Nikola Mirotic: “Calathes’i Her Açıdan Özlüyorum, Kalmasını İsterdim”

Nikola Mirotic: “Calathes’i Her Açıdan Özlüyorum, Kalmasını İsterdim”

Barcelona’nın yıldız uzunu Nikola Mirotic, birçok konuya değindiği özel bir röportaj verdi.

Barcelona’nın süper yıldızı Nikola Mirotic, sezon arasında aşil tendonundan yaşadığı sakatlık sebebiyle 2022-23 sezonun ilk bölümünü kaçırmıştı. Yakın zaman önce sahalara dönen ve yavaş yavaş bildiğimiz Mirotic haline gelen yıldız oyuncu, Mundo Deportivo’ya geniş ve kapsamlı bir röportaj verdi.

İlk olarak kendisinin de yaşadığı sakatlıkların getirdiği doğal fikstür tartışmalarına değinen Mirotic, Oyuncular Birliği’nin oyuncuları daha fazla koruması gerektiğini söyledi:

“Bu konuyu konuşmak için doğru insan mıyım bilmiyorum fakat EuroLeague’in önemli oyuncularından biri olarak benim de fikrim var. Evet, çok fazla maç oynuyoruz. Bizim gibi bir de İspanya Ligi oynayan takımlar için bu çok fazla. Son zamanlarda daha fazla koçun bu tarz konulara değindiğini gördük: Trinchieri, Itoudis, Scariolo… Üç koç da zor zamanlardan geçti çünkü neredeyse hiçbir zaman kadro tam sağlıklı olmadı. Milli takıma gidenleri hayal bile edemiyorum. Bu durum delice ve oyuncuyu çok büyük riske atıyor. Oyuncuların son yıllarda daha az dayanıklı olmasının ve erken yaşta emekli olmasının da sebebi bu. Bu konuda bence ELPA bizi daha çok korumalı.”

Son olarak EuroLeague’de temsilcimiz Anadolu Efes‘e kaybeden Barcelona, şu anda 12 galibiyetle dördüncü sırada yer alıyor. Mirotic, Barcelona’nın sezon performansını değerlendirdi:

“Sağlam, gerçekten sağlam. Düşüşler yaşadık, burada dedikleri gibi roller coaster gibi geçti fakat endişelencek bir şey yok. Sakatlıklara ve birçok oyuncunun değişmesine rağmen bence iyi gidiyoruz. Ritime ve bizden istenen maç temposuna alışmaya çalışıyoruz. Daha iyi olabileceğimiz açık ve olmak zorundayız fakat bu takıma güveniyorum. Eğer sonda iyi olmayacaksanız şu anda iyi olmanın bir anlamı yok. Şu an ileri adım atmamız gereken zaman ve atacağımıza eminim çünkü ne oynadığımızı biliyoruz.”

Nick Calathes, Barcelona günlerinde Mirotic ile çok iyi arkadaştı ve saha içinde de en büyük yardımcılarından biriydi. Mirotic, an itibarıyla temsilcimiz Fenerbahçe Beko’da forma giyen Yunan guardı özlüyor:

“Calathes’i her açıdan özlüyorum. Öncelikle arkadaş olarak… Barcelona’da çok iyi arkadaşlık kurduk, sürekli iletişimdeyiz. Calathes, Türkiye’de çok mutlu ve ben de onun için mutluyum. Ayrıca saha içinde de belli durumlarda onu özlediğim açık. O, yorulmadan size altı sayı attırabilecek tarzda bir oyuncu. Fakat elimizdeki kadroyla da mutlu olduğumu söylemem gerekiyor. Satoransky harika bir oyuncu, her seferinde daha iyi oynuyor, fiziği ve patlayıcılığı var. Tabii ki Nick’in burada kalmasını isterdim, inkar edemem fakat şu anki durumdan da mutluyum.”

 

 

Mirotic, takımın yaz döneminde yaptığı hamlelere de değindi:

“Çok iyi transferler yaptığımızı düşünüyorum. Kulübün kararlarına dahil olmayı seven bir oyuncu değilim. Yetki kulüpte. Fakat başarılı olduk. Kalinic, Vesely, Tobey, Da Silva gibi oyuncuları kattık. Önceden olan oyuncularımızdan farklı oyuncular bunlar. Kalinic ve Vesely‘den bahsedecek olursak, ikisi de topa çok ihtiyaç duymayan, karakterli, mücadeleci oyuncular. Saras da takıma bunu istiyordu ve artık buna sahibiz. Onlar da gayet iyi uyum sağlıyor. Çok profesyonel ve sıkı çalışan oyuncular. Çok geniş ve komple bir kadromuz var.

Peki ya Mirotic’in EuroLeague şampiyonluğu yolunda gördüğü en büyük rakip kim?

“Çok fazla şeyin değiştiğini düşünmüyorum, sadece takımlar daha sağlam. Madrid her zaman orada, Efes de aynı zamanda büyük bir favori. Olympiakos çok iyi, Monaco güçlendi, Fenerbahçe orada… Bu sezon ilk 4’te olmak zor olacak. Ev sahibi avantajına sahip olmak bu sene çok önemli olacak çünkü rakibimiz büyük bir takım olabilir.”

Nikola Mirotic, birkaç hafta içinde 32 yaşına girecek. Kendisini ne zamana kadar basketbol oynarken görüyor?

“Çok iyi bir soru. Bazen kendime bu soruyu soruyorum. Gerçekten. Bir yaş söylemeden önce size iyi hissettiği sürece oynamayı seçen tarzda bir oyuncu olduğumu söylemeliyim. Eğer iyi hissetmiyorsam ya da acı çekiyorsam. Sadece oynamak için oynamak istemiyorum. Olay para da değil. Yardım edebileceğim sürece, iyi oynayabileceğim ve takımın içinde önemli hissedebildiğim sürece oynamak istiyorum. Umarım bu 4-5 yıl daha olur.”

Peki ya Barcelona’da mı emekli olacak?

“Bunu söylemek çok daha zor. Bunu istemiyor değilim fakat birçok değişkene bağlı bir durum.”

 

 

 

 

EUROHOOPS