Sayman’dan Türk Telekom-Pınar Karşıyaka 2. Maç Analizi

Sayman’dan Türk Telekom-Pınar Karşıyaka 2. Maç Analizi

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi yarı final ikinci maçında da izleyenlerin büyük keyif aldığı kesin. Tekrar söylüyorum ki ”Benim görüşüm 2 takımın da Fenerbahçe-Efes serisindeki takımlardan daha sert olduğu”.

Seyircinin neredeyse tamamını doldurduğu Ankara Arena’da coşku, heyecan, yüksek tempo, kalite ve müthiş bir mücadele vardı. Önceki maçta % 60.47 2 sayılık atış yüzdesi yakalayan Ankara ekibi bu kez 48.39’da kaldı. 3 sayılık atışlarda ise oldukça düşük bir yüzde ile % 27.27 ile berbata yakın bir gece yaşadı. Bunda Pınar Karşıyaka’nın önceki maça oranla çok daha sert ve iyi savunma yapmasının rolü büyüktü. Maça başladığında özgüveni hemen belli olan Karşıyaka kazandığı toplarda hızlı hücumu da zorlayınca baştan  ‘Bugün kazanacağım’ dedi. Serbest atışlarda % 92.31 ile çok yüksek bir yüzde yakalayan Türk Telekom sadece 8 top kaybı yaparak bu bölümlerde başarılı oldu. 16’sı hücum olmak üzere 36 ribaunt Telekom için tatmin ediciydi. 14 asist 6 top çalma ve 5 blok yine Telekom için iyi rakamlardı. Ancak her şey bir yerden sonra atış yüzdelerinize bakıyor. İşte Ankara ekibi 2 ve 3 sayılık atışlarda yakaladığı kötü yüzde ile maçı kaybetti. Ancak Pınar Karşıyaka’nın maç boyunca özellikle 3 saniye koridoru başta olmak üzere çok iyi savunma yaptığını söylemeliyim.

Pınar Karşıyaka ilk maçta 2 sayılık atışlarda % 58.82’lik yüzde yakalamıştı. Bu maçta ise % 56.76 ile benzer bir oranı buldu. 3 sayılık atışlarda ise ilk maç %27 atan Pınar Karşıyaka bu kez % 45.45 ile harika bir yüzde yakaladı ve 92 sayı ile çok net bir galibiyet elde etti. İlginç olan istatistik, iki takımın da geçen maçta olduğu gibi asistleri 21 ve top kayıpları 8 oldu. Karşıyaka ilk maç 30 toplam ribaunt almışken bu kez 36 ile çok değerli bir fark yakaladı. Yani 6 pozisyon fazla kullanım anlamına geliyor bu. İzmir ekibi ayrıca 6 top çalıp hızlı hücumunu da desteklemiş oldu. İki takımın istatistik farkı maç sonucunu net gösteriyor. Bazen her istatistik en doğruyu göstermeyebiliyor ama bu maçta çok netti.

Türk Telekom’un Ankara’daki yenilmezliğine de Karşıyaka son vermiş oldu. Telekom’un üzerindeki stres de bitmiş oldu. En gergin dakikalarda bile Ufuk Sarıca çok sakin kalırken Erdem Can bu kez çok stresliydi çünkü takımı gerçekten çok kötü yüzdeler ile hücum etti. Basketbolun da güzelliği buralarda. Her maçın başka bir hikayesi oluyor ve bir maç sonrası için kesin umutlu ya da kesin umutsuz olamıyorsunuz. 3. maç Türkiye’nin en büyülü salonu olan Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonunda olacak. Deplasman takımları için çok zor bir arena olduğu herkesçe malum. Ligin 2. yarısında Türk Telekom İzmir’de dominant bir oyunla kazanmıştı. Ancak Ankara ekibinin Eurocup’ta yaşadığı final kaybı ve kötü muamele onları ister istemez geri götürdü. Galatasaray serisi onlar için toparlanma sinyallerinin geldiği maçlardı. Jones’u iyi savunan takımlara karşı % 27 üçlük istatistiği tabi ki galibiyet için yetmez. Biraz daha seçilmiş şutlar kullanmaları yerinde olur. Karşıyaka ise ilk maçtaki gereksiz bazı atışları bu maçta kullanmadığı için çok daha dengeli bir Basketbol oynadı. 2 takım Koçunun da takımına çok hakim olması, sert ve hızlı Basketbolu tercih etmesi harika bir seri ortaya çıkardı. Bizler ekran başında bunun keyfini yaşarken onlar sahada can alıp can veriyor. Koçluk inanılmaz stresli bir iş. O yüzden bazen onların sert çıkışlarını hoş görmek gerekiyor. İki takıma da ortaya koydukları mücadele, Basketbol kalitesi ve Basketbol görgüsü için teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız…

Basketbol hayattır…unutmayalım.

 

SAYMAN