Saras Jasikevicius: “James Nnaji’nin Başına Gelenler Şampiyonluktan Daha Önemli”

Saras Jasikevicius: “James Nnaji’nin Başına Gelenler Şampiyonluktan Daha Önemli”

Barcelona’nın 18 yaşındaki oyuncusu, Real Madrid taraftarının kurbanı oldu.

İspanya Ligi final serisi üçüncü maçında Barcelona 20. şampiyonluğunu ilan etti. Ancak WiZink Center’daki maçın öncesinde önemli bir gelişme yaşandı. 18 yaşındaki Nijeryalı pivot James Nnaji, takımın Madrid’e gelişi sırasında ırkçılığın kurbanı oldu.

İspanya’nın başkentindeki arenanın dışında çekilen video görüntülerinde duyulduğu üzere, FC Barcelona’nın genç oyuncusu bir Real Madrid taraftarı tarafından “k*pek” ve “k*ncık” olarak adlandırıldı. Ses net olmamakla birlikte, bazı hakaretlerde ise direkt olarak oyuncunun ten renginin hedef alındığı görülüyor.

Tüm takımın hakaretlere maruz kaldığı, ancak Nnaji takım otobüsünden çıkar çıkmaz ırkçı hakaretlerin de duyulduğu belirtilmelidir. 2022-23 futbol sezonu boyunca Real Madrid taraftarları, ırkçılığa maruz kalan Vinicius Jr’a desteklerini gösterdiler.

Barcelona ile oynanan ve şampiyonluğun kazanıldığı maçın ardından koç Sarunas Jasikevicius konuyla ilgili açıklamalarda bulundu: “James Nnaji’ye olanlar hakkında konuşmak istiyorum. Bu talihsiz bir durum, böyle bir şey olamaz. Vinicius’un yaşadıkları hakkında çok şey duyuyorum ve şimdi neler olduğu hakkında konuşmalıyız. Bu artık sona ermeli, bu Real Madrid’in değerleriyle bağdaşmıyor. Gerçek şu ki çok kızgınız. Bu kabul edilemez. Real Madrid, Barcelona ya da herhangi bir takımın oyuncusu olması umurumda değil. Böyle bir şey yaşanmamalı. Bunun için savaşmalıyız ve savaşacağız. Bu şampiyonluktan daha önemli. Onunla konuşmadım, kulaklık takıyordu. Şu an nasıl hissettiğini bilmiyorum ama bu çok ciddi bir şey ve çevrenizdeki insanların başına geldiğinde daha hassas oluyorsunuz. James’i çok seviyoruz, eğer bunun sona ermesini istiyorsak bu konu hakkında konuşmalıyız”

 

 

 

 

EUROHOOPS