Sayman’dan Fenerbahçe Opet-Vakıfbank Maçı Analizi

Sayman’dan Fenerbahçe Opet-Vakıfbank Maçı Analizi

Misli.com Sultanlar Ligi yarı final etabı ikinci maçında VakıfBank ile Fenerbahçe Opet Vakıfbank Salonunda karşı karşıya geldi.

İlk maçta ilk seti çok rahat kazanıp sonrasında STOP eden Vakıfbank bu kez çok kararlı ve inançlıydı. İlk setten itibaren Fenerbahçe’ye hiç huzur vermediler. Özellikle Gabi ve Bajema’nın çok etkili hücumlarına maça kararlı gelen Egonu da katılınca ortaya ezici bir üstünlük çıktı. İlk sette direnen Fenerbahçe’de Vargas çok farklıydı. Arina’nın çok etkisiz kaldığı bir günde Macris, Vargas’ı bulmaya ve kullanmaya çalıştı. Ana Christina’nın çok önemli katkıları ilk sette Fenerbahçe’yi ayakta tutsa da seti 25-23 kazanan Vakıfbank oldu. Özellikle savunmada da müthiş bir gününde olan Cansu hem inanılmaz toplar çıkardı, hem de smaçörlere tepside servis yaptı. Aslında iki takımın özgüveni arasında Vakıfbank’ın bence ağır üstünlüğü vardı ve Fenerbahçe’ye bunu hissettirince 2. sette çekişme hiç olmadı. Zehra’nın kısa pas hücumları ve çok etkili blokları Fenerbahçe’nin oyuna girmesine engel oldu. 10-10 eşitlik sonrasında Vakıfbank 12-10 öne geçince Terzic mola kullandı. Biraz erken bir molaydı ve Fenerbahçe’ye hiç faydası olmadı. Tam tersi Vakıfbank bu bölümde Fenerbahçe’ye top göstermedi. 20-15 olduktan sonra Terzic’ten mola beklesem de gelmedi. Terzic 22-16’da 2. molasını aldığında atı alan Üsküdar’ı geçmişti ve 25-17 ile seti çok rahat kazanan Vakıfbank özgüveni resmen tavan yaptı. Fenerbahçe’de ise endişe hem oyuncularda hem de Terzic’in suratında belli oluyordu.

 

 

3.sette Egonu’nun arka alandan gelip vurduğu smaç sonrası dönen topu tamamlamasına Fenerbahçe çok itiraz etti. Uzun süre hakemler arasında bunun analizi yapıldı. Fenerbahçe Egonu’nun ihlal yaptığını düşünüyordu ama hakemler bu karara katılmadılar ve itirazlarını sürdüren Zoran Terzic diskalifiye olup soyunma odasına gitti. Yardımcı Koç ile sete devam eden Fenerbahçe 25-21 ile seti kaybedince Altın Set’e gidildi. Kurallar gereği Terzic bu sette takımının başındaydı.

Altın sete çok iyi başlayan taraf Vakıfbank oldu. 4-1 üstünlük yakaladıktan sonra Fenerbahçe’nin birden modu değişti. Terzic Meliha ve Cansu’yu oyuna alınca arka alan savunması çok güçlendi. Cansu’nun etkili servisleri Vakıfbank’ın hücum dengesini bozarken Egonu da smaçları dışarı vurunca Fenerbahçe ivmeyi yakaladı ve bu kez de Vakıfbank stres yüklü hale geldi. 3-0 ve 4-1 geriden gelip 6-4 Fenerbahçe öne geçene Guidetti mola kullanmadı. Vargas sayıyı alıp Gabi de dışarı vurunca son 8 sayının 7 tanesini Fenerbahçe almış oldu. Guidetti’nin molası bence iş işten geçtikten sonra geldi (4-7). Bajema ve Egonu ile Vakıfbank kıpırdansa da Fenerbahçe blokları son şampiyonu şok etti. 4 yıllık hegamonyası biten Vakıfbank CEV finaline odaklanacak. Fenerbahçe ise Eczacıbaşı ile şampiyonluk mücadelesi verecek. Maçlarda genelde çok az hamle yapıp maçın gidişatını pek değiştiremeyen Terzic bu maçın Altın setinde yaptığı hamleler ile maçı kazandıran isim oldu. Eda’nın müthiş katkısı, Vargas’ın inanılmaz performansı ve Macris seçimleri turu Fenerbahçe Opet’e getirdi.

Gergin geçen maçta Nurper Özbar ve Recep Karakoç bir kaç kez pozisyonları tartıştılar. Onlar içinde zor bir maç oldu. Altın sette Fenerbahçe’nin geriden gelişini mola almayarak kolaylaştıran Guidetti maçın tekrarını izlediğinde mutlaka çok pişman olacaktır.

Voleybol hak ettiği ilgi ve desteği daha fazla görmelidir çünkü yaptıkları iş gerçekten harika.

 

 

SAYMAN