Sayman’ın maç yorumu-Fenerbahçe ve Itoudis sınıfı geçti

Sayman’ın maç yorumu-Fenerbahçe ve Itoudis sınıfı geçti

Turkish Airlines EuroLeague normal sezonunun en kritik, play-off’a kalacak ya da sezonu kapatacak, ilk 4 içinde yer alıp play-off serisinde saha avantajını eline geçirecek takımları belli edecek bir dönemdeyiz.

Sezon boyunca bir çok sakatlık yaşayıp avantaj kaybeden,yaptığı oyuncu ya da Koç transferlerinde beklediğini bulamayıp sıkıntı yaşayan Kulüplerin stres dozunun daha yüksek olduğu dönemde ülkemizde yaşanan Deprem felaketi ile dibe vuran morallerimizi bu gece Fenerbahçe Beko Belgrad’ın ünlü 20.000 kişilik Stark Arena’sında güçlü Partizan’ı çok akıllı ve iyi bir oyunla yenmesi muhteşem oldu. Deprem felaketi sonrası Türk Takımlarının 20 gün civarı maç oynamamalarının maç kabiliyetini kaybetmesinden endişe ettiğimi bir çok dostuma söylemiştim. Hatta bu gece Fenerbahçe’nin bu konuda büyük sıkıntı yaşayabileceğini de düşünmüştüm. Ancak sarı-lacivertli ekip sanki bunları hiç yaşamamış gibi bir Partizan deplasmanı yaşadı. Moraller iyi olmasa da kafalar ve omuzlar dikti. İlk dakikadan itibaren ‘Ben İT DALAŞI’na hazırım’ mesajı veren Fenerbahçe 3.periyot başında geri düşse de oyunun neredeyse tamamını domine eden ve maçın temposunu ayarlayan takım oldu. Itoudis’in 20 gün boyunca ekibi ile birlikte ortaya çıkardığı ürün gerçekten alkışı halk etti. Sarı-lacivertliler hiç geri adım atmadılar ve Partizan’a kazanabileceği özgüveni yaşatmadılar. Bazı oyuncuları risk ederek savunmasını kurgulayan Itoudis bunda başarılı oldu. Milli Takım maçına gitmeyişi ve bu gece takımın başında olması çok şey fark ettirdi.

Maçın sonlarında sürekli perdelemeleri oyuncu değişerek savunan Partizan, Booker-Punter eşleşmesinde Punter’ın yaptığı taktik faul ile 5. faulü alıp oyun dışı kalışını farkedemedi bile. Punter 4 faullü olduğunu sandı ama kimse ona acı gerçeği söylememişti. Çünkü kimse onun 4 faullü olduğunun farkında değildi. Kenara 5-6 Antrenör-yönetici çıkmak ne yazık ki büyük bir iş değil. Herkesin görevini yapması önemli. Partizan Bench’i bu gece sınıfta kaldı ve Punter 4 dakika kala oyun dışında kaldı. Partizan kalan sürede akıl olarak çok zayıf kaldı. Guduric Partizan forması görünce başka bir boyuta geçince durdurulamaz seviyeye geldi ve belki de kariyer rekoru kırdı. Gerek form ve gerekse taktiksel olarak çok iyi bir Fenerbahçe Takımı izledik. Gerçekten bu kadarını beklemiyordum. Bu gece Fenerbahçe ilk 4 için NET favori olduğunu kanıtlamış oldu. İyileşen Desawn Pierre müthiş oynadı. Aslında takım olarak her oyuncudan beklediği performansı bulan Fenerbahçe kimlik testinden 5 yıldız ile çıktı.

Çok önemli bir eşiği geçen Fenerbahçe Nemanja Bjelica’nın da sağlıklı katılımı ile daha da umut verici bir takım olabilir. Bu gece bize çok akıllı ve iyi Basketbol izletirken geleceğe de umutla bakmamızı sağladılar. Sırada Asvel deplasmanında yerini daha iyi seviyeye çıkarabilecek Anadolu Efes var. Micic olmasa da Efes kadrosu Asvel’i yine yenebilecek güce sahip. Umarım yarın gece ülkeye umut verecek 2.geceyi Efes yaşatır. Partizan taraftarı ne kadar ateşli olsa da Türkiye’nin yaşadığı felakete gösterdiği saygı ile alkışı hak etti. Teşekkürler…

Basketbol Hayattır….

 

 

SAYMAN