“Playofflara Kalana Kadar 3 İşareti Yapmayacağım”

“Playofflara Kalana Kadar 3 İşareti Yapmayacağım”

Turkish Airlines EuroLeague normal sezonunun 22. hafta karşılaşmasında temsilcimiz Anadolu Efes, sahasında ağırladığı Zalgiris Kaunas’ı mağlup ederek ligdeki 11. galibiyetini elde etti.

Anadolu Efes‘in Koçu Ergin Ataman, maç sonu basın toplantısında maçın detaylarını değerlendirdi.

Ataman “Maç boyunca çok iyi savunma yaptık, sorunlu olarak nitelendirebileceğim yalnızca 2 nokta vardı. İlk olarak Zalgiris‘te Ignas Brazdeikis, çok etkili bir performans ortaya koydu. Kariyerinin en iyi maçlarından birini çıkardı. Ayrıca rakibimize 14 hücum ribaundu şansı tanıdık, bu sayı çok fazla. Yine de savunmada topa baskıyı çok iyi uyguladık, yarı saha hücumlarında kolay atış şansı bulmalarına engel olduk. İkinci yarıda zaman zaman çok zor üçlük isabetleri buldular ama bunu neredeyse her takım bize karşı yapıyor, sanırım bu yıl takım olarak pek şanslı değiliz. Rakiplerimiz sürekli bize karşı neredeyse imkansız atışları sayıya çeviriyorlar. Sonuç olarak çok önemli bir galibiyet aldık. Şu an playoff hattının sadece 1 galibiyet uzağındayız, ayrıca Zalgiris’i bu yıl 2 maçta da yenerek ikili averajı aldık. İkili averajı almamız sezon sonunda çok daha büyük bir önem kazanabilir.

Bugün enerjimiz ve savunmadaki agresifliğimiz, son haftalara kıyasla çok daha üst seviyedeydi. Yine de şöyle bir durum var, Zalgiris’in çok iyi bir hücum takımı olduğu söylenemez. Mesela geçen haftaki rakibimiz Baskonia‘dan farklı olarak durdurulması çok zor oyuncuları yok. Yine de bu akşam Ignas Brazdeikis bizi çok zorladı. Biz kendi içimizde öz eleştiri yaptığımız zaman savunmadaki zaaflarımızı görüyoruz, bunun üzerine ısrarla duruyoruz. Hafta boyunca oyuncularla bunun üzerine durduk ve böyle devam edeceğiz. Hücumda bizim bir sıkıntımız olmaz, yani bir oyuncu yavaşlarsa diğerinden skor buluruz. Savunmanın yanı sıra ribaundlarda da sorun yaşıyoruz. Biz tempolu oynamayı çok seven bir takımız, savunma ribaundunu alamayınca bu durum hücumu olumsuz etkiliyor. Ribaundları net şekilde alabilsek maçları çok daha farklı skorlarla kazanabiliriz. Bu yönde de bir gelişim sağlarsak istediğimiz ritmi yakalayacağımıza inanıyorum.

Şu an sıralamadaki konumumuzdan dolayı üst üste 3. şampiyonluğu düşünemeyiz, herkesin üst üste 3. şampiyonluğu aklından çıkarması lazım. Yalnızca önümüzdeki maçları kazanmaya ve playoff biletini almaya odaklanmalıyız. Bu sezon şu ana kadar çok fazla sorun yaşadık, özellikle oynadığımız bazı maçların son bölümlerindeki kötü performansımız nedeniyle çok maç kaybettik. Hatalarımızdan ders çıkarmalı ve önümüzdeki maçları kazanmalıyız. Bundan sonra playoff biletini alana kadar parmaklarımla “3” işareti yapmayacağım.” dedi.