“İtalya Yıllardır Birlikte Oynuyor, Biz Yeni Bir Takımız”

“İtalya Yıllardır Birlikte Oynuyor, Biz Yeni Bir Takımız”

Sırbistan koçu Svetislav Pesic açıklamalarda bulundu.

By Cesare Milanti / info@eurohoops.net

MANILA, Filipinler – Sırbistan ve İtalya üst üste üçüncü kez FIBA turnuvalarında belirleyici bir maçta karşı karşıya gelecek. Önce 2021 Olimpiyat Eleme Turnuvası’nda, ardından EuroBasket 2022’de ve şimdi de 2023 FIBA Dünya Kupası’nda ikinci turun açılışında.

Maç öncesinde basına konuşan Sırp baş antrenör Svetislav Pesic, Gianmarco Pozzecco’nun takımına karşı oynayacakları karşılaşma hakkında konuştu.

“Her iki taraf için de çok zor bir maç olacak. İtalya devamlılığı olan bir takım, üç yıl üst üste birlikte oynadılar. Oyun ve kadro anlamında neredeyse hiçbir şeyi değiştirmediler. Bizim durumumuz ise tamamen farklı çünkü yeni bir takımımız var. Bazı oyuncular FIBA Dünya Kupası’nda ilk kez oynuyor ama günden güne ne kadar geliştiğimizi herkes görebiliyor”

“Çok motive olmuş durumdayız ve en önemli şey duygularımızı kontrol etmek, oyun planını düşünmek ve çok fazla duyguya kapılmamak. Sabırlı ve konsantre olmalıyız. Turnuvadaki en iyi geçiş takımlarından birine sahipler ve bir maçta 30’dan fazla üçlük atıyorlar. Onlara saygı duyuyoruz” diye ekledi Pesic.

Güney Sudan’ı 115-83 yenerek B Grubu’nu lider kapatan Sırbistan, bu galibiyeti en başta 9/9 saha içi isabetiyle 25 sayıyla oynayan Nikola Jovic’e borçlu.

“Nikola 2003 jenerasyonunun en yetenekli oyuncularından biri. Çoğu taraftar için bu yeni bir şey ama biz bunu uzun zamandır biliyoruz. Çok yetenekli, milli takım için oynamayı seviyor ve bu da onun için ek bir motivasyon. Geçen sezon çok fazla oynamadı ama gerçekten çok sıkı oynadı, çok iyi antrenman yapıyor ve Miami ona inanıyor. Nikola gibi bir yeteneği nasıl geliştireceklerini biliyorlar. Ne eksik ne fazla.”

“Oyunun her bölümünde ilerleme kaydetti. Güney Sudan karşısında tüm şutları soktu ve bunu yapmak için oyunun diğer önemli detaylarını da takip etmesi gerekiyor: savunma, ribauntlar, hızlı hücumlarda topu getirebiliyor, harika bir vizyonu var, asist yapabiliyor ve potaya hücum edebiliyor, başkaları için oynayabiliyor. Genç ve oyununu geliştirmek için çok şey istiyor. Oyunun her alanında bir adım attı”

PHOTO CREDIT: 2023 FIBA World Cup