Sayman’dan Bir Vakıfbank-Fenerbahçe Final Yorumu

Sayman’dan Bir Vakıfbank-Fenerbahçe Final Yorumu

AXA Kadınlar Sigorta Kupa Voley Dünya Baltacıoğlu Özel Sezonu finalinde VakıfBank, Fenerbahçe Opet’i 3-0 yendi ve üst üste 3. kez şampiyon oldu.

Bunda bir acaiplik yok tabi ki. Vakıfbank yıllardır Avrupa ve Kıtalararası şampiyonluğu yaşayan bir Kulüp. Türkiye Liginde de ağır bir üstünlük kurdu. Ama sezon başından beri düşüşte olup aniden canlanması, özgüveninin geri gelişi ve yeniden şampiyonluğun en büyük favorisi olmasının en temel nedeni Fenerbahçe Koçu Zoran Terzic’in maçları hamle yaparak yönetmek yerine adeta TV’de çok ağır tempolu bir film izler gibi sadece gözleriyle yönetmeye çalışması oldukça etkili oldu ve olmaya da devam ediyor. Vakıfbank CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalinde 4 sette yenip elediği Fenerbahçe Opet’i dün gece yine set vermeden yenince Misli.com Sultanlar Ligi yarı finali için psikolojik üstünlüğü ele geçirmiş oldu. Oysa Vuchkova ve Vargas’ın gelişiyle iyi takım olan ve çok yüksek form tutan Fenerbahçe özellikle CEV Şampiyonlar Ligi yarı final ilk maçında deplasmanda Vakıfbank’ı 3-0 ile sürklase ederken herkesi şampiyonluk adayı olduğuna inandırmıştı.

 

 

Kısa sürede bu kadar formdan düşüp kötü oynamak, mücadeleyi neredeyse bırakmak, Blok etkinliğini kaybetmek, arka alan savunmasında çok geri gitmek, dublajlarda çok etkisiz kalmak ve özellikle hücum etkinliğini kaybetmenin açıklanabilir bir tarafı yok. Dün Vargas’a kurulan Bajema-Zehra tuzağına göz göre göre defalarca yakalanmak tuhaftı. Aslında Macris iyi oynamadığı gün Fenerbahçe otomatik oyundan düşüyor. Dün Terzic 2 set sabredebildi Macris’e. Çok CANLI bir Cansu ve çok CANSIZ bir Macris farkı, hücum kalitesi farkını ortaya çıkarınca Fenerbahçe üst üste 7. seti Vakıfbank’a vermiş oldu. Terzic için şapkayı önüne koyup iyice düşünme zamanıdır çünkü geçen yılki Lig finalini de Fenerbahçe 2-0 öndeyken ve 3. maçta setlerde 2-0 ve 3. sette 16-10 öndeyken seti-maçı ve şampiyonluğu kaybetmişti. Umarım Terzic için istikrarın tarifi sürekli bu şekilde kaybetmek değildir !

Guidetti ise problemi çözmek için epey kafa yorarken sonunda doğruyu bulup Daalderop yerine Bajema’ya dönünce önce blok, sonra savunma, bir libero gibi arka alanda çok zor topları çıkarma ve hücumda öldürdüğü toplar ile bence maçın yıldızı oldu. MVP Egonu’ydu ama görünmeyen işleri hep Bajema yaptı. Yani Guidetti resmen Joker çekti !

Önceki yazımda da belirtmiştim..’Bir Şampiyonu Asla Hafife Almamalısınız’ diye. Kendini unutturan Guidetti birden bire yaptığı taktiksel hamle ve oyuncuları psikolojik olarak inanılmaz hazırlamanın ödülünü alıp yine Krallığını ilan etti.

Misli.com Sultanlar Ligi yarı finalleri ve CEV Şampiyonlar Ligi finali için ekran başındaki yerimi ayırttım, heyecanla bekliyorum. Hak eden takımların kazanacağı maçlar olsun.

Voleybolu seviyoruz…

 

 

 

SAYMAN