Marinkovic Ağır Bombardıman Yaptı !

Turkish Airlines Euroleague’de İspanya deplasmanındaki 2.maçında Baskonia önüne çıkan Fenerbahçe Beko 27 dakika kusursuza yakın oynadığı maçta birden kontak kapatınca farklı yenilgiden kurtulamadı (92-69).

Son maçlarda çok formsuz görünen Koç Dimitris Itoudis bu akşam maç hazırlığı ve 27 dakikalık kusursuz yönetimi ile umut verdi ama 11 sayı öndeyken ilk yarının yıldızı Carson Edwars’ı unutması, 27.dakikada 3. faulünü yapan Guduric’i kenara alıp saklamaması, Biberovic’i çok oyunda tutup bitirmesi, Calathes’i kenarda çok tutup oyunun organizasyonun bozulmasını engelleyememesi ile yine soru işaretleri yarattı. Baskonia geri düştüğü bölümlerde Marinkovic ve Geitraitis ile kritik dış atışlarla oyunda kalırken çember altında çok sertleşip hem Fenerbahçe’ye sayı şansı vermedi,hem de hücum ribauntları ile hem moral bozdu hem de farkı eritip öne geçti. Booker’ın da olmadığı gecede karşısında aşırı direnç gören Fenerbahçe 4. periyotun ortasında maçı tamamen bırakırken Marinkovic’in de kariyer rekoruna engel olamadı. Temponun yükselmesini engelleyemeyen Fenerbahçe,tempo yükseldikçe inanılmaz bir takım haline gelen Baskonia’ya erken teslim olsa da geri kalan maçlar için umut vermeyi de ihmal etmedi. Sakatların dönüşü ve karşısında bu kadar net Basketbol oynayıp sert olan bir rakip görmeyeceği için yine de umutlu olmalı. Itoudis biraz daha saha içi işlere konsantre olabilirse Fenerbahçe boyut değiştirebilir. Tyler Dorsey için ”Çıkıştaki Fenerbahçe’ye gelirse ivmeyi aşağı çeker,sıkıntılı Efes’e gelirse dibe gönderir’ demiştim…aşağı-yukarı benzer cümlelerdi. Şu ana kadar Dorsey’den ben pek bir şey göremedim. Umarım yanıltıcı bir performans ortaya koyar. Lige 10 maçta 9 galibiyet ile başlayıp bugünlere gelen Fenerbahçe Beko’da kimi eleştirmek gerek? Beni sosyal medyada eleştirdiğim için eleştirenler oluyor ama daha iyi bir neden ortaya koyabilen varsa şapka çıkarırım.

 

 

Pazartesi günü konuk edeceği Galatasaray Nef önünde Fenerbahçe’nin görüntüsü biraz daha Euroleague için net gösterge olabilir. Basketbol, 40 dakikanın içindeki her pozisyonun düşünebilmeyi zorlayan bir spor olduğu için çok değerlidir. Kıymetini bilip onun için çok çalışıp, yatmayıp, üretim yapmamız gerek. Yoksa Euroleague F8 ve F4’leri TV’den izleriz! Gecenin en önemli ayrıntısı 40 dakika hiç susmayan ve beynimizi bitirip görevini net yapan Baskonia’lı cırtlak sesli kadın taraftar oldu. MVP Marinkovic olsa da, o da aslan payını kesinlikle aldı!

 

Naçizane…..

 

SAYMAN

 

 

 

MAÇIN DETAYLARI

 

Baskonia’da maçı 35 sayıyla tamamlayan Vanja Marinkovic, profesyonel kariyerinin en skorer maçını geride bıraktı.

Bu sonuçla çift maç haftasını ikide sıfırla kapatan Fenerbahçe Beko, toplamda 14. yenilgisini aldı. Koç Dimitris Itoudis’in ekibi, gelecek hafta evinde Anadolu Efes‘i konuk edecek.

 

Baskonia’da Vanja Marinkovic 35 sayı, 1 ribaund, 1 asist; Daulton Hommes 12 sayı, 4 ribaund, 1 asist; Darius Thompson 13 sayı, 2 ribaund, 4 asist; Rokas Giedraitis 12 sayı, 10 ribaundla oynadı.

Fenerbahçe Beko’da ise Carsen Edwards 16 sayı, 3 ribaund, 2 asist; Johnathan Motley 18 sayı, 4 ribaund, 1 asist; Tarık Biberovic 10 sayı, 4 ribaund, 2 top çalma; Nick Calathes 9 sayı, 2 ribaund, 2 asistle mücadele etti.

Maçın Hikayesi:

Karşılaşmaya hücumda Johnathan Motley’i aktif kullanarak başlayan temsilcimiz Fenerbahçe Beko, buna karşın savunmadaki problemler nedeniyle ilk 2 dakikalık bölümü 7-5 geride geçti. Hücumda özellikle Vanja Marinkovic’le etkili olan Baskonia, ilk 4 dakikanın sonunda durumu 10-7’ye getirdi. Rakibine Motley ve Calathes ikilisinden gelen üst üste 4 sayıyla karşılık veren temsilcimiz, Darius Thompson’ın turnikesini durduramayınca televizyon molasına 12-11 geride girdi. Moladan Daulton Hommes’ın üçlüğüyle dönen Baskonia, farkı 4’e çıkardı. Rakibine Biberovic ve Motley’nin 4 sayısıyla yanıt veren Fenerbahçe, skoru 15-15’te dengeledi. Devamında Hommes ve Thompson ikilisiyle etkili olan Baskonia, üstünlüğü geri aldı. Son bölümde kenardan gelen Carsen Edwards ve Tarık Biberovic ikilisiyle üst üste sayılar bulan Fenerbahçe, savunmada yaşanan problemlere rağmen ilk çeyreği önde tamamladı: 25-27

İkinci çeyreğe Nemanja Bjelica’dan gelen üst üste sayılarla başlayan temsilcimiz Fenerbahçe, farkı 6’ya çıkardı ve Baskonia’ya erkenden molayı aldırdı. Moladan daha etkili hücum ederek dönen ev sahibi ekip, Marinkovic ve Thompson’ın sayılarıyla durumu 29-31’e getirdi. Rakibine Jekiri ve Edwards’ın serbest atışlarıyla yanıt veren Fenerbahçe, farkı yeniden 6’ya çıkardı. Devamında savunma sertliğini arttırarak rakibine kolay sayı şansı tanımayan temsilcimiz, Biberovic’le durumu 33-40’a getirdi. İki takımın da skor bulmakta çok zorlandığı bölümde Baskonia, Markus Howard’ın 3 serbest atışıyla farkı 4’e indirdi ve maçta Dimitris Itoudis molasına gidildi. Son bölümde Carsen Edwards’la skor bulmayı sürdüren Fenerbahçe, soyunma odasına üstün gitti: 38-44

Mücadelenin ikinci yarısına Nick Calathes’in turnikesiyle başlayan ve farkı 8’e çıkaran temsilcimiz, agresif savunmasıyla rakibine ilk 2 dakikada skor şansı tanımadı. Baskonia’da Maik Kotsar’ın turnikesine engel olamasa da Calathes’le basket faulü bulan Fenerbahçe, durumu 40-49’a getirdi. Sert savunmasıyla ev sahibini ilk 4 dakikada sadece 4 sayıda tutan Fenerbahçe, devamında Matt Costello’nun üçlüğüne engel olamayınca skor 45-51’e geldi. Baskonia’ya Tarık Biberovic’in üçlüğüyle yanıt veren temsilcimiz, farkı yeniden 9’a çıkardı ve rakibine molayı aldırdı. Moladan daha etkili hücum ederek dönen Baskonia, 5-0’lık bir mini seriyle durumu 50-54’e getirdi ve koç Dimitris Itoudis, gidişata molayla müdahale etti. Mola dönüşünde Giedraitis’le üçlüğü bulan Baskonia, farkı 1’e indirdi ve seriyi 12-3’e taşıdı. Rakibine Guduric ve Hayes-Davis’ten gelen 4 sayıyla karşılık veren temsilcimiz, durumu 53-58’e getirdi. Son bölümde Hommes ve Marinkovic ikilisiyle etkili olan Baskonia, uzun süre sonra ilk kez öne geçti: 60-58

Maçın final periyoduna her iki taraf da karşılıklı isabetlerle başlarken temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Nigel Hayes-Davis’in basket faulüyle farkı 1’e indirdi. Temsilcimize Rokas Giedraitis’in üçlüğüyle karşılık veren ev sahibi, durumu 67-63’e getirdi. Üzerine bir de Thompson’ın turnikesiyle Baskonia, farkı 6’ya çıkardı. Devamında Carsen Edwards’la rakibine yanıt veren Fenerbahçe, Marinkovic ve Thompson’dan gelen 4 sayıya engel olamayınca skor 73-65’e geldi. Bu bölümde 5. faulünü alan Nigel Hayes-Davis, bitime 5 dakika kala oyun dışı kaldı. Üzerine Hommes ve Marinkovic’le arka arkaya 4 sayı bulan Baskonia, durumu 78-66’ya getirdi ve maçta fark ilk kez çift hanelere çıktı. Kalan bölümde farkı arttırarak üstünlüğünü sürdüren ev sahibi, maçı kazandı: 92-69

Çeyrek Skorları:

  1. çeyrek: 25-27
  2. çeyrek: 38-44
  3. çeyrek: 60-58
  4. çeyrek: 92-69

 

 

 

 

EUROHOOPS