Kazys Maksvytis Efesliler’den memnun

Kazys Maksvytis Efesliler’den memnun

Turkish Airlines EuroLeague’in 18. haftasında Virtus Bologna’ya konuk olan Zalgiris Kaunas, sahadan 77-87 galip ayrıldı ve 18. maçında 10. galibiyetini elde etti.

Karşılaşmanın ardından BasketNews’e açıklamalarda bulunan Zalgiris Kaunas koçu Kazys Maksvytis, kısa süre önce Anadolu Efes‘ten ayrılıp Litvanya’ya gelen Achille Polonara ve Isaiah Taylor’a değindi.

Her iki oyuncunun da iyi izlenim bıraktığını söyleyen Maksvytis, özellikle Taylor’dan çok memnun.

– Koç, takıma kısa süre önce katılan iki oyuncuyu sahaya sürmenin en zor yanı nedir?

“Öncelikle hücumu sınırlamış oluyorsunuz, yeni oyuncular sahadayken tüm hücum aksiyonlarını oynayamıyorsunuz. İkinci yarıda çaylaklar girdiğinde savunmada adam değişimi (switch) kullandık çünkü öğrenmesi en basit stratejilerden biri. Ya adam değişirsin ya topun üzerinde kalırsın ya da perdenin altından geçersin. Yeni transferlerimizi bugün iyi katkı sağladı. Umarım bir sonraki maçta daha da iyi olur.”

– Isaiah Taylor’ın neredeyse tüm dördüncü çeyrek boyunca sahada kalması sizin için sürpriz olmadı mı?

“Gördüyseniz, rakipler inisiyatif almaya başlamıştı ve bugün Taylor bize hayat verdi. Maçın ilk yarısında biraz savunmasıyla ön plana çıktı. Fakat ikinci yarıda daha az savunma yaptı ve hücum tarafına yoğunlaştı. Uzun bir şutörle oynadığımız için rakipler pek fazla yardıma gelip alanı daraltamadı. Taylor da bu boşluklardan en iyi şekilde yararlandı. Bize bu kadar erken yardım etmesini beklemiyordum, ama yaptı.”

– Dördüncü çeyrekteki ilk dört şut Taylor’ın penetrelerinden geldi. Taylor’ın üzerinden oynamak gibi özel bir talimat var mıydı?

“Onun için birkaç durum vardı. Çeyrek başlangıcında en iyi savunmacı tarafından savunulmadığı için onun üzerinden oynamaya ve çembere gitmeye çalıştık. Taylor bundan faydalandı.”

– Achille Polonara nasıl bir izlenim bıraktı?

“İyi izlenim bıraktı. Virtus Bologna’ya değil de bize geldiği için taraftarların yaşadığı hayal kırıklığını görebiliyordunuz. İyi bir maç çıkardığını düşünüyorum. Birden fazla pozisyonda oynayabilir, alan açabilir, potaya yüzü dönük oynayabilir, savunmada oldukça sağlam. Sanırım gelecekte bundan daha fazlasını verecek.”