Sırbistan’da Lessort olayı gittikçe büyüyor !

Sırbistan’da Lessort olayı gittikçe büyüyor !

ABA Ligi’nde derbi heyecanı yaşanırken Partizan, Kızılyıldız’ı 20 sayıdan dönüp 92-81 devirmeyi başardı. Müthiş bir mücadeleye sahne olan derbinin son bölümü ise olaylı geçti. Partizan oyuncusu Mathias Lessort, karşılaşmanın son saniyelerinde Kızılyıldız uzunu Filip Petrusev’e fiziksel müdahalede bulundu.

Bu gelişme büyük yankı uyandırırken Mathias Lessort’tan konu hakkında açıklama gelmiş ve özür dilemişti. Ancak Kızılyıldız bundan tatmin olmuş değil.

Kızılyıldız yönetimi, Filip Petrusev’e fiziksel temasta bulunan Mathias Lessort hakkında şikayetçi oldu. Kızılyıldız, lig yönetiminden Lessort’a olabilecek en yüksek cezanın verilmesini talep ediyor.

Olayla ilgili olarak Filip Petrusev da Sırp polisine ifade verdi.

 

https://twitter.com/i/status/1635400224255647747

Kızılyıldız, Mathias Lessort’un Filip Petrusev’e saldırması nedeniyle ABA Ligi’nin disiplin kurallarına göre işlenen suç hakkında toplumu bilgilendirmek istiyor. Bu sayede son iki günde kamuoyunda ortaya çıkan suçların ciddiyetiyle ilgili yanlış yorumlar ve yorumlamalar olmayacaktır.

Saldırı sırasında Mathias Lessort, yerel lig 21. hafta maçının bitiminden sonra takımımızın tecrübeli oyuncusu ve Sırbistan milli takımı üyesi Filip Petrusev’in başına iki kez yumruk attı.

Bu tür bir suç için, öngörülen cezalar aşağıdaki gibidir:

Madde 26 İhlal Türleri:
26.1 Aşağıdaki ihlaller ciddi ihlaller olarak kabul edilir:

a) Resmi personel üyelerine, başka bir kişiye, halka veya herhangi bir kişiye karşı fiziksel saldırı …

Madde 27 Yaptırımlar
27.1 Ciddi ihlallerin özel yaptırımları:

Yukarıda listelenen ciddi suçlar, aşağıdaki yaptırımlarla cezalandırılır:

a) 3.001,00 Euro ile 50.000,00 Euro arasında para cezası
b) Üç ila on beş (3-15) maçlık süre için geçici veya sürekli salonlara giriş yasağı;
c) Üç ila on beş (3-15) oyunluk geçici veya sürekli diskalifiye.

Açıkça soruyoruz, ABA Ligi disiplin hakimi Hrvoje Vidan en ağır cezayı verecek cesarete sahip olacak mı?

Daha önce, Partizan’ın baş antrenörü Zeljko Obradovic, Filip Petrusev’den özür diledi, Lessort ise Sırp pivota saldırmadığını ancak karşılık verdiğini söyleyen bir açıklama yaptı, bu da Kızılyıldız’ın bir başka açıklamasını tetikledi ve kulüp Fransız pivotun yalanlarından şok olduğunu açıkladı.

Crvena Zvezda, Partizan – Split maçı için soruşturma talep ediyor
Aynı resmi açıklamada Kızılyıldız, Partizan ve Split arasındaki 20. hafta maçının, bildirildiğine göre Partizan oyuncularından birinin beş kişisel faulle sahada kaldığı maçın araştırılmasını ABA Ligi spor direktörü Milija Vojinovic’den talep etti.

Son olarak ABA liginin düzensizliğe, güçsüzlüğe ve bireylerin keyfi davranışlarına kesinlikle kaymaması için; hakaretlerin, tehditlerin, şantajın ve düzenlemelerin (ancak bazı kulüpler için) izin verildiği bir ortamda, Kızılyıldız olarak, Split’te oynanan ve beş kişisel faul yapan bir oyuncunun maçın sonunda oynadığı ve doğrudan etki ettiği 20. hafta maçına acil bir soruşturma yapılması için ABA ligi spor direktörü Milije Vojinović’ten talepte bulunuyoruz. En ciddi hatanın, yani kuralların bir materyal ihlalinin bulunduğu durumda, bilinen bir prosedür vardır ve Kızılyıldız, bu prosedüre saygı gösterilmesini ve lige yönelik kararların lig kurallarına göre verilmesini talep ediyor!

Bunun gerçekleşmemesi halinde, bu lige kesinlikle yozlaşmış olarak bakacağız çünkü yukarıda bahsedilen her şeyden sonra Avrupa’da bu tür bir şeyin mümkün olabileceği tek lig olacaktır.

Kızılyıldız, ligin ortak sahibi olarak (ki birçok kişi bunu unutuyor), meşruiyeti ve güvenilirliği için savaşacak çünkü sadece bu şekilde ABA liginin en azından biraz itibarını ve rekabetçi etkisini koruyabilir. Önceden yönlendirilmiş performanslarla ABA liginin oynandığı bölgede birçok tiyatro var ve biz; Cibona, (Kızılyıldız, Zagreb’de adil kaybedilen maçtan sonra herhangi bir şikayet yapmadı), Split, Zadar veya diğer herhangi bir takımın şansının olduğunu ve herkesi yenebileceklerine inanıyoruz. Bazıları böyle düşünmüyor. Ama bu işe yaramayacak

Konu hakkında Zeljko Obradovic de konuşmuş ve, “Bir antrenör olarak Filip Petrusev’den özür dilemek istiyorum. Pozisyonun öncesinde provokasyon oldu mu bilmiyorum. Ama olsa bile bu şekilde tepki vermek için geçerli bir neden değil” açıklamasını yapmıştı.

 

Foto: Emilija Jovanović

 

 

EUROHOOPS