Svetislav Pesic Fenerbahçe’ye Şans Vermedi

Svetislav Pesic Fenerbahçe’ye Şans Vermedi

Turkish Airlines EuroLeague’de playoff heyecanı bu hafta resmen başlayacakken kıran kırana geçmesi beklenen playofflarla ilgili Sırbistan Milli Takımı başantrenörü Svetislav Pesic de görüşlerini paylaştı.

Sırbistan basını SportKlub Srbija’ya konuşan Pesic, Real Madrid – Partizan hakkında, “Real Madrid yaşlı bir takım, birçok oyucusu fiziksel olarak formda değil ya da sakat, bu yüzden inişli çıkışlı bir sezon yaşadılar. Tam anlamıyla formda olsalardı Partizan karşısında daha fazla şansları da olurdu. Real Madrid’in aksine ise Partizan daha genç bir takım ve en önemlisi rollerini çok iyi biliyorlar. Bu açıdan bakıldığında Real Madrid için üç maç kazanmak ne kadar zorsa Partizan için de aynı sayıda maç kaybetmek o kadar zor. Bu çeyrek final eşleşmesinde, İspanyol kulübünün ev sahibi avantajı belirleyici olmayacaktır. Partizan, Stark Arena’da tıklım tıklım tribünlerle gerçek bir saha avantajına sahipler fakat tabii Partizan deplasmanda bir maç kazanmak zorunda olacak” dedi.

Tecrübeli koç, Barcelona-Zalgiris Kaunas serisi hakkında da görüşlerini açıklarken favorinin belli olduğunu söyledi ve, “Barcelona mutlak favori durumda ancak Zalgiris‘i görmek de son derece hoş. Diğer EuroLeague takımlarının çoğunun aksine, yerli basketbolcuların çoğunluğuyla ve sadece üç ya da dört yabancıyla oynuyorlar. Bu nedenle onları kutluyorum ve mümkün olduğunca saygı duyulması gerekiyor. Ayrıca Kaunas’ta Belgrad’daki kadar olmasa da sert bir atmosfer oluyor ve taraftarlar da takımı nasıl ateşleyeceklerini biliyorlar. Öte yandan tabi Barcelona oyununu geliştirmiş durumda ve Zalgiris karşısında favori” sözlerini söyledi.

Çeyrek final serisindeki diğer eşleşme olan Monaco-Maccabi Tel Aviv eşleşmesine de değinen Pesic, “Monaco net bir favori değil ancak herkesle başa baş oynayabilecek bir ekip. Sanılanın aksine, Olympiacos ve Zalgiris ile birlikte oyun sürekliliğini sağlamış en iyi üç takımdan biriler” dedi ve avantajlı tarafın Monaco olduğunu belirtti.

Son olarak temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun Olympiakos ile karşılaşacağı seriye de değinen Pesic, “Olympiakos en istikrarlı olan ve en üst düzeyde basketbol oynayan ekip olduğunu gösterdi. Bu sebeple de EuroLeague’de son yıllarda playofflarda yer aldılar. Normal sezonu lider olarak bitirmeleri tesadüf değildi. Fenerbahçe ise son zamanlarda iyi oynamıyor, bu da onlara sıralamada pozisyonlarını kaybetmelerine mal oldu ve sekizinci olarak Olympiakos ile eşleşmek durumunda kaldılar. Kaliteli bireylere sahipler ama TOP 8’in ötesine geçebileceklerine inanmıyorum. Çeyrek finalde kıyasıya bir mücadele olacaktır ama Yunan şampiyonu Final Four’a kalan taraf olacaktır” açıklamasını yaptı.

 

 

EUROHOOPS