Santarelli: Vargas, pastanın üzerindeki kirazdı | Artık kimse için sürpriz değiliz

Santarelli: Vargas, pastanın üzerindeki kirazdı | Artık kimse için sürpriz değiliz

Filenin Sultanları ile tarihi bir başarıya imza atan başantrenör Daniele Santarelli önemli açıklamalarda bulundu. Melissa Vargas’tan övgü ile bahseden Santarelli başarının sırrını açıkladı. Öte yandan İtalyan koç, Türk taraftarlarının kendisine çok destek olduğunu söyleyerek; ‘Muhteşem Türk taraftarlara teşekkür etmek istiyorum’ dedi.

Milletler Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan Filenin Sultanları’nda Daniele Santarelli, FIVB’ye açıklamalarda bulundu. İtalyan koç, Melissa Vargas’tan övgü ile bahsetti. Kendisini şanslı bir başantrenör olarak sayan İtalyan hoca, Türk taraftarlarının kendisine çok destek olduğunu belirtti.

‘KIZLARA HER ZAMAN KUPA İÇİN SAVAŞACAĞIMIZI SÖYLEDİM’

“Elbette bu şekilde başlamak hayallerimden biri. Sadece galibiyeti değil, nasıl oynayacağımızı da hayal edemiyordum. Bence çok iyi voleybol oynadık ve her koçun takımı için istediği şey de budur. Bu takımın yeteneklerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum ve Sırbistan milli takımından Türkiye milli takımına geçme kararımda bu inançtaydım. Kızlara her zaman kupa için savaşacağımızı söyledim. Bu benim zihniyetim: Bir yarışmaya asla sadece katılmam, her yarışmayı her seferinde kazanmaya çalışmak isterim. Bunun federasyonum ve oyuncularım için de bir rüya olduğunu düşünüyorum ve bu rüyayı birlikte gerçekleştirdiğimiz için mutluyum.”

 

VARGAS PASTANIN TEPESİNDEKİ KİRAZDI

Bu başarının anahtarı neydi? Sadece Vargas değildi, değil mi?
“HAYIR. Vargas bize kesinlikle çok şey kattı. Vargas dünyanın en iyi pasör çaprazlarından biri ve elbette çok önemli… Ama her şeyden önce tavırdı. Bence takımın tutumu gerçekten önemliydi çünkü önümüzde bir hedef vardı. Bu hedefin peşine düştük ve güçlü yeteneklerimizin sınırlarını zorladık… Müsabakalar sırasında tabii ki en iyi voleybolumuzu oynamadığımız anlar oldu ama en iyi 6’yı bulmak için oyuncuları çok değiştirmeye çalıştım. Ve bence Vargas pastanın tepesindeki kirazdı, ama bu hayali hep birlikte, ekip çalışması içinde inşa ettik. Örneğin kırılma noktalarımız sadece bir oyuncuya bağlı değildi. Vargas iyi bir hücumcu ama aynı zamanda blokta ve serviste de çok iyi. Her türlü savunmada çok mücadele ediyoruz ve bu sadece bir oyuncunun değil, takımın bir yeteneği.

‘BEN ŞANSLI BİR KOÇUM’

İtalya milli takımı, Imoco ve Türk milli takımı ile kazandığı başarılara dikkat çeken spikerin; “Şu anda dünyanın en iyi koçunun kim olduğuna şüphe var mı?” sorusuna Santarelli şu cevabı verdi:

“Hayır, hayır… Gerçekten teşekkür ederim, ama her şeyden önce kendimi şanslı bir adam ve şanslı bir koç olarak görüyorum çünkü dünyanın en iyi oyuncularıyla çalışma fırsatım var ve bunu yapmak çok kolaydı. Pozitif enerjimi her zaman oyunculara gönderiyorum. Hayallerimin peşinden gitmeye çalışıyorum (çünkü çok fazla hayalim var) ve çevremdeki oyuncuların da benimle birlikte hayallerinin peşinden gitmesini istiyorum. İşin püf noktası, oyuncularımın, federasyonumun ve teknik ekibimin benimle birlikte takip ettiği bir hayali olan şanslı bir adamım. Sırbistan federasyonu, Türkiye federasyonu, kulübüm Imoco, hepsi dünyanın en iyi takımları arasında yer almaya çalışıyor, bu yüzden aynı hedeflere sahibiz.”

“AKLIMIZDA SADECE AVRUPA ŞAMPİYONASI VAR”

“Başladığımda, tamam, bu yaz üç önemli hedefimiz var ve birincisi VNL diye düşündüm. Ve herkes bana Olimpiyat Elemeleri’ni sormaya başladığında, onlara benim için olimpiyatın üçüncü turnuva olduğunu söyledim. İlki VNL’ydi. Bu yüzden kafamızı toplamamız, bu turnuva için zorlamamız ve sadece bu yarışma için çalışmamız gerekiyordu. Elbette ilerisi için bir şeyler yaratma ihtimali var aklımda ama “Adım adım gelişmeli ve ilk kupa için çalışmalıyız” dedim kendi kendime. Ve şimdi aklımda sadece Avrupa Şampiyonası var.

 

Daniele Santarelli: Vargas, pastanın üzerindeki kirazdı | Artık kimse için sürpriz değiliz

 

‘ARTIK KİMSE İÇİN SÜRPRİZ DEĞİLİZ’

Zor bir rekabet olacağını düşünüyorum. Sırbistan, Polonya, İtalya, Almanya, Hollanda gibi Avrupa takımlarının seviyesini düşünürsek (umarım kimseyi unutmuyorum). VNL’den bile daha zor olabilir, çünkü VNL’de herkes için bir sürpriz olabiliriz ama artık sürpriz değiliz ve her rakip bizi yenmek için elinden gelenin en iyisini yapacak.”

 

‘TÜRK TARAFTARLARDAN ÇOK DESTEK ALDIM’

Sonuç olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
“Federasyona teşekkür etmek istiyorum çünkü bana inanıyorlar ve bana çok yardımcı oluyorlar. Muhteşem Türk taraftarlara teşekkür etmek istiyorum çünkü tüm turnuva boyunca onlardan çok fazla destek aldım ve şimdi daha da fazlasını. Mutlu oldukları için mutluyum ama artık federasyon ve oyuncularla birlikte çalışmalı ve her zaman daha zor olacağını bilerek bir sonraki hedef için mücadele etmeliyiz.”

 

 

 

SERKAN ÖZEN- MİLLİYET