Sasha Djordjevic: “Luka Doncic Bir Usain Bolt Değil”

Sasha Djordjevic: “Luka Doncic Bir Usain Bolt Değil”

Sasha Djordjevic, yeni bir meydan okumayı kabul ederek Çin Milli Takımı’nı Paris’teki Olimpiyatlara götürmeyi ve potansiyel olarak yaklaşan 2023 FIBA Dünya Kupası’nda en iyi Asya takımı olmayı hedefliyor.

Başarılı çalıştırıcı, takımını Slovenya karşısında test etti ve Luka Doncic’in oynamadığı hazırlık maçında 73-75’lik skorla maçı kıl payı kaybetti.

SportKlub’a konuşan Djordjevic, 24 yaşındaki Doncic hakkında konuştu ve onun gibi bir yıldızın bile en yüksek hedeflere ulaşmak için takım arkadaşlarına ihtiyacı olduğunu itiraf etti.

“Basketbol bireysel bir spor değil. Tüm saygımla söylüyorum, Luka Doncic bir Usain Bolt değil. Bu sporda herkes hak ettiği sonuçları elde etmek için bir takımın gücüne ihtiyaç duyar. Yanımızda harika insanlar olmasaydı hiçbirimiz madalya kazanamazdık. Bunlar öncelikle takım arkadaşları ve antrenörlerdir. Luka Doncic bir megastar ve bir dünya yıldızı olma yolunda ilerliyor. Hala genç ve muazzam bir yeteneğe sahip. Başardığı her şey için onu kutluyor ve bundan sonraki yolculuğunda başarılar diliyorum. Luka eşsiz bir oyuncu ama yeni zorluklar ve hedeflerle karşılaşacak.”

Minnesota Timberwolves oyuncusu Kyle Anderson’ın Dünya Kupası için Çin’e katılacak olmasıyla birlikte devşirme oyuncular konusu da gündeme geldi.

“Kyle Anderson’ın Çin ve Jamaika ile kan bağı var, bu yüzden onun durumu biraz farklı. FIBA her takım için bir yabancı basketbolcunun vatandaşlığa geçmesine izin veriyor. Bu nedenle birçok antrenör ve federasyon başkanı beni sık sık arıyor ve bazı Amerikalı oyuncular hakkında fikrimi soruyor. Buna ne diyebilirim ki? Anthony Randolph bir Sloven değil. Bir Sırp koç ve eski milli takım oyuncusu olarak benim bakış açım bu. Ama öte yandan kurallar açık: Devşirme oyuncuların da kabul edilmeleri gerekir. Daha fazla yorum yapmayacağım.”

Djordjevic Partizan’ın kazandığı tek Avrupa şampiyonluğunun kilit oyuncusuydu ve şimdi eski takımı EuroLeague’de yeniden atağa kalkıyor. Hem Partizan hem de Kızılyıldız bir kez daha Sırbistan’ı temsil edecek ve bu yaz kaliteli hamleleriyle hedef yükselttiler.

“Bu basketbolun popülaritesi için iyi bir şey. Her iki kulüp hakkında da çok şey konuşuluyor. İnsanlar her iki kulübü de kitlesel olarak destekliyor. Partizan ve Kızılyıldız’ın çok rekabetçi kadroları var ve oyuncular gelmeye devam ediyor. Ancak işin mali boyutu beni şaşırttı. Her şeyden önce, Sırbistan’da tüm bu muazzam harcamalar için yeterli paramız olduğu gerçeği şaşırtıyor. Ben böyle bir ortamda büyümedim. Seviye farklı. Bunun hakkında konuşulması gerekiyor. Ama (harcanan paraların) sonuç verip vermeyeceğini göreceğiz”

 

 

EUROHOOPS