Marmara Akademi’den Çok Başarılı Sezon

Marmara Akademi’den Çok Başarılı Sezon

Türkiye Voleybol Altyapılarının en fazla oyuncu üretimi yapan kulüplerinden biri olan Mehmet-Erdem Marmara Akademi 2022-2023 sezonunda önemli başarılar kazandı.

Filenin Sultanları ve Vakfbank’ın Orta Oyuncusu Zehra Güneş’in yetiştiği kulüp olan Marmara Akademi her yıl üst liglere verdiği oyuncular ile biliniyor. Ayrıca Amerika başta olmak üzere yurtdışına da oyuncu ihraç eden yeşil-siyahlı kulüp, Eski Voleybolcular Erdem Hangül ve Mehmet Yusuf Koray’ın kurduğu ve Anadolu yakasında Erenköy Kız Lisesi ve Atacan Kolejinde antrenman yapan bir kulüp. Bazı kategorilerde 2’şer takım ile liglere katılan Marmara Akademi bu sezon A Takımı dahil önemli başarılar elde etti.

Kadrosunun büyük bölümünü Yıldız ve Genç Takım oyuncularının oluşturduğu A Takım, Kadınlar Voleybol 2.Ligi İstanbul bölümünü 4. olarak tamamlayıp yarı final oynamasına rağmen Türkiye finallerinde 1.lige yükselemedi. Dev bütçeli kadrolara karşı iyi mücadelen eden yeşil siyahlı takım kritik setler kaybedince 1.lig kapısından döndü. Ancak hedeflerinin üzerinde bir sezon geçirdi.

 

 

2007 doğumlu oyuncuların yer aldığı Marmara Akademi Genç Takımı ise Süper Ligde yer aldı ve çok güçlü rakiplerle mücadele etti. Sezon boyunca İstanbul Ligini sürekli orta sırada takip edip lig bitiminde İstanbul 5.si olup Türkiye Şampiyonası yarı finallerinde mücadele etme başarısını gösterdi.

 

 

2008 doğumlu oyuncuların yer aldığı Marmara Akademi Yıldız Takımı ise İstanbul Liginde mücadele etti ve önce Anadolu yakası finalini oynayıp 2. oldu ve ardından İstanbul Finallerinde  yer alıp 4.lüğü elde etti.

 

 

2010-2011 doğumlu oyuncuların oluşturduğu Midi Takım ise 200 takımın katıldığı İstanbul Liginde yer aldı. Marmara Akademi grup maçlarını yenilgisiz geçerken Anadolu yakası finallerinde Grupta yendiği Pendik Sancak Spor’a kaybetmesine rağmen aynı rakibini bu kez finalde tie-break setinde yendi ve Anadolu Yakası Şampiyonu oldu. 2 takım tam 3 kez karşılaşmış oldu. İstanbul Şampiyonası yarı finalinde Büyükçekmece Voleybol önünde 1-0 geri düşmesine rağmen maçı 3-1 kazanıp finalist oldu. Finalde 6 yıldır birlikte oynayan Eyüp Sultan Belediyesi ile karşılaşan Marmara  Akademi ilk seti kaybettikten sonra art arda 2 set alıp 2-1 öne geçti. 4. sette üstün oynayan Eyüp Sultan Belediyesi maçı tie-break setine taşıdı. Deneyimli rakibi önünde 3-2 kaybeden Marmara Akademi İstanbul 2.si olma başarısını gösterdi.

 

 

Marmara Akademi A Takım Koçu Erdem Hangül ‘ Biz yetiştirici ve üretici bir kulübüz ve bundan dolayı çok mutluyuz. Her yıl 8-10 oyuncumuzu üst liglerdeki güçlü takımlara veriyoruz. Ayrıca her yıl bazı oyuncularımız yurt dışından tam burs kazanıp eğitim ve spor yaşamlarını yurt dışında sürdürüyorlar. Bundan dolayı gururluyuz ve bu konuda asla geri adım atmayacağız. Yeni Zehra Güneş’ler yetiştirmek için tüm ekip çok daha fazla çalışacağız. Tüm oyuncularımıza gayretleri nedeniyle teşekkür ediyoruz” dedi.