“Obradovic ile EuroLeague Kazanmak Kariyerimin En Harika Anlarındandı”

“Obradovic ile EuroLeague Kazanmak Kariyerimin En Harika Anlarındandı”

Atlanta Hawks’ın yıldızı Bogdan Bogdanovic, Fenerbahçe günlerine, güncel kariyerine ve Vasilije Micic’e dair açıklamalarda bulundu.

Bogdan Bogdanovic uluslararası arenadaki kariyerine EuroLeague sahnesinde başlamıştı. 2017 yılında temsilcimiz Fenerbahçe ile ülke tarihinin ilk EuroLeague şampiyonluğunu kazanan Bogdanovic, ardından NBA’in yolunu tutmuştu.

2017-18 sezonundan 2020-21’e kadar Sacramento Kings‘te forma giyen Bogdanovic, son üç sezondur ise Atlanta Hawks forması giyiyor. Hawks kadrosunda Dejounte Murray ve Trae Young gibi iki yıldız guardın arkasında önemli bir role sahip olan Bogdanovic, Mundo Deportivo‘ya kariyeri hakkında olumlu düşüncelere sahip olduğunu söyledi:

“Kariyerimin bu noktasında çok iyi hissediyorum. Her yıl yeni bir sınav, farklı fırsatlar, farklı motivasyonlar… İyi hissediyorum ve her geçen gün geliştiğim için mutluyum.”

Hem Avrupa basketbolunda hem de NBA’de uzun yıllar forma giyen belli sayıdaki oyunculardan biri olan Bogdanovic, özellikle Luka Doncic’in söylemleriyle son dönemde daha da gündeme gelen NBA-EuroLeague karşılaştırmasına değindi:

“Doncic’in oyunu anlama yeteneği doğuştan, böyle yaratılmış. Gerek şut konsunda, gerek alan açma konusunda. Kimle oynadığını, iyi şutun ve kötü şutun ne olduğunu, takım arkadaşlarıyla nasıl oynaması gerektiğini anlıyor. Basketbol zekası çok yüksek. Aynı zamanda çok yetenekli. Top yönlendirebiliyor, pas atabiliyor, şut atabiliyor. Korkmuyor, NBA onu çekindirmiyor.”

Bogdanovic, Fenerbahçe forması altında başarıdan başarıya beraber koştuğu, Avrupa’nın zirvesine beraber çıktığı koçu Zeljko Obradovic‘i de unutmadı:

“Zeljko‘nun benim üzerimdeki etkisi inanılmaz. Ondan çok fazla şey öğrendim. Obradovic dünyadaki en iyi koçlardan biri ve aynı zamanda harika bir mentör. Bana nasıl profesyonel olacağımı ve takım arkadaşlarımı daha iyi hale getireceğimi o öğretti. Onun koçluk kariyerinin bir noktasında beraber olabildiğim için mutlu ve şükran dolu hissediyorum. Obradovic ile EuroLeague’i kazanmak kesinlikle kariyerimin en harika anlarından biriydi.”

Bogdanovic de tıpkı Doncic gibi EuroLeague’i takip etmeyi bırakmamış:

“Evet, EuroLeague’i izliyorum. Müsaitken çok fazla maç izliyorum. Özellikle de eski iki takımımı, Partizan ve Fenerbahçe’yi izliyorum. Umarım Bjelica döner, onun dönüşüyle Fenerbahçe daha iyi bir takım olacak.”

Bogdanovic’in ardından Avrupa’da başka bir Sırp yıldız daha rüzgar gibi esti, şampiyonluklar kazandı. Son iki sezonun Final Four MVP’si Vasilije Micic, 29 yaşına gelmesine rağmen hala NBA şansını değerlendirmeyi tercih etmedi. Bogdanovic, temsilcimiz Anadolu Efes‘in yıldızının NBA’e gelebileceğini düşünüyor:

“Micic NBA’e gelebilir, ona burada yer var. Gelmek için hem finansal motivasyona hem de alacağı rol açısında motivasyona ihtiyacı var. Şu anda Efes‘te bir numaralı oyuncu o, kariyerin o döneminde böyle bir adım atmak zor. Fakat tabii ki de NBA’de oynayacak yeteneği var.”

Doncic, Antetokounmpo ve Jokic gibi Avrupalı yıldızlar, son dönemde çok fazla kez Avrupa’da sayı atmanın NBA’den daha zor olduğunu söyledi. Bogdanovic ise bu konuda kendine has düşüncelere sahip:

“EuroLeague’de sayı atmak NBA’den daha mı zor? Skorer oyuncu her zaman sayı atmanın yolunu bulur. Fakat kurallar farklı ve NBA’de maçlar daha uzun. Birbirileriyle oynadıkları zamanlarda NBA takımları da kazandı, EuroLeague takımları da. Fakat o maçlar gösteri maçlarıydı, bir şey belli etmiyorlar.”

 

 

 

EUROHOOPS