutabiliyor. Bu gibi durumlarda toplu oyuncunun pas kanallarının genişlemesi, ikili oyun savunmasında problemlere neden olabiliyor.

İşin hücum tarafında ise Tyrique Jones, boyalı alan çevresinde yüksek bir skor tehdidi yaratsa bile zaman zaman oyun içerisinde tekdüze kalabiliyor. Bu noktada Jones’un şut ve pas becerisi konusunda yeterince tehdit yaratamaması, oyununu çeşitlendirebilmesini zorlaştırabiliyor.

Türk Telekom’da zaman zaman perde sonrası kısa devrilme üzerinden topu zayıf tarafa dağıtsa bile bunu oyun okuma becerisi üzerinden değil, ezbere yapıyordu. Yine de özellikle tepe baskısını agresif yapan takımlara karşı kısa devrilip pas opsiyonu yaratabilmesi, hücum çeşitliliği bakımından Efes’e katkı sağlayabilir.

Öte yandan Jones, sayılarını ağırlıklı olarak sırtı dönük oyun üzerinden bulmasa bile parmak hassasiyeti bakımından vasat bir oyuncu değil. Geçtiğimiz sezon oynanan Türk Telekom maçlarında oyuncunun zaman zaman sırtı dönük hücum üzerinden yarım hook tarzı atışlarla sayı bulabildiğini gördük.

Yine de EuroLeague seviyesi için sırtı dönük oyun becerisi yeterli seviyede değil. Jones’un özellikle footwork (adımlama) konusunda yetersiz olması, geleneksel bir pivot gibi düzenli olarak sırtı dönük oyun üzerinden skor tehdidi yaratabilmesini zorlaştırıyor. Buna karşın ABD’li pivot henüz 26 yaşında ve parmak hassasiyetini de göz önünde bulundurursak ilerleyen yıllarda kendisini geliştirebilir.

Sonuç olarak baktığımız zaman Tyrique Jones, oyunundaki bariz negatif yönlere rağmen özellikle hücumdaki artılarıyla Anadolu Efes’in uzun rotasyonuna kıymetli bir derinlik katacaktır. Ayrıca koç Erdem Can’ın oyuncuyu Türk Telekom’dan çok iyi tanıması, yeni takımına adaptasyon sürecini çok daha çabuk tamamlamasına yol açacaktır.

 

Resim

 

 

 

EUROHOOPS