”Takımın motivasyon seviyesi çok yüksekti”

”Takımın motivasyon seviyesi çok yüksekti”

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin Son 16 turundaki K grubu ilk karşılaşmasında Galatasaray NEF, sahasında ağırladığı Limoges’u 100-73 mağlup ederek Son 16’ya galibiyetle başladı.

Koç Andreas Pistiolis, mücadelenin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalar yaptı.

Pistiolis’in karşılaşmaya dair görüşleri şu şekilde:

“Bizim için Son 16 turuna galibiyetle başlamak çok önemliydi, bugün iyi bir rakibe karşı oynadık. Bu maça bambaşka bir ruh haliyle çıktık, oyuncuların tümü maça tamamen konsantrelerdi. Takımın motivasyon seviyesi çok yüksekti, ilk dakikadan itibaren müthiş mücadele ettiler. Maçın çok büyük bölümünde oyun planımızı doğru şekilde uyguladık, karşılaşmaya dair çok fazla pozitif detay var. Özellikle mücadele seviyesi geçtiğimiz maçlara kıyasla çok daha yüksekti, savunmada ve ribaundlarda büyük mücadele ortaya koyduk. Bugün aldığımız toplam ribaund sayısından dolayı çok mutluyum, Limoges gibi atletik bir takıma karşı ribaundları kontrol etmeyi başardık. Bu şekilde devam etmeliyiz, daha önümüzde uzun bir yol var. Henüz sadece ilk adımı tamamladık ama ilk adımı doğru şekilde atmak çok önemlidir.

Kadroda her oyuncunun katkı vermesine ihtiyacımız var. Limoges maçından önceki son maçımızda Jehyve Floyd, 5 numara pozisyonunda önemli katkılar sağlamıştı. Bugün ise 5 numarada Dusan Ristic çok iyi bir oyun ortaya koydu. Aynı zamanda oyuncuların performansı direkt olarak takım kimyasıyla da alakalı. Özellikle uzunlar için oyun kurucu olmadan oynamak hiç kolay değil. Bu durumun tersi oyun kurucular için geçerli, onlar için de uzunlar olmadan oynamak çok zor. Önümüzdeki maçlarda daha çok oyuncudan katkı alabilmeyi umuyorum, bazı oyuncuların kapasitelerini daha iyi şekilde sahaya yansıtabilmeleri lazım.

Ayrıca maçtan bağımsız olarak bir noktaya daha değinmek istiyorum. Basketbol Süper Ligi’nde son olarak oynadığımız Anadolu Efes maçına taraftarlarımız büyük ilgi gösterdiler, açık konuşmak gerekirse salonun bu kadar dolu olmasını beklemiyordum. Son haftalarda aldığımız kötü sonuçlardan dolayı taraftarlarımızın bizi böylesine destekleyeceklerini düşünmüyordum. Aldığımız yenilgilere rağmen taraftarlarımızın salona gelip bizi bu şekilde desteklemeleri beni çok mutlu etti. Hem Anadolu Efes maçında, hem de bugünkü Limoges maçında salona gelip bizi destekleyen taraftarlarımıza minnettarım. Çoğu insan zor zamanlarda destek olmaktan ziyade takımlarına karşı negatif bir tutum takınmayı tercih eder ama son 2 maçta buraya gelip bizi destekleyen insanlar asıl doğrunun ne olduğunu gösterdiler. Bu sebeple taraftarlarımıza çok minnettarım.”