Krunoslav Simon’dan: Anadolu Efes Dönemi, Ergin Ataman, Micic & Larkin ve Dahası

Krunoslav Simon’dan: Anadolu Efes Dönemi, Ergin Ataman, Micic & Larkin ve Dahası

38 yaşındaki eski Anadolu Efes oyuncusu Krunoslav Simon, Hırvat haber sitesi Crosarka‘ya geniş çaplı bir röportaj verdi.

Anadolu Efes dönemi hakkında konuşan Simon; Ergin Ataman’ın takımdaki rolüne, Vasilije Micic ile Shane Larkin’in işbirliğine, Covid-19 sebebiyle yarım kalan sezona ve daha fazlasına değindi.

Krunoslav Simon, Anadolu Efes‘in başarısında Ergin Ataman’ın rolüne değindi:

“Yakın gelecekte bir daha kolay kolay göremeyeceğimiz bir jenerasyon Anadolu Efes‘te aynı döneme denk geldi. Ergin Ataman burada büyük bir rol oynadı, ilk kez EuroLeague’de oynayacak düşük kontratlı birkaç oyuncuyu bir araya getirdi.”

İki kez Euroleague MVP’si ve Euroleague Final Four MVP’si olan Vasilije Micić başlangıçta ilk beş oyuncusu olarak düşünülmemişti:

“Ataman, Vasa’yı ikinci oyun kurucu olarak getirmişti ve takım gizli bir şekilde kuruldu. İlk başta hiçbiri büyük isimler değildi ama birkaç antrenmandan sonra bu takımın güçlü ve her şeyi yapabilecek bir takım olduğunu anladım. Sonunda haklı olduğum ortaya çıktı.”

2019’da EuroLeague finalinde CSKA Moskova’ya mağlup olduktan sonra tekrar ayağa kalktılar ve 2019-20’de normal sezonu domine ettiler. Ancak belki de şampiyonluğa giden yolda Covid-19 onların önüne çıktı. Buna rağmen Anadolu Efes durmadı ve 2021 ile 2022’de üst üste iki şampiyonluk geldi. Çok geçmeden diğer EuroLeague hanedanlıklarıyla karşılaştırmalar başladı:

“Eski dönemleri, oyuncuları ve EuroLeague’deki rekabetin gücünü karşılaştırmak zor ama bu konular konuşuldu. Bilirsiniz, rekorlar kırılır ve bu tür ilginç şeyler her zaman tartışılır. Ancak takım içinde kimsenin bunun hakkında konuştuğunu ve bunun etrafında bir şöhret yaratıldığını hissetmedim. Oyunculardan çok medya ve taraftarlar bunu konuşuyordu.”

2019-20 sezonu Covid-19 nedeniyle aniden sona erdiğinde, birçok kişi Anadolu Efes’in şampiyonluk yolunda gerçek bir rakibi olmadığından emindi. O kadar dominantlardı ki, belki de şampiyonluk yıllarından bile daha iyi bir takıma sahiplerdi:

“Evet, bu büyük bir dominasyondu. Hayatımda ilk kez bazı maçlarda kötü oynadığımızda ya da ne bileyim Madrid deplasmanında 15 sayı farkla kaybettiğimizde aslında kazanabileceğimizi hissediyordum. O sezonun kesintiye uğramasına çok üzüldüm çünkü orada büyük bir ivme yakalamıştık ve kazanmış olsaydık aslında bu bizim ilk EuroLeague şampiyonluğumuz olacaktı.

Bu kesinti aslında bir sonraki sezon için bize zarar verdi çünkü beklentiler aynı kaldı. Normal sezon çok iyi geçmedi, birkaç küçük sakatlık oldu, beklentilerimiz çok büyüktü çünkü herkesin ilk favorisiydik. Bu aldatıcı ve istikrarlı olarak bu şekilde oynamak kolay değil.”

38 yaşındaki Hırvat, 2021’de Real Madrid serisinin beşinci maçındaki kritik üçlüğüyle kariyerinin şutuna imza attı:

“Biz üçüncüydük, onlar altıncıydı. Ancak favori olarak gösteriliyorlardı. Maç boş tribünler önünde oynandı, bu da özel bir durumdu. İç saha avantajı söz konusu olduğunda bu çok büyük bir eksiklik. Çünkü önemli maçlarda büyük bir adrenaline sahip oluyorsunuz ama parke gıcırtılarını duymak sizi üzüyor. Rakibin koçunu, hakemi duyuyordum ve buna uyum sağlamak zorundaydık.”

Ergin Ataman’ın koçluğu alışılmışın dışında. Başarılı çalıştırıcının koçluk tarzı hakkında eski oyunculardan farklı görüşler duyabiliyoruz. Krunoslav Simon, Ataman ile işbirliği hakkında konuştu:

“Üst düzey sporlarda, baş antrenör her zaman sorumluluğu taşıyan kişidir. Fakat bunların hepsi herkesin kendi görevini yerine getirdiği entegre sistemlerdir. Her bir yardımcı antrenör, gözlemcilikten maç hazırlıklarına, oyuncularla bireysel çalışmadan rakibin setlerine kadar büyük bir öneme sahiptir.

Antrenmandan maç analizlerine kadar her gün 7-8 saat süren büyük bir işten söz ediyoruz. Bu yüzden her baş antrenör yardımcılarından en iyi şekilde yararlanır. Ataman ilk günden itibaren Tomic’e (Tomislav Mijatovic) inandı, orada olması için ısrar etti ve günün sonunda iki EuroLeague kazanıldı, bu yüzden eklenecek bir şey yok.”

2018-19 Anadolu Efes, 10 yıl sonra ilk kez Türkiye Ligi şampiyonluğuna ulaştı:

“Zeljko Obradovic yönetiminde EuroLeague’de Final Four oynayan güçlü bir Fenerbahçe‘ye karşı oynadık ve uzun bir aradan sonra Türkiye şampiyonluğunu kazandık. De Colo, Sloukas, Gigi Datome, Melli, Udoh’un da olduğu 30-40 milyon avroluk bütçeye sahip korkunç bir takımdı. Ve biz onları hem EuroLeague’de hem Türkiye Ligi’nde yendik”

Shane Larkin ve Vasilije Micic, EuroLeague’de tüm zamanların en iyi guard ikililerinden birini oluşturdu. Ancak Krunoslav Simon da arka plandaki bir oyuncu değildi. Türkiye Kupası ve Süper Kupa’nın MVP’siydi:

“Doğru oyuncularla oynamak her zaman daha kolaydır, sporda kanun budur. Daha kaliteli, mental olarak güçlü, özgüveni olan ve otomatik olarak size huzur veren bir oyuncuyla oynamak her zaman daha kolaydır ve işin hangi kısmını kimin yapacağı konusunda söze gerek kalmadan anlaşırsınız.

En kötüsü de takım içinde oyuna zarar verecek bir rekabet oluşması. Neyse ki Anadolu Efes’te böyle bir şey yaşanmadı. Larkin ve Micić zeki oyuncular. Tek başlarına olmak yerine birlikte çok daha güçlü olduklarını hemen anladılar. Çünkü tek başınıza olduğunuzda savunmanın odağı sizin üzerinizde olur ve işinizin zorlaşacağını bilirsiniz.

Eğer iki ya da üç kişiyseniz, kolay basketler atabileceğinizi ya da bazen bomboş şutlar bulabileceğinizi bilirsiniz. Micic ve Larkin hemen uyum sağladılar ve iyi bir işbirliği yaptılar. Hiçbir söze gerek kalmadan sahada kimin ne yapacağı tam olarak biliniyordu.

O gün kim en iyiyse topu o alıyordu, ortada ego yoktu. Mesela Larkin her maç 20 sayı atmak zorunda hissetmiyordu. Sahada kimin sıcak olduğunu ve böylece kimin sorumluluk alacağını bilirdik. Detayların belirleyici olduğu bir maça geldiğinizde, bu çok büyük bir güçtür”

2022-23 sezonunda Anadolu Efes için işler yolunda gitmedi. Will Clyburn ve Ante Zizic’i getirmelerine rağmen playofflara katılamadılar. Son olarak Vasilije Micic ve Ergin Ataman kulüpten ayrıldı. Simon, eski bir Anadolu Efes oyuncusu olarak kulübün gidişatını yorumladı:

“Jenerasyon değişimi bir noktada kaçınılmazdı. Sporda bu normaldir ve kilit isimlerin yerini doldurmakta zorlanacaklar. Özellikle Vasilije Micic’in ayrılışı kötü oldu çünkü diğer oyuncular da onun oyunundan ve sahadaki görüntüsünden güven kazanıyordu.

Bence Anadolu Efes artık EuroLeague’in mutlak favorileri arasında değil. Geçen sezon boyunca bazı oyuncuların doyum noktasına ulaştığı  görüldü. Küçük sakatlıklar da bunun üstüne eklendi ve sonuç böyle oldu.”

Krunoslav Simon, vatandaşı Ante Zizic’in daha belirgin bir rolde oynaması gerektiğine inanıyor:

“Geçen yıl hayal kırıklığına uğrattığını söyleyemem ama rotasyonda üç pivot vardı. Kimin birinci, kimin ikinci ve kimin üçüncü pivot olduğu en başından beri bilinmiyordu. Tüm bunlar sezon boyunca değişti ve Pleiss’ın ilk pivot olduğu bir durum ortaya çıktı, sonra Dunston, sonra da Zizic.

Zizic Türkiye Ligi’nde oynamıyodu ve bu şekilde çalışmak zor. Onun tarafından bakarsak kesinlikle kolay bir durum değil. Herkesin kötü bir sezon geçirebileceğini ve bunun dünyanın sonu olmadığını düşünüyorum. Üst düzey bir kulüpte oynuyor ve bu yıl kendisinden yararlanabilecek yeni bir koç geldi.”

 

 

EUROHOOPS