Olimpiyat Ön Elemeleri’nde 5 Takım Eleme Biletini Kaptı!

Olimpiyat Ön Elemeleri’nde 5 Takım Eleme Biletini Kaptı!

Dört farklı kıtada düzenlenen FIBA Olimpiyat Ön Elemeleri dün oynanan karşılaşmalarla birlikte son buldu.

Turnuvalar sonucunda beş ülke eleme aşamasına yükseldi:Hırvatistan, Polonya, Bahamalar, Kamerun ve Bahreyn 2024 Olimpiyat Elemeleri’ne katılma hakkı kazandı.

İki farklı turnuvanın düzenlendiği Avrupa Kıtası’nda Hırvatistan, Sinan Erdem’de Türkiye’yi mağlup ederek bileti kaptı. Polonya ve Estonya’da düzenlenen ikinci turnuvada ise ev sahibi Polonya mutlu sona ulaştı.

Ön Elemelerin Amerika ayağında ise Bahamalar ile Arjantin finalde kozlarını paylaştı. Arjantin’in ev sahipliğinde meydana gelen organizasyonda kazanan Bahamalar oldu. Eric Gordon, Buddy Hield ve DeAndre Ayton gibi NBA oyuncularını bünyesinde barındıran Bahamalar, tarihi bir başarıya imza attı.

Nijerya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Afrika Ön Eleme Turnuvası‘nın kazananı final maçında Senegal’i mağlup eden Kamerun oldu. Öte yandan karşılaşmaların Suriye’de oynandığı Asya Ön Elemeleri’ni ise grup aşamasını 5’te 5 ile tamamlayan Bahreyn zirvede tamamladı.

Önümüzdeki sene düzenlenecek olan Olimpiyat Elemeleri’nde toplam 24 takım yer alacak. Bu beş takımın dışında 2023 Dünya Kupası’ndan 19 takım elemelere katılacak. Paris Yaz Olimpiyatları, 26 Temmuz – 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek.

 

 

 

 

EUROHOOPS