Stark Arena’da muhteşem Fenerbahçe

Stark Arena’da muhteşem Fenerbahçe

Turkish Airlines EuroLeague normal sezonunun 25. hafta karşılaşmasında  Fenerbahçe Beko, zorlu Partizan deplasmanında sahne aldı.

Maç boyunca çok etkili bir hücum performansı ortaya koyan Fenerbahçe, Marko Guduric‘in önderliğinde sahadan 94-97 galip ayrılmasını bildi.

Bu sonuçla temsilcimiz Fenerbahçe Beko, ligdeki 24. maçında 15. kez sahadan galibiyetle ayrıldı. Koç Dimitris Itoudis’in ekibi, gelecek hafta evinde Virtus Bologna’yı konuk edecek.

4 maçlık galibiyet serisi son bulan ve ligdeki 25. maçında 12. kez mağlup olan Partizan ise sahasında ALBA Berlin’i ağırlayacak.

Karşılaşmaya hücumda etkisiz bir başlangıç yapan temsilcimiz Fenerbahçe Beko, ilk 2 dakikada skor bulamadı. Bu bölümde Yam Madar ve Mathias Lessort’la sayılar bulan Partizan, ilk 2 dakikayı 4-0 önde geçti. Maçtaki ilk sayılarını Nick Calathes’in üçlüğüyle bulan Fenerbahçe, devamında Yam Madar ve Ioannis Papapetrou’dan gelen 5 sayıya engel olamayınca skor 9-3’e geldi. Rakibinin mini serisini Johnathan Motley’le bozan temsilcimiz, bu kez de Papapetrou’nun basket faulünü durduramayınca fark 7’ye çıktı. Rakibine Motley ve Dyshawn Pierre’den gelen sayılarla yanıt veren Fenerbahçe, televizyon molasına gidilirken durumu 14-11’e getirdi. Moladan daha etkili dönen temsilcimiz, Johnathan Motley’nin serbest atışlarıyla farkı 1’e indirdi. Savunmasıyla Partizan’a kolay sayı şansı tanımayan Fenerbahçe, üzerine bir kez daha Motley’le isabeti bularak 16-17 öne geçti. Son bölümde Dante Exum’u durdurmakta zorlanan ve üstünlüğü kaptıran temsilcimiz, Tonye Jekiri’nin isabetiyle skoru dengeledi: 22-22

 

 

İkinci çeyreğe her iki taraf da karşılıklı üçlüklerle başlarken Fenerbahçe, Marko Guduric ve Nigel Hayes-Davis’in üçlükleriyle ilk bölümü 25-28 üstün geçti. Üzerine bir de Dyshawn Pierre’in sayısıyla farkı 5’e çıkaran sarı-lacivertli ekip, rakibine erken bir mola aldırdı. Mola dönüşünde de agresif savunmasını sürdüren Fenerbahçe, Guduric’in köşe üçlüğüyle skoru 25-33’e getirdi. Bu bölümde Partizan’ı tamamen zorlama atışlara iten temsilcimiz, Carsen Edwards’ın turnikesiyle farkı çift hanelere çekti. Devamında Yam Madar’ın üst üste sayılarına engel olamasa da temsilcimiz, Marko Guduric’le basket faulü bularak durumu 33-42’ye getirdi. Temsilcimize karşılık olarak Madar ve Exum’la 4 sayı bulan Partizan, farkı 5’e indirdi ve koç Dimitris Itoudis, duruma molayla müdahale etti. Moladan Kevin Punter’ın üçlüğüyle dönen ev sahibi, seriyi 7-0’a taşıdı. Partizan serisini Motley’nin tek serbest atış isabetiyle bozan Fenerbahçe, bu sefer de Punter’ın orta mesafesine engel olamayınca durum 42-43’e geldi ve Dimitris Itoudis bir kez daha mola aldı. Moladan Scottie Wilbekin’in turnikesiyle dönen temsilcimiz, bu sefer de Mathias Lessort’u durduramayınca fark bir kez daha 1’e indi. Son bölümde Lessort’a karşılık Johnathan Motley’le skor bulan Fenerbahçe, soyunma odasına üstün gitti: 46-47

Mücadelenin ikinci yarısına etkili hücum ederek başlayan ev sahibi Partizan, ilk 2 dakikalık bölümü 52-50 üstün geçti. Rakibine Nigel Hayes-Davis’in isabetiyle yanıt vererek skoru dengeleyen Fenerbahçe Beko, Dante Exum’un üçlüğüne engel olamayınca fark ev sahibi lehine 3’e çıktı. Rakibine Devin Booker’la karşılık veren temsilcimiz, bu sefer de Papapetrou’nun orta mesafesini durduramayınca skor 57-54’e geldi. Devamında Scottie Wilbekin’in üç serbest atışıyla skoru dengeleyen Fenerbahçe, bu sefer de 5-0’lık Partizan serisine engel olamayınca koç Dimitris Itoudis, gidişata molayla müdahale etti. Moladan Dyshawn Pierre’in iki kritik üçlüğüyle dönen temsilcimiz, bu sefer de Aleksa Avramovic’i durdurmakta zorlanınca üstünlük el değiştirmedi. Son bölümde Marko Guduric’le üst üste 5 sayı bularak öne geçen Fenerbahçe, Mathias Lessort’un isabetine engel olamayınca final çeyreğine Partizan üstünlüğüyle gidildi: 69-68

Maçın karar periyoduna etkili hücum ederek başlayan Fenerbahçe, Scottie Wilbekin’in köşe üçlüğüyle skoru 71-71’de dengeledi. Üzerine bir de Dyshawn Pierre’den üçlüğü bulan temsilcimiz, öne geçerek farkı 3’e çıkardı. Karşılık olarak Kevin Punter’la üst üste 4 sayı bulan Partizan, 75-74’le üstünlüğü geri aldı. Bu 4-0’lık mini seriyi Wilbekin’in tek serbest atışıyla bozan Fenerbahçe, bu kez de Punter’ın üçlüğüne engel olamayınca skor 78-75’e geldi. Punter’ın üçlüğüne Wilbekin’le aynı şekilde karşılık veren temsilcimiz, üzerine bir de Guduric’in üçlüğüyle seriyi 6-0’a taşıdı ve Partizan’a molayı aldırdı. Mola dönüşünde bu sefer Dyshawn Pierre’le üçlüğü bulan Fenerbahçe, skoru 78-84’e getirdi. Temsilcimize Punter’ın üçlük + faulüyle karşılık veren Partizan, farkı 3’e indirdi. Punter’ın 4 sayısına karşılık Guduric’le basket faulü bulan Fenerbahçe, durumu 82-88’e getirdi. Partizan’da 25 sayıyla oynayan Kevin Punter, bu bölümde 5. faulünü alarak kenara geldi. Ev sahibinde Dante Exum’un çabalarına bir kez daha Guduric’le yanıt veren Fenerbahçe, bitime 3 dakika kala durumu 86-92’ye getirdi. Devamında serbest atış çizgisinden skor bulan ev sahibi ekip, bitime 2 dakika kala farkı 4’e indirdi. Bitime 1 dakika kala Nigel Hayes-Davis’le faul çizgisine gelen temsilcimiz, Hayes-Davis’in ikide bir atmasının ardından durumu 90-95’e getirdi ve Partizan molasına gidildi. Mola dönüşünde Dante Exum’un smacıyla ev sahibi ekip, bitime 33 saniye kala farkı 3’e indirdi ve bu sefer de Dimitris Itoudis mola hakkını kullandı. Mola dönüşünde Marko Guduric’in serbest atışlarıyla farkı yeniden iki topa çıkaran Fenerbahçe, maçı kazandı: 94-97

 

Partizan’da Kevin Punter 25 sayı, 2 ribaund, 2 asist; Yam Madar 15 sayı, 2 ribaund, 4 asist; Mathias Lessort 15 sayı, 11 ribaund, 2 asist; Dante Exum 15 sayı, 4 ribaund, 3 asistle oynadı.

Fenerbahçe Beko’da ise Marko Guduric 25 sayı, 2 ribaund, 7 asist; Dyshawn Pierre 21 sayı, 6 ribaund, 3 asist; Scottie Wilbekin 15 sayı, 2 asist; Johnathan Motley 14 sayı, 4 ribaundla mücadele etti.

 

Çeyrek Skorları:

  1. çeyrek: 22-22
  2. çeyrek: 46-47
  3. çeyrek: 70-69
  4. çeyrek: 94-97

 

 

 

 

 

 

EUROHOOPS