Lamonica günah çıkardı !

Lamonica günah çıkardı !

Uzun yıllardır Turkish Airlines EuroLeague’de hakemlik yapan Luigi Lamonica, organizasyonun önde gelen hakemleri arasındaydı.

Geçtiğimiz sezon oynanan Anadolu Efes – Real Madrid maçıyla birlikte kariyerine son noktayı koyan Lamonica, birçok Final Four’da görev almasının yanı sıra Olimpiyatlarda da görev almıştı.

Luigi Lamonica hakemlik kariyeriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Hakemliğe başlangıcını anlatan Lamonica, “Bir maça gittiğimde hakemin olmadığını söylediler. Babam yanıma gelip bana düdüğü verdi ve ‘Başla’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Ertesi gün bir hakem geldi ve Lamonica’yı bir sonraki hakem kursuna davet etti. Sonrasında ise Lamonica’nın görkemli hakemlik kariyeri başladı.

Lamonica, EuroLeague öncesinde İtalya’da alt liglerde uzun yıllar çalışmıştı. O günler hakkında konuşan Lamonica, “Hakemlikten o kadar keyif aldım ki kıçıma tekme yiyene kadar devam edecektim. Çünkü hakemliği çok sevdim. Hakemlikle ilgili o kadar çok şey var ki. Sadece maçın 40 dakikasıyla ilgili değil. Bu işi yaptığım için çok mutluydum, İtalya’da ikinci ya da üçüncü ligde de kalabilirdim, hiç sorun değil” açıklamasını yaptı.

Geçen sezon EuroLeague’de Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan Anadolu Efes – Barcelona maçını yöneten Lamonica, karşılaşmanın sonunda verdiği kararla tepki çekmişti. Lamonica, Shane Larkin’e beşinci faulünü vererek oyun dışı bırakmıştı. Bu kararı hakkında konuşan Lamonica, “O karardan sonra içimde de bir şeyler kırıldı ve galiba bir şeyleri kaybetmeye başladığımı düşündüm. Eğer görmediysen düdüğü çalma ancak bana bir şey var gibi geldi, bir şey gördüğümü düşündüm. Aklımdan böyle geçti” diyerek hatalı kararını itiraf etti ve kendisinde yarattığı hissi ifade etti.

Lamonica’nın açıklamalarının tamamı:

 

 

 

 

EUROHOOPS