”Giorgos Bartzokas için oynamak eşsiz bir deneyimdi”

”Giorgos Bartzokas için oynamak eşsiz bir deneyimdi”

Yunanistan’da Panionios ile ilk kez profesyonel basketbol oynayan Jon Diebler, daha sonra ülkemizde Karşıyaka, Anadolu Efes, Galatasaray, Beşiktaş ve Darüşşafaka‘da ter döktü ve kariyerini Hapoel Tel Aviv’de tamamladı.

Tecrübeli isim, şimdilerde kolej basketbolunda (NCAA) Butler Üniversitesi’nde direktör olarak görev alıyor. Cosmose TV’ye açıklamalarda bulunan 34 yaşındaki Diebler, basketbol kariyerine, profesyonel hayattaki ilk koçu Georgios Bartzokas’a ve geçen sezon Charlotte Hornets yönetimindeki rolüne değindi.

Jon Diebler’ın açıklamaları şu şekilde:

“Nea Smyrni’yi ziyaret ettim. Şehir merkezindeki eski dairemi gördüm. Ben ve eşim için evden (ABD’den) uzakta harika bir ilk sezon olmuştu. Takım arkadaşlarımla birlikte Giorgos Bartzokas için oynamak eşsiz bir deneyimdi. O yıl Yunan Ligi zirvedeydi, kariyerimin başında bana yardımcı olan bir şeydi. Bartzokas’ın rehberliği, bir oyuncu olarak gelişmeme yardımcı oldu. O mükemmel bir koç. Takım başarılı bir sezon geçirirken bireysel olarak bana çok yardımcı oldu.”

“Bartzokas’ın gelişimi beni hiç şaşırtmıyor. Onun adına mutluyum, geçen sezon Avrupa’nın en iyi başantrenörü seçildi. Bunu hak etti, saha dışında ve sahada harika bir insan. Bence başarısının anahtarı, oyuncularıyla iletişim kurma şekli. Bartzokas ile ilk yılım harikaydı. İlk profesyonel sezonum olduğu için zaman zaman benden biraz rahatsızlık duyduğundan eminim ama ondan çok şey öğrendim. Eşsiz bir deneyimdi. İlk yılımda Atina’da Panionios ve Bartzokas için ter dökmekten son derece minnettarım.”

“Şu anda Dusan Ivkovic hakkında aklıma gelen tek şey, ne yazık ki vefat ettiği. Herkes onu Avrupa basketbol tarihinde başarılı bir koç olarak görüyordu. Aklımda kalan şey, saha dışında bizlere nasıl davrandığı. İnsanlar onu sadece sahada görüyordu. Sırbistan’a gittiğimizde hepimizi evine davet etmiş ve bizim için masayı hazırlamıştı. Özellikle biz yabancı oyuncularla ilgilenirdi. Bayramlarda bize hep ne yapmak istediğimizi ya da ne zaman antrenmana gitmek istediğimizi sordu. Tatil sezonu olduğunu biliyordu ve bize sabahları egzersiz yapmak mı yoksa yiyecek bir şeyler mi istediğimizi soruyordu. Benim için tüm bunlar basketbol kavramının ötesine geçiyor. Bize hep saygı gösterdi.”

“Lamelo Ball harika birisi. Takımdaki herkes harikaydı. İyi bir yıl geçirdik, Play-In etabına ulaşmayı başardık. Genç bir takımdı ve bu özel deneyim bana çok şey sundu. İlk NBA deneyimimdi, orada olabilmek benim için çok özeldi.”

 

 

EUROHOOPS