Svetislav Pesic: “Avrupa Basketbolu Sadece Üçlükten İbaret Değil”

Svetislav Pesic: “Avrupa Basketbolu Sadece Üçlükten İbaret Değil”

Sırbistan, Litvanya’yı rahat bir şekilde 87-68 yenerek FIBA Dünya Kupası’nda yarı finale yükselen ilk takım oldu.

Baş antrenör Svetislav Pesic maçın ardından düzenlenen basın toplantısında takımının nasıl oynaması gerektiğine dair kapsamlı açıklamalarda bulundu ve oyun temposunu değiştirmenin ne kadar önemli olduğunu anlattı.

“Burada bir koç kliniği yapmak istemiyorum ama basketbol hakkında konuşmaya çalışacağım. Basketbol doğru ritmi bulmanın önemli olduğu bir oyun. Oyunun ritmi çok önemli”

“Oyunun ritmi ne demek? 40 dakika boyunca sadece hızlı hücumlarla ya da pozisyon hücumlarıyla oynayamazsınız. Avrupa basketbolu başka bir basketbol. NBA basketbolunda hücum daha akıcıdır. Avrupa basketbolunun amacı oyunun ritmini değiştirmek için bir fırsat bulmaktır. Fastbreak-pozisyon hücumu, pozisyon hücumu-fastbreak. İç oyun-dış oyun. Sadece üçlükler, üçlükler ve üçlükler değil.

“Üç sayılık atışların iki sayılık atışlardan daha iyi olması bizi çok mutlu ediyor. Ancak FIBA basketbolunda önemli olan ritmi değiştirmektir. İçeriden oynamak, dışarıdan oynamak, pick-and-roll oynamak, topsuz perde çıkışı oynamak,” diye devam etti.

“Hedefimiz bu ve her maç bunu istiyoruz. Bazen başarıyoruz, bazen de rakibimiz kendi ritmini dikte ediyor. Aleksa Avramovic ve benchten gelen diğer oyuncular bu akşam ritmi değiştirerek harika bir iş çıkardılar. Maça başlayan oyunculardan daha fazla enerji getirdiler. Bu her koçun ihtiyacı olan bir şeydir” diyerek sözlerini tamamladı.

Svetislav Pesic’in takımı Cuma günü oynanacak FIBA Dünya Kupası yarı finalinde Kanada ya da Slovenya ile karşılaşacak.

 

 

 

EUROHOOPS