Şimdi de Euroleague Koçlar Birliği devreye girdi

Şimdi de Euroleague Koçlar Birliği devreye girdi

Turkish Airlines EuroLeague’de Kızılyıldız – Anadolu Efes karşılaşması bitti ama yankıları hala sürüyor. Kızılyıldız taraftarlarının koç Ergin Ataman’a ettiği hakaretler gündemde geniş yer kaplıyor.

Ergin Ataman, Kızılyıldız taraftarının küfürleri hakkında, “Her zaman centilmenliği ve sporu güzelleştiren fair play ruhunu sahaya yansıtan taraftarımızın güzelliğini dün akşam bir kez daha anladım. Belgrad’da dün akşam tüm Kızılyıldız taraftarının maç boyunca susmaksızın şahsıma ettiği küfürler, spor ve EuroLeague organizasyonu adına utanç vericiydi.” demişti.

Kızılyıldız tarafı ise yaptığı açıklamada, “Maçtan atılmasının Ataman’ın uygunsuz davranışlarının kanıtı” olduğunu belirtmişti.

Şimdi, EuroLeague Koçlar Birliği de olaya müdahil oldu.

Koçlar Birliği, dün Ataman’a yapılan ve bir basketbol maçında yaşanabilecek her türlü hakareti kınayan bir bildiri yayınladı.

“EuroLeague Koçlar Birliği, kıtanın dört bir yanındaki taraftarların sporumuzu benzersiz kıldığının farkında. Bununla birlikte, taraftarlar da dahil olmak üzere tüm basketbol paydaşları, bu çağda, oyuna dahil olan herkese saygı göstermenin çok önemli olduğunu anlamalıdır.

Hakaretin hiçbir türlüsü bu spora ait değildir. Belgrad’da üyemiz Ergin Ataman’a ve başka salonlarda diğer üyelere karşı yapılanlar hiçbir koşulda kabul edilemez olmalıdır. Kaunas’ta hakemlere veya birden fazla arenada EuroLeague yönetimine karşı yapılan hakaretler de aynı şekilde kabul edilemez.

Bu, tüm üyelerimizin duruşunu yansıtan; oyuncular, hakemler ve hatta ligin kendisi de dahil olmak üzere oyunun bir parçası olan herkese uzanan katı bir tutumdur. On yıllardır bu tür taraftar davranışlarını kabul edilebilir bulan zihniyetin ve spor kültürünün tamamen farkındayız ve değişim zamanının geldiğini kuvvetle hissediyoruz.”

 

 

EUROHOOPS