”Sahada taraftarların ve oyunun bizden talep ettiği gibi mücadele etmeye çalışıyoruz”

”Sahada taraftarların ve oyunun bizden talep ettiği gibi mücadele etmeye çalışıyoruz”

Turkish Airlines EuroLeague’de Fenerbahçe Beko’nun Barcelona’yı 8 sayı farkla yenip ikili averajı da aldığı maç sonrası Koç Dimitris Itoudis görüşlerini açıkladı.

Itoudis “Herkese iyi akşamlar, öncelikle oyuncuları ve ekibimi galibiyetten dolayı kutluyorum. Maça korkunç bir başlangıç yaptık, idmanlarda ne çalıştıysak sahada tersini uyguladık. İlk çeyrekteki korkunç başlangıca rağmen oyuncular reaksiyon vermeyi başardılar, bu yüzden hepsinin hakkını teslim etmem lazım. İlk çeyrekte 4 top kaybı yaptık, denediğimiz 14 ikilik atışın sadece 5’inde isabet bulduk ve 5 turnike kaçırdık. İkinci çeyrekten itibaren tamamen farklı bir mantaliteyle sahadaydık, kalan bölümde sadece 3 top kaybı yaptık. Bu nedenle oyuncuları bir kez daha kutluyorum, Barcelona gibi çok zorlu bir rakibe karşı kazanmayı başardık. Ayrıca ikili averajı da aldık. Bugün burada inanılmaz bir atmosfer vardı, bence taraftarlara dair asıl önemli olan konu ise fark 17’yken bile bizi müthiş desteklemeleri. İlk dakikadan itibaren taraftarlar sürekli maçın içindeydi, bu yüzden onlara teşekkür ederim. Taraftar desteği takımımız için çok önemli. Umarım Dyshawn Pierre’in sakatlığı ciddi değildir ve uzun süre sahalardan uzak kalmaz, bugün onun için de mücadele ettik.

Neredeyse 30 yıldır basketbolun içerisinde biri olarak şunu söyleyebilirim: Mart, Nisan ve Mayıs ayları sezonun en kritik bölümleridir. Sezonun bu bölümünde rakiplerinize karşı nasıl hücum etmeniz gerektiğini ve hangi noktalarda üstünlük kurabileceğinizi çok iyi belirlemeniz gerekir. Savunmada ise bir takım kimliğine sahip olmanız gerekir, bizim yeni kurulmuş bir takım olarak her top için sonuna kadar mücadele etmekten başka bir seçeceğimiz yok. Sahada taraftarların ve oyunun bizden talep ettiği gibi mücadele etmeye çalışıyoruz, sıralamadaki yerimiz açısından her maç çok büyük öneme sahip. Biz oynadığımız maçların neredeyse tamamında en az 2 top yönlendiriciyle sahada kalıyoruz, Barcelona ise oyun zekası nedeniyle Nikola Kalinic‘i de sayarsak 3 top yönlendiriciyle oynuyor. Bugün Dyshawn Pierre ilk yarıda sakatlandığı için Nigel Hayes-Davis’i neredeyse tüm maç oynatmak durumunda kaldık. Hayes-Davis switch savunmasına uygun bir profil olduğu için rakibin hem 4, hem de 3 numaradaki oyuncularını savundu. Barcelona’nın top yönlendiricilerimize yoğun baskı yapacağının farkındaydık ve bunu oyuncularla maçtan önce konuştuk. Bugün hücumda belirli eşleşmelere atak ettik, bunu yapmadığımız anlarda ise topu kısalarımızın eline bıraktık. Tyler Dorsey hala takıma adapte olmaya çalışıyor, herkes onun ne kadar önemli bir skorer olduğunun farkında ama bugün savunmadaki sertliğiyle fark yarattı. Bugün çok süre almasa bile Bjelica da elinden geldiğince takıma katkı sağlamaya çalışıyor, kendisi rakip savunmaların dikkatini dağıtabilecek kalitede bir oyuncu” dedi.