Hedef Maçların Hepsini Kaybedip Sezonu Noktaladı !

Hedef Maçların Hepsini Kaybedip Sezonu Noktaladı !

Sezon başında büyük umutlarla Lig şampiyonu Fenerbahçe Beko’ya gelen Koç Dimitris Itoudis sezon genelinde yaşattığı aşırı iniş-çıkışlı performansı ile hayal kırıklığı yarattı.

Geçen yıl sezon başında transferleri yapan ancak ani bir karar ile takımdan ayrılan Igor Kokoskov’un yerine transfer edilen ve Virtus Bologna’yı Olimpija Milano önünde 4-0’lık sonuçla İtalya şampiyonluğuna götüren Sırp Koç Sasha Djordjevic resmen mumla arandı. Rus ekipleri ligden atılana dek ilk sekizin içinde yerini neredeyse garantileyen, ancak Rus takımları ligden ihraç edilince 3 galibiyeti yok sayılıp avantajını kaybeden ve play-off’a kalamayan Djordjevic, yönetimin sezonun yarısında kendisini yollama kararı almasına rağmen işini en iyi şekilde yapmış ve back to back yapan Anadolu Efes’i finalde 3-1 ile yenip şampiyonluğu getirmişti.

 

Bu sezon Itoudis, Calathes gibi veteran ama iyi bir oyun kurucuyu transfer edip yanına 2. gerçek oyun kurucu olarak Carsen Edwars’ı alıp işi baştan berbat etmişti. Çünkü Edwars net bir oyun kurucu değil sadece atıcıydı. Sezon içinde bu defoyu bir türlü yok edemedi. Euroleague için Tyler Dorsey gibi önemli bir yıldızı transfer edip risk aldı ve Euroleague’e lider başlayıp normal sezonu son maçı kazanarak 8.olarak tamamladı ve lider Olympiacos ile eşleşip 3-2 ile elendi.

Türkiye liginde ise büyük maliyet karşılığı transfer ettiği Tyler Dorsey’i play-off’ta hiç oynatmadı. Efes serisinde Guduric’in oynadığı kötü 2 maç sonrası bile tercih edip havayı değiştirmemesi ağır bir yenilgi ile sezonu kapatmasına neden oldu. Aslında Euroleague’in en iyi Koçlarından biri olmasına rağmen hep eleştirdiğim İSTİKRARSIZLIK problemini atlatamayınca Fenerbahçe 8 yıl sonra ilk kez final dışında kaldı. Euroleague’de İstanbul’da çok fazla maç kaybetmenin acısını 8. olarak ödedi. Türkiye Liginde Türk Telekom’a 2 kez kaybedip liderlikten oldu ve yıldızlar topluluğu Anadolu Efes’e 42 sayılık farklı ilk maç sonrası 3 kez kaybedip sezonu kapattı. Biliyorum ki herkes farklı şeyler ortaya koyacak. Feci MHK ve hakemleri ön plana çıkacak. Ama Itoudis’in hedef maç kazanamama alışkanlığı gibi bir gerçeği de kimse silemeyecek. Özellikle 1. yardımcı olarak seçtiği Dedas’ın da yetersiz ve kimse tarafından sevilmemesi başka bir problemi yarattı. Yani Obradovic sonrası Itoudis her açıdan çok zayıf kaldı. Zeljko Obradovic’e emsalsizliği nedeniyle bir kez daha şapka çıkarıyorum. Hem de Meksika şapkası !

Bu arada karakterli Koç Sasha Djordjevic’i bir kez daha sevgi ve saygı ile anıyorum….

 

 

 

SAYMAN