Giannakopoulos: “Obradovic Apayrı Bir Klasman, Bence Ergin Ataman Avrupa’nın En İyisi”

Giannakopoulos: “Obradovic Apayrı Bir Klasman, Bence Ergin Ataman Avrupa’nın En İyisi”

Panathinaikos’ta Dimitris Giannakopoulos önemli açıklamalar yaptı.

by Berkay Terzi / info@eurohoops.net

Panathinaikos‘un başkanı Dimitris Giannakopoulos, SDNA’ya yaptığı açıklamalarda birçok konuya değindi.

Yunan basketbolunda daha sakin bir atmosfer istediğini açıkça belirten Giannakopoulos, bu sezonki hedeflerinin “güzel bir basketbolla seyir zevki sunmak” olduğunu dile getirdi. Giannakopoulos ayrıca Ergin Ataman’ın son 5 yıldaki en başarılı koç olduğunu söyledi.

 

 

Giannakopoulos’un açıklamaları şöyle:

“Mitsotakis hükümeti PAO’ya OAKA’yı, Olympiacos’a da SEF’i (Barış ve Dostluk Stadyumu) verdiği için mutluyum. Hem biz hem de Olympiacos salonlarımızdan faydalanacağız. Keşke Olympiacos da aynı görüşte olsa ve güzel maçların oynanacağı bir SEF istese. Ancak son yıllarda SEF’e gittiğinizde sağ çıkıp çıkmayacağınızı ya da maçın bitip bitmeyeceğini bilemiyorsunuz. Tabii ki geçen yıl OAKA’daki dördüncü final maçında yaşananlardan sonra onlar da bunu söylemek zorunda kalacaklar. Organizatörlerle oturduk, konuştuk. Salonun olması gerektiği gibi olmasını sağlayacağız. Umarım Olympiacos da rotasını değiştirir. Onların her zaman farklı bir yolu vardır, ligden ayrılmaya karar verdiklerinde tribünlerdeki kucaklaşmaları hatırlıyoruz. Neyse ki bunlar geçmişte kaldı. Bu kan davasının devam etmesini istemiyorum. Buraya Sloukas‘ın formasıyla çıkabilirdim. Fakat daha sakin bir atmosfer istiyorum, Yunanistan’da yaygara olmasın.

Benim hedeflerim finansal. Hedefim, kulüp olarak saha içinde ve dışında, maç günleri ve maç dışı günlerde taraftarlara en iyi gösteriyi sunabilmemiz. Rekabet çok önemli. Büyük bir yatırım yaptık ve beklentilerimiz var. Olympiacos’un kimyası yüksek, çok düşük bir bütçeyle harika basketbol oynuyor, bu kıskanılacak bir model. Olympiacos’la Yunanistan’da karşılaşacağız ve hiç kimsenin yeri doldurulamaz olmadığını gösterdi. Olympiacos’un harika bir modeli, harika bir antrenörü var ve sezonun favorisi onlar. Avrupa’da bazı takımlar yatırım yaptı, bazılarında yılların kimyası var. Umarım güzel basketbol oynarız. Ergin Ataman ile bu salonda insanlara birçok duyguyu yaşatmak istediğimizi söyledik. 63-62’lik bir skorla değil, 120-119’luk bir skorla… Seyir zevki sunmak istiyoruz ve umarım başarı da getiririz. Azimli ve sabırlı olduğunuz zaman bir noktada emeğinizin karşılığını alırsınız”

 

Giannakopoulos, Ergin Ataman’ın son 5 yıldaki en başarılı koç olduğunu düşünüyor ve Pablo Laso ile görüştüklerini ancak Ataman’ı tercih ettiklerini ekliyor.

“İnsanların ne düşündüğünü bilmiyorum. Ataman’a her zaman güvendim, hem bir insan hem de bir koç olarak beni kazandı. Bence Zeljko Obradovic apayrı bir klasmanda bulunuyor, Ergin Ataman ise (ondan sonra) Avrupa’nın en iyisi ve son beş yılın en başarılısı. Benimle aynı felsefeyi paylaşıyor ve güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Pablo Laso ile temasımız vardı, bizi reddetmedi. Ancak bizim tercihimiz Ataman’dı.

Željko Obradović her zaman çok takdir ettiğim bir insan. Kişisel düzeyde de onunla sayısız sevinç ve üzüntü yaşadık. 2012 yılında beni üzen bir karar verdi. Ama saygı duyuyorum. Bu ilişkiyi bozmak için her fırsatta yalanlarla uğraşan kötü niyetli insanlar olmasaydı, muhtemelen hiçbir iniş çıkış yaşanmazdı. Her “Pavlos Giannakopoulos” turnuvasında hep Obradovic‘in takımını istiyorum. Her zaman “Dimitris, ben orada olacağım” der. Aramızda çok büyük bir saygı var. Panathinaikos‘un insanların üstünde olduğunu ve her zaman en iyisini istediğini söyleyebilirim. Sanırım bu soruyu yanıtlıyor.

Bu yaz birçok girişimde bulunuldu. Campazzo’nun yanı sıra Tavares, Sloukas ve Vildoza’yı da getirmeye çalıştık. Zor bir durumdu. Sezon başında bazı sporculara yapılan muamele ve gündemler nedeniyle kendimi kötü hissettim. Panathinaikos son yıllarda pek de iyi bir imaja sahip değildi. Zirveye çıkma planımız olup olmadığı konusunda bir şüphecilik vardı. Bazıları evet, bazıları hayır dedi, zor bir dönemdi.

Panathinaikos Başkanı, Atina ekibini yeniden bir cazibe merkezi haline getirmek istiyor:

“Ataman’ın zekâsı Z Planı’nı ya da hangi harfi belirtmek isterseniz onu tıkır tıkır işleyen ve dünyayı mutlu edecek bir takım haline getirdi. Koç transferleri biliyor. Bu sene bütçe yok, istediğinizi alın dedik. Ben her zaman koçu dinlerim. Şu anda elimizde böyle bir takım var. Belki ona biraz daha fazla ödeme yapabilirdik. Ama oyuncuların mali durumu umursamadan Panathinaikos’a gelecekleri günlerin tekrar yaşanacağına inanmak istiyorum. Bu yakın zamanda da oldu. Bir oyuncu arkasından diğerini getirdi, domino taşı gibi. Sloukas 10 kez Final Four’a katıldı, böyle bir iş ahlakı var. Başkalarına ulaşmaya da yardımcı oluyor. Eskiden bu Zeljko’ydu, şimdi başkaları. Amaç her zaman Panathinaikos’un ilk tercih olması. Önceki yıllarda bu Real ya da Olympiakos olabilirdi. Fakat artık oyuncuların Panathinaikos’a gelmek istemelerini istiyoruz.

Bunun proje ve hedeflerimizle ilgili olduğunu düşünüyorum. Juancho’ya Avrupa’nın zirvesine çıkmak istediğimizi, kapalı gişe oynayan bir stadyumda şiddet olmadan en iyi atmosferi yaşamak istediğimizi söyledik. Böyle bir vizyona sahip olduğunuzda, başkaları da Real’den iki kat fazla vermemize rağmen teklifimizi reddeden Campazzo gibi nerede yaşayacaklarına öncelik verecek ya da onlara sunduğumuz vizyona inanacaklardır. Ancak, bu yıl Willy Hernangomez’i alamamak beni en çok yaralayan oldu.”

 

 

 

 

EUROHOOPS