Kelan Martin, Pınar Karşıyaka’ya Neler Katabilir?

Kelan Martin, Pınar Karşıyaka’ya Neler Katabilir?

Eurohoops Fırın, Pınar Karşıyaka’nın yeni üyesi Kelan Martin’i inceliyor.

by Berkay Terzi / info@eurohoops.net

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde final oynayan ve gelecek sezon Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarı yakalamak isteyen Pınar Karşıyaka, NBA patentli kısa forvet Kelan Martin’i kadrosuna kattığını duyurdu.

NBA’de Minnesota Timberwolves, Indiana Pacers ve Boston Celtics formalarıyla 96 maçta parkeye çıkan Martin, vaktinin büyük çoğunluğunu 19.3 sayı ortalama yakaladığı G-League’de geçirdi. Geçtiğimiz sezon Birmingham Squadron’da 20.3 sayı, 4.0 ribaunt, 2.8 asist, 2.4 üçlük, %39.2 üçlük yüzdesiyle mücadele eden 27 yaşındaki oyuncu, 2018-19 sezonunda Ludwigsburg formasıyla Basketbol Şampiyonlar Ligi deneyimi de yaşamıştı.

Pınar Karşıyaka’ya attığı bir yıllık imza ile Avrupa topraklarına dönen Kelan Martin, yeteneklerini İzmir ekibinde sergilemek için uğraşacak. Peki Martin, yeni takımına neler katabilir? Amerikalı oyuncunun artıları ve eksileri neler? Eurohoops Fırın inceliyor…


Artıları

Kelan Martin’in alametifarikası, çeşitli yollardan skora ulaşma becerisi. Kolejdeki son üç sezonunda 17.7 sayı ortalamayla mücadele eden Martin, G-League’deki 2019-20’de 18.4 sayı üretirken bu sezon maç başına 20.3 sayı attı. Perimetre ağırlıklı bir skorer olduğunu belirtmekte yarar var. Hem yüksek volümlü bir dış şutör hem de %36’nın üzerinde üçlük attığı birçok sezon var. 2022-23’te ise yayın gerisinden en iyi performansını sergiledi çünkü %39.2 ile maç başına 2.4 üçlük kaydetti. Perimetre etrafında kendini iyi konumlandırıyor ve pas açısı yaratmayı biliyor. Hem sabit şutlarda hem de 1-2 dribling şutlarında isabet bulabiliyor ve Pınar Karşıyaka’ya şutuyla katkıda bulunabilir.

Kariyerinde yıldan yıla gelişim sağlayan Amerikalı kısa forvet, bir şutörden daha fazlası çünkü topu yere vurup kendisi için pozisyon hazırlayabiliyor. Hatta zaman zaman ikili oyunlar üzerinden de kendi skorunu bulabiliyor. Pınar Karşıyaka’da ana skor opsiyonuna dönüşmese bile topsuz perde çıkışlarında çembere kıvrılarak, orta mesafede dribling üstü şutunu kaldırarak veya close-outlara hücum ederek topu yere vurma becerilerini sergileyebilir. Özetle, kendini defalarca kez kanıtlamış iyi bir skorer. Avrupa’ya geçiş yapabilirse sahada olduğu anlarda hücumda ekstra bir el olabilir İzmir ekibi için…

Kelan Martin aynı zamanda pozisyonuna göre oldukça fizikli. 104 kilogram ağırlığında ve 1.98 metre uzunluğundaki deneyimli skorer, fiziğini kullanmayı iyi biliyor. Patlayıcı bir oyuncu olmasa bile vücudunu kullanarak çembere gidebiliyor ve skor bulabiliyor. Güçlü vücudu aynı zamanda savunmada da olumlu şekilde dönüyor. Kelan Martin, fiziksel gücü sayesinde Avrupa seviyesindeki 3 ve 4 numaralarla eşleşmekte problem yaşamayacaktır. Avrupa basketbolunda sırtı dönük oyunları hücum opsiyonu olarak benimseyen birçok fizikli forvet var ve Martin onlara karşı zaaf olmaktan kurtuluyor. Martin’in savunmadaki diğer artısı ise oyun bilgisi. Üst düzey bir savunmacı olduğunu düşünmesem de, kanat savunmasında pozitif katkılar verebilir. Bire birde fiziği, takım savunmasında ise oyun farkındalığı ona gerekli altyapıyı sağlıyor. Yine de kusursuz bir savunmacı olmadığını hatırlatmakta yarar var ve buna birkaç paragraf ötede değineceğiz.

Eksileri

Kelan Martin, pozisyonuna göre çok güçlü bir oyuncu olsa bile atletizmi aynı düzeyde değil. Ortalama bir atlet ve bu yüzden rakiplerine karşı ilk adımıyla avantaj yakalamakta zorlanıyor. Çembere atak yaptığında da genelde vücuduna ve temasa güveniyor. Fakat NBA’e göre daha dar olan Avrupa parkesinde Martin’i potadan uzak tutmak daha kolay hale gelebilir. İlk adımı patlayıcı olan veya topla kıvrak hareket eden bir oyuncu değil. Bu durum Martin’in skorerliğini Avrupa’ya geçişini zorlaştırabilir ve onu perimetre gerisinde sıkışan bir şutör olmaya zorlayabilir. Amerikalı forvetin ortalama atletizmi, onun topla üretme becerisini ne derece etkileyecek göreceğiz.

Martin’in üst düzey savunmacı olmadığını söylememin sebebi de atletizmden kaynaklıydı. 104 kilogram ağırlığındaki Martin’in savunma ilk adımı, hücumda olduğu gibi biraz ağır. Bire biri kuvvetli kısalar veya atletik kanat oyuncuları, perimetrede Martin ile karşı karşıya kaldığında onu oyundan eksiltebilir. Savunmada fizik ve pozisyon bilgisi açısından pek bir soru işareti yok ama atletizmi onu kısıtlayabilecek bir unsur. Yine de savunma zaafı olarak etiketlemek yanıltıcı olur.

Başarılı bir skorer olsa bile pasörlüğü aynı düzeyde gelişmiş değil. Bağlantı pasörü olarak ekstra pası bulmak konusunda pek bir sıkıntısı yok ama topu eline alan bir oyuncunun çevresindeki pas opsiyonlarını görmek konusunda daha başarılı olması gerek. Kelan Martin’in saha görüşü, topla hareket halindeyken yüksek değil ve bu da onun NBA’de tutunmasını engelleyen unsurlardandı. Bu yüzden Avrupa’da toplu ve topsuz oyun dengesini daha iyi kurması gerekecek. Martin hakkındaki en büyük soru işareti ise şu: Sahaya getirdiği şeyler takımının kazanmasına yardımcı oluyor mu? Veya kazanan bir takımda nasıl görünecek? Çünkü kolejden sonra NBA ve G-League takımları ayrı ayrı olmak üzere altı farklı takımda 20 maçın üzerine çıktı ve hiçbirinde %50 galibiyet yüzdesinin üstünü göremedi.

Özetle, Pınar Karşıyaka iyi bir skoreri ve ortalama üstü bir savunmacıyı kadrosuna kattı ama Avrupa’ya geçişi üzerine bazı soru işaretleri hala mevcut.

Photo Credit: Boston Celtics Twitter