Sayman’dan Türk Telekom-Pınar Karşıyaka Analizi

Sayman’dan Türk Telekom-Pınar Karşıyaka Analizi

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi yarı final ilk maçında izleyenlerin büyük keyif aldığı kesin. Benim görüşüm 2 takımın da Fenerbahçe-Efes serisindeki takımlardan daha sert olduğu. Bunun ana nedeni, yüksek olmayan bütçe ve bench zenginliği daha az olan takımlar olmaları. Yani kazanabilmek ve üst seviyede derece elde edebilmek için son derece savaşçı olmaları, sert oynamaları ve 1 topun değerini çok net bilmeleri gerektiğinden. Savunmada canla başla çalışıp hücumda en iyisini üretmeye çalışıyorlar. 2 takım da Türkiye finali oynayan, Avrupa finali oynayan deneyimli kulüpler. Karşıyaka 2 kez Türkiye ligi şampiyonu olurken Türk Telekom 1 kez final oynayıp kaybetti. Yani Fenerbahçe ve Anadolu Efes’e göre daha başarıya sevdalı durumdalar. Sezon boyu ortaya koydukları Basketbol bence harikaydı. Şu anda biri finale çıkacak, belki de şampiyon olacak ki bu son derece normal. 3-4 ay önce ‘Türk Telekom-Pınar Karşıyaka finali olabilir’ demiş ve yazmıştım. Çünkü bu havayı onlar net olarak vermişlerdi. Pınar Karşıyaka Onvo Büyükçekmece’ye kaybedince Efes 3. oldu ve bu final eşleşmesi ortadan kalktı ve yarı finalde eşleştiler. Şu anda yürek dayanmayacak bir mücadele var. Herkes elinden geleni maksimum yapmaya çalışıyor. Muhtemelen herkes uzun seri olmasını istiyordur çünkü seyir zevki üst düzeyde.

30’dan fazla kez oyunun liderinin değiştiği maçta sonucu bence çok ufak nüanslar belirledi. İki sayılık atışlarda Türk Telekom % 60.47, Pınar Karşıyaka % 58.82’lik yüzdeler yakaladılar. Yani birbirine çok yakın yüzdeler. 3 sayılık atışlarda ise Türk Telekom % 40 ile daha istikrarlı olurken Pınar Karşıyaka % 27’de kaldı. Asıl önemlisi üç sayılık atışlarda Türk Telekom’un daha seçici oluşuydu. Ama bence asıl fark Türk Telekom adına alınan çok kritik hücum ribauntlarıydı. Bu bölümde 12-8 üstünlük sağlayan Türk Telekom büyük bölümünde skor üretti. Hele potanın üstünden dönen topta Sestina’nın üçlüğü en ağır darbe oldu. Maçın 4 sayı bittiği düşünülürse bu hücum ribauntlarının değeri daha iyi anlaşılabilir.

Türk Telekom ribauntlarda 35-30 üstünlük yakalarken iki takımın asist sayısı 21 ile eşitti. Top kayıplarında da 8-8 eşitlik vardı. Ancak top çalma istatistiğinde Türk Telekom’un 5-1 ile daha çok savaştığı anlaşılıyor. Serbest atışlarda Türk Telekom % 66.67 ve Pınar Karşıyaka 67.74 ile yine çok denkti.

Maçtaki en önemli ayrıntılardan biri perdelemelerde adam değiştiğinde Jones’un kısaların karşısında inanılmaz durduğu, geçilmediği ve atışları bozduğu dikkat çekti. Maçı Türk Telekom’a getiren en net verilerden biri buydu bence. Maçın 2. yarısında geri düştüğü bölümde alan savunması yapan Pınar Karşıyaka rakibinin atış yüzdesini düşürse de savunma ribauntlarında bekleneni veremeyince Ankara ekibi uzun süre önde gitti. Angola ile liderliği devralan Pınar Karşıyaka seçilmiş atışlar yenine kısaların zorlama atışlarıyla kazanabileceği bir maçı kaybetti. 2. maçta çok daha seçilmiş toplar kullanmaları gerekiyor.

Sezon başından beri çok iyi performans sergileyen ve çok erken uyum yakalayan Türk Telekom şimdilik avantajlı ama bu seride ne olacağını tahmin edebilmek de kolay değil. Pınar Karşıyaka’nın savunma ribaunt sayısındaki artış kendilerine 2.maçı getirebilir. Keşke 4 kazanan tur atlasaydı ve bu keyifli seriyi daha uzun izleyebilseydik.

İki takıma da Basketbolları ve mücadeleleri için kocaman alkış. Basketbolun bir tesadüf sporu olmadığını kanıtladılar.

 

 

SAYMAN