Selçuk Ernak’tan Eurohoops’a: Son 16 Değerlendirmesi

Selçuk Ernak’tan Eurohoops’a: Son 16 Değerlendirmesi

Darüşşafaka’nın deneyimli başantrenörü Selçuk Ernak, Eurohoops’un sorularını yanıtladı.

by Bilal Baran Yardımcı / info@eurohoops.net

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcilerimizden Darüşşafaka, turnuvanın normal sezonuna E Grubu’nda başlamıştı. Hapoel Jerusalem ve MHP Riesen Ludwigsburg’un ardından grubu üçüncü sırada tamamlayan Daçka, Son 16 bileti için play-in turunda turnuvada ilk senesini geçiren Benfica ile mücadele etmeye hak kazandı.

Benfica’yı önce Portekiz’de, sonra da kendi evinde mağlup etmeyi başaran temsilcimiz, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Son 16 turunda yer almaya hak kazandı.

Fakat bu sezon hedefler daha yüksek. Geçtiğimiz yıl averajla kaçan Son 8, Koç Selçuk Ernak’ın da vurgulayabileceği üzere Daçka’nın “hazmedebileceği” bir şey değil.

Darüşşafaka’nın play-in zaferinin ardından Eurohoops’un sorularını yanıtlayan Selçuk Ernak, takıma dair birçok konuda özel açıklamalarda bulundu.

Başarılı Koç, öncelikle üç İspanyol ekibinden (Surne Bilbao, Levono Tenerife, UCAM Murcia) oluşan Son 16’daki L Grubu’nu değerlendirdi. Ernak’a göre Daçka’nın şansı, ACB liginin öne çıkan takımlarından az değil:

“Geçen sene Son 16 aşamasında Manresa ve TOFAŞ ile aynı gruptaydık. Herkes dörder maç kazandı. Biz averajla dışarıda kaldık. Bu, bizim kolay hazmedebileceğimiz bir şey değil. Evet, takımlara baktığınız zaman çok zorlu takımlar. Çok kuvvetli ACB liginin bu sene ses getiren takımları – özellikle de Bilbao ve Tenerife. Biz eğer bu kupada bir iddia sahibi olmak istiyorsak ya da ilerlemek istiyorsak ‘grubumuz zayıf rakiplerden oluşsun’ diye dua etmemiz mümkün değil. Zaten Son 16 aşamasında kaç tane zayıf diyebileceğiniz takım bulabilirsiniz? Evet, üç rakibimizin de İspanyol olması biraz enterasan oldu. Bu durum seyahatlerle alakalı bize biraz zorluk çıkartacaktır ama ben, şansımızı diğer takımlardan daha az görmüyorum. Evet, onlardan daha düşük bütçeli, daha tecrübesiz, daha az oyuncuyla üretim yapan bir takım olabiliriz. Fakat ben şansımızı onlardan daha az görmüyorum.”

Yeşil-siyahlılar, Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki bu başarıya rağmen Basketbol Süper Ligi’nde aynı başarıyı sonuca tam olarak yansıtamadı. Sezonun 14 maçı geride kalırken Daçka, 7 galibiyet – 7 mağlubiyet ile playoff potasının dışında, 10. sırada yer alıyor. Koç Ernak, iki ligdeki performans farklılıklarına değindi:

“Bence Türkiye Ligi’nde oynadığımız maçlar daha sert. En aşağıdaki takımlarla bile oynuyor olsanız performansınızın, enerjinizin düşük olduğu gün Türkiye Ligi’nde sizi herkes yenebilir. Dolayısıyla Türkiye Ligi maçları bana Basketbol Şampiyonlar Ligi maçlarından daha zor ve tehlikeli geliyor. Daha sert rakipler, daha sert deplasmanlar var. Ben, Avrupa’da daha iyi oynadığımıza katılmıyorum. Gruptan çıktığımız için daha istikrarlı oynadık diyebiliriz. Bizim için önemli olan iki tane misyon var. Bu takım, Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak için kurulmadı, öyle bir bütçemiz de yok. Fakat belli bir seviyeyi koruyup yarışmacı olmaya gayret ederken aynı zamanda oyuncu üretmemiz lazım. Hem alt yapımızdan hem de A Takımımızda bulundurduğumuz gençlerden birilerini ligde basketbol oynayabilir hale getirmemiz lazım. Biz, bunun peşindeyiz. Tabii ki kazanmak; hangi yarışmada olursanız olun, kime karşı oynarsanız oynayın ilk hedeftir. Herhangi bir zamanda bu düşünceyi kaybetmeyi normal görme gibi bir yaklaşımımız olmaz bizim.”

Darüşşafaka, yaz döneminde Markel Starks’ı takıma katmıştı. Tecrübeli oyuncu, takımla geçirdiği ilk dönemde performansından dolayı eleştirilere maruz kalsa da son zamanlardaki formu, Selçuk Ernak’ı da mutlu ediyor:

“Markel Starks’ın ‘playmaker’ özelliklerinden daha çok öncelikle skorerlik özelliğini öne çıkartmamız lazım. Tabii bu, bizim çok ihtiyacımız olan bir şey – topu eline verdiğimiz oyuncuların sayı ve asist üretmeleri… Markel Starks’ın sezon başında eleştirilmesi normal fakat Starks, bize genç veya burada basketbolcu olsun diye gelen bir oyuncu değil. Daha önceki kariyerinde belli şeyleri ispat ettiği için bize yardımcı olacağını düşündüğümüz ve transfer ettiğimiz bir oyuncu. Evet, çok iyi başlamamış olabilir fakat Starks da yazın el kırığı sebebiyle ameliyat geçirdi. Bu durumu çok normal buluyorum. Kimisi başında yavaş başlayıp sonradan form buluyor, kimisinin ise yazı sağlıklı ve iyi geçirme fırsatı oluyor, iyi başlıyor, sonra düşüş yaşıyor, sonra tekrar performansını yükseltmeye çalışıyor. Bizim çok dikkate aldığımız eleştiriler değil. Biz, elimizdeki kadroya inanıyoruz.”

Daçka, sezon ortasında Kanadalı oyuncu Lloyd Kanda Pandi’yi transfer etmişti fakat Pandi, henüz takımın ana rotasyonuna tam olarak dahil olamadı. Koç Ernak, Pandi transferine değindi ve oyuncunun son durumu hakkında bilgilendirme yaptı:

“Lloyd çok tecrübesiz bir oyuncu. Daha Kanada’da kolejden yeni çıkmış bir oyuncu. Basketbol bilgisi bizim genç takımlarımız seviyesinde. Fakat çok iştahlı, çok enerjik, çalışma ahlakı çok yüksek bir oyuncu. ‘Bu seneyi bir hazırlık senesi olarak değerlendirip önümüzdeki sene faydalanabilir miyiz’ diye bir planımız var.”

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde ilk kez yer almasına rağmen play-in’e kalma başarısı gösteren Benfica’da Selçuk Ernak için eski bir dost da yer alıyordu: Toney Douglas. Başarılı koç, daha önce iki farklı yerde çalıştığı eski oyuncusunu sevgiyle hatırlıyor:

“Toney, benim çok sevdiğim bir oyuncu. Ben sadece Darüşşafaka’da değil, Sakarya’da da Toney ile çalıştım. Önce orada beraber çalışma fırsatımız oldu, orada da çok büyük maçlar oynamıştı. Sonrasında ise önce onun, sonra benim Darüşşafaka’ya gelme fırsatımız oldu. Burada zor bir EuroLeague sezonu geçirdik. Toney, kişi olarak da oyuncu olarak da benim beğendiğim, sevdiğim bir arkadaşım. Dolayısıyla onlarla eşleşmiş olmamız da güzel bir tesadüf oldu. Toney çok iyi bir oyuncu. Ne zaman Toney’nin takımla olan bağlantısını kesebildik, o zaman maçı kazanma şansımız oldu.”

Darüşşafaka, şu ana kadar sezon ortasında iki transfer yaptı fakat kadronun derinliği hala temsilcimiz için sorun oluşturan bir durum. Koç Ernak da transfer ihtimaline dair konuştu:

“Benim transfer düşüncem hep var. Önemli olan yönetimimizin sağlayacağı fırsatlar ve bu konuda bir fikir birliğine varmamız. Elimizde arzu ettiğimiz verimi alamadığımız oyuncular var. Eğer verim sağlarlarsa tabii ki yerlerine başka oyuncu düşünmeyiz. İlk tercihlerimiz onlardı, onun için bu kadrodalar. Fakat faydalanamazsak, bir noktada eksik kalırsak ve o an bu takımın hedeflerine gitmesi için vardığımız çözüm transfer ise Darüşşafaka, bu konuda elini korkak alıştırmaz.”