George Papagiannis: Artıları ve Eksileriyle Fenerbahçe’nin Yeni Uzunu

George Papagiannis: Artıları ve Eksileriyle Fenerbahçe’nin Yeni Uzunu

Eurohoops Fırın, Fenerbahçe Beko’nun yeni pivotu George Papagiannis’i mercek altına alıyor.

by Melikşah Bayrav / info@eurohoops.net

Yam Madar, Nate Sestina ve Sertaç Şanlı hamlelerinin ardından Fenerbahçe Beko, transfer çalışmalarını sürdürüyor. Sarı-lacivertli ekip, uzun rotasyonu için bir takviye daha gerçekleştirdi.

Fenerbahçe Beko, Panathinaikos kaptanı Georgios Papagiannis ile 2 yıllık sözleşme imzaladığını resmen açıkladı. Yunan oyuncunun takımıyla olan sözleşmesi bu yaz sona ermişti.

2016 NBA Draft’ının 13. sıra seçimi olan Georgios Papagiannis, 2016 yazında Panathinaikos‘tan ayrılmış ve Sacramento Kings‘in yolunu tutmuştu.

ABD’de Kings ve Portland Trail Blazers formalarıyla beklentilerin epey uzağında kalan Papagiannis, 2018’de Panathinaikos’a geri dönmüştü.

2018 ile 2023 yılları arasında Yunan ekibinin formasını terleten 26 yaşındaki uzun, ayrıca geçtiğimiz sezon takım kaptanlığı görevini üstlenmişti.

Geçtiğimiz sezon toplam 33 EuroLeague müsabakasında süre bulan Georgios Papagiannis, maç başına 8.5 sayı, 5.7 ribaund ve 1.2 blok ortalamaları ile mücadele etmişti.

Eurohoops Fırın, bugünkü serisinde Fenerbahçe Beko’nun 2.20’lik dev pivotu Georgios Papagiannis’i mercek altına alıyor.

Artıları

2022-23 sezonu, Fenerbahçe Beko için inişler ve çıkışlarla geçti. Sezona üst üste galibiyetlerle müthiş bir başlangıç yapan Fenerbahçe, özellikle ilk yarıda Final Four hayalleri kurdurdu.

Buna karşın sakatlık sorunlarının da etkisiyle alınan negatif sonuçlar ve istikrarsız oyuncu performansları, Fenerbahçe’nin Final Four’un uzağında kalmasına ve Basketbol Süper Ligi’ne yarı finalde veda etmesine yol açtı.

Koç Dimitris Itoudis’in ekibi için istikrar sorunu yaşanan bir nokta da uzun rotasyonuydu. Yıl genelinde etkili bir performans ortaya koymasına karşın Johnathan Motley, özellikle sezonun son bölümünde bariz iniş çıkışlar yaşadı.

Kadroda Motley’nin alternatifi konumundaki Devin Booker, savunmada beklentilerin üzerine çıksa da hücumda kendisinden beklenen katkının uzağında kaldı. Sezon ortasında takıma katılan Yunan uzun Kostas Antetokounmpo, koçu Dimitris Itoudis tarafından neredeyse hiç tercih edilmedi. Bir diğer alternatif Tonye Jekiri de tıpkı Booker gibi hücumda pek güven vermedi.

Bu noktada Fenerbahçe Beko, özellikle sezonun sonlarına doğru uzun rotasyonundan yeterli katkıyı alamadı. Takımın ana uzunu Johnathan Motley, hücumdaki tüm artılarına rağmen savunmadaki eksileri nedeniyle eleştirildi. Motley’nin yedeği Devin Booker, sakatlığı nedeniyle uzun süre sahalardan uzak kaldı. Jekiri ise BSL Playofflarında yabancı kuralı nedeniyle süre almadı.

Açıkçası Fenerbahçe, pivot pozisyonunda hem Motley’i yedekleyebilecek, hem de Motley kötüyken onun yerine süre alıp katkı verebilecek, güvenilir bir ismin yokluğunu epey derinden hissetti.

Evet, bu yazdıklarımın bir benzerini Sertaç Şanlı transferini değerlendirdiğim yazımda da belirtmiştim. Uzun rotasyonunda koç Dimitris Itoudis’in Motley dışında da sahaya attığı zaman nasıl katkı alabileceğini bildiği bir pivotun daha olması, Fenerbahçe’nin elini rahatlatacaktı.

Buna karşın artık koç Itoudis’in elinde EuroLeague sahnesinde düzenli olarak süre verebileceği iki değil, üç değerli pivot var. Bu da açıkçası çoğu kişi için beklenmedik türden bir gelişme oldu. 2.21’lik dev pivot George Papagiannis, Fenerbahçe Beko’nun uzun rotasyonuna eklendi.

Sertaç Şanlı ve Johnathan Motley, farklı özellikleriyle birbirlerini tamamlayabilecek türden iki uzun olsalar da ikisinin oyununda da bariz bir eksiklik var. Motley, 2.06’lık undersized fiziğinin etkisiyle çember koruma konusunda öne çıkan bir oyuncu değil. Sertaç ise 2.12 boyunda olmasına karşın atletik özellikleri bakımından sınırlı bir oyuncu. Bu nedenle kariyerinin herhangi bir aşamasında blok tehdidiyle öne çıkan bir pivot olmadı.

George Papagiannis ise bu ikiliden farklı olarak EuroLeague basketbolunun en etkili blokçularından bir tanesi. 2.20’lik boyuna ek olarak upuzun kollara sahip olan Papagiannis, bu sayede çember etrafında rakip oyuncular için ciddi anlamda bir blok tehdidi yaratabiliyor.

Boyalı alanda Papagiannis gibi bir çember koruyucunun olması, bana kalırsa Fenerbahçe Beko savunması için son derece önemli olacak. Yunan pivotun blok tehdidinin niye bu kadar önemli olduğunu Real Madrid – Walter Tavares örneğiyle anlatmaya çalışayım.

Tavares’in oyunda olduğu bölümlerde rakip kısalar veya penetre becerisi yüksek oyuncular, çembere atak ederken ‘Ya Tavares beni bloklarsa?’ korkusunu hep derinden hissediyorlar. Bu da Real Madrid’e karşı oynayan delici oyuncuların skor tehdidine negatif açıdan etki ediyor.

Walter Tavares kadar dominant bir oyuncu olmasa bile George Papagiannis, uzun boyu ve upuzun kolları sayesinde çember çevresinde çok büyük bir blok tehdidine sahip. Adımlama konusunda öne çıkan bir pivot olmamasına karşın Papagiannis, bu defosunu savunmada uzun kollarıyla kapatıyor. Bu sayede çembere atak etmeye çalışan rakip oyuncuları bloklamak konusunda pek zorlanmıyor.

Fenerbahçe Beko, Jan Vesely’nin en formda dönemlerinden beri kadrosunda bu derece etkili bir blokçu uzuna sahip değildi. 26 yaşındaki oyuncunun transferi, çember savunması konusunda Fenerbahçe’ye büyük artılar sağlayacaktır.

Buna ek olarak Fenerbahçe, geçtiğimiz sezon Moustapha Fall, Walter Tavares, Bojan Dubljevic gibi EuroLeague’in dominant uzunlarıyla eşleşmekte zorlanmıştı. Bu noktada takımın ana uzunu Johnathan Motley’nin fiziksel yönden dezavantajları, sarı-lacivertli ekibin boyalı alanda fiziksellikleriyle öne çıkan oyunculara karşı çok zorlanmasına neden olmuştu.

Artık Fenerbahçe Beko, Papagiannis gibi 2.20’lik bir alternatife sahip olacak. Evet, baktığımız zaman Yunan pivot, kesinlikle yukarıda saydığım örnekler kadar oyunu domine edebilen bir isim değil. Buna karşın fiziksel özellikleri sayesinde 26 yaşındaki uzunun iri pivotların arkasında durabilmesi, Fenerbahçe savunmasına geçtiğimiz sezon eksikliği çekilen türde bir boyut katacaktır.

Öte yandan George Papagiannis, 2.20’lik boyu ve iri fiziğine rağmen ağır diyebileceğimiz bir pivot değil. Panathinaikos’ta bir dönem birlikte çalıştığı koç Rick Pitino, Yunan pivotu switch savunmasında aktif olarak kullanmıştı. Haliyle çok etkili bir switch savunmacısı olmasa bile Papagiannis, toplu kısaların karşısında kalabiliyor.

Fenerbahçe Beko, EuroLeague’de switch savunmasını en aktif kullanan takımlardan bir tanesi. Geçtiğimiz sezon elinde Nigel Hayes-Davis, Dyshawn Pierre, Scottie Wilbekin, Nick Calathes, Marko Guduric ve Devin Booker gibi fizikli oyuncular bulunan koç Dimitris Itoudis, switch savunmasını birden beşe kadar tüm pozisyonlarda aktif olarak kullanmıştı. Panathinaikos döneminden switch savunmasına alışkın bir pivot olan Papagiannis, yeni takımının savunma kurgusuna adapte olmakta pek zorlanmayacaktır.

Buna karşın 26 yaşındaki pivotu çember etrafından uzaklaştırmak çok mantıklı olmayabilir. Papagiannis’in çember korumadaki artıları, switch savunmasındaki artılarına kıyasla çok daha ağır basıyor. Bu nedenle koç Dimitris Itoudis, George Papagiannis’i boyalı alandan uzaklaştırıp toplu kısalarla eşleştirmek istemeyebilir.

George Papagiannis’in hücumdaki en belirgin özelliklerinden ilki ise şut tehdidi. Pozisyonu için üst düzey bir parmak hassasiyetine ve etkili bir şut mekaniğine sahip olan 2.20’lik pivot, üçlük tehdidi sayesinde eşleştiği oyuncuyu dışarı çekip yarı sahada alanların açılmasını sağlayabiliyor.

Geçtiğimiz sezona baktığımızda Papagiannis, kariyerinin en iyi dönemlerinden birini geçirmese bile üçlük yüzdesi bakımından etkili bir yılı geride bıraktı. Özellikle kısaya yaptığı perdelemeden sonra dışarı açılıp yolladığı tepe üçlükleriyle öne çıkan Yunan pivot, tepe üçlüklerinde yüzde 56 gibi dikkat çekici bir isabet oranı yakaladı.

Üçlük tehdidine ek olarak Papagiannis, orta mesafe becerisiyle de öne çıkan bir oyuncu. 2.20’lik boyu ve upuzun kolları sayesinde şutu epey yüksekten çıkaran Yunan pivot, bu sayede herhangi bir blok tehdidine maruz kalmıyor. Özellikle tepeden ve yarı sahanın sağ bölümünden kullandığı orta mesafe atışlarda Papagiannis, pozisyonu için son derece verimli bir yüzdeyle oynuyor.

George Papagiannis’in Fenerbahçe Beko için en önemli artılarından biri hem boyalı alanda, hem de perimetre gerisinde savunmanın konsantrasyonunu üzerine çekebilecek bir oyuncu olması. 2.20’lik boyu ve çember etrafındaki bitiricilik becerisi sayesinde Papagiannis, haliyle boyalı alandayken rakibin yardım savunmasını sürekli üzerine çekiyor. Bu da doğru saha yerleşiminin yapıldığı takdirde pas açılarının genişlemesi ve perimetre gerisinde alanların açılması anlamına geliyor.

İkili oyunlarda ise Papagiannis, perdelemeden sonra dışarı açıldığında tepe üçlüklerindeki yüksek yüzdesi sayesinde eşleştiği oyuncuyu dışarı çekebiliyor. Eşleştiği uzunun kendisiyle birlikte dışarı açıldığı anlarda Fenerbahçe’nin yaratıcı oyuncuları, çembere daha rahat atak edebilirler. Rakip uzunun açılmadığı ve switch yapıldığı anlarda ise Papagiannis, boyalı alana hareketlenip uzun boyu sayesinde ters eşleşmeye atak edebilir.

Soru İşaretleri

Fall-Papagiannis-Olympiacos-Panathinaikos-Game3

Tonye Jekiri’nin de takımdan ayrılmasıyla birlikte Fenerbahçe Beko’nun uzun rotasyonunda üç çok değerli pivotu oldu.

Johnathan Motley, geçtiğimiz yıl özellikle normal sezon performansıyla EuroLeague’in dikkat çeken pivotları arasına girmişti. Sertaç Şanlı, son dört sezondur Final Four’da yer alan çok değerli bir uzun. George Papagiannis ise geçtiğimiz sezonu pek verimli geçirmese bile 2021-22 sezonunda EuroLeague’in en iyi ikinci beşine seçilmiş bir oyuncu. Ayrıca Fenerbahçe Beko’nun transferi için ne kadar yoğun çaba harcadığını düşünecek olursak Papagiannis, maç başına 5-10 dakika süre alıp ağırlıklı olarak kenarda oturtabileceğiniz türden bir pivot değil.

Bu doğrultuda Yunan oyuncunun transferine dair aklıma gelen en büyük soru işareti gelecek sezon uzun rotasyonunda süre dağılımının nasıl olacağı. Hem Motley, hem Sertaç, hem de Papagiannis, günümüz EuroLeague’inde her takımın formasını giyebilecek kalitede oyuncular.

Geçtiğimiz senenin flaş isimlerinden Johnathan Motley, sezonun son bölümünde bariz istikrar sorunları yaşamaya başlamıştı. Özellikle EuroLeague ve BSL Playofflarındaki savunma performansı nedeniyle sıkça eleştirilen Motley, BSL Playofflarındaki Darüşşafaka serisinde koçu Dimitris Itoudis’le tartışmış ve soyunma odasına gönderilmişti. Belki de önümüzdeki sezon Fenerbahçe’de Motley’nin daha geri planda olduğu ve Sertaç ile Papagiannis’in öne çıktığı bir uzun rotasyonu görebiliriz.

Papagiannis’in oyunundaki soru işaretlerine gelecek olursak bana göre ilk soru işareti, iri fiziğine ve 2.20’lik boyuna rağmen sırtı dönük hücum konusunda yeterli bir isim olmaması. Pozisyonu için üst düzey bir parmak hassasiyetine sahip olan Papagiannis, ne yazık ki bu özelliğini adımlama becerisiyle tamamlayamıyor. Bu da oyuncunun boyalı alanda sırtı dönük hücum konusunda yeterince tehdit oluşturamamasına neden oluyor.

Kendi fiziğindeki oyuncularda pek alışık olmadığımız üzere Yunan pivot, hücumda ve savunmada teması çok seven bir isim değil. Çember çevresinde sırtı dönük hücum ettiği zaman Papagiannis, sonuna kadar teması sürdürüp çembere yaklaşmaktan ziyade hook stili atışlarla pozisyonu erkenden bitirmeye çalışıyor. Bu da oyuncunun ikilik yüzdesine negatif anlamda etki ediyor.

Sırtı dönük oyundaki yetersizliğine ek olarak Yunan pivot, pas becerileri bakımından da sınırlı bir oyuncu. Papagiannis, kariyerinin herhangi bir aşamasında kısa devrilip takım arkadaşları için pas istasyonu olabilen veya boyalı alandayken yardımı üzerine çektiğinde doğru pası bulabilen bir oyuncu olmadı.

Açıkçası George Papagiannis’in hem sırtı dönük oyun, hem de pasörlük bakımından sınırlı bir isim olması, özellikle şutunun girmediği günlerde oyununu tekdüzeleştirebiliyor. Üçlükleri ve orta mesafe denemeleri girmediği zaman Papagiannis, hücumda sınırlı bir oyuncuya dönüşebiliyor.

26 yaşındaki oyuncunun oyununa yönelik eksilerden bir diğeri de çabuk yorulması. Sahada 6-7 dakika aralıksız kaldığı anlarda Papagiannis’in verimi bariz şekilde düşüyor. Bu gibi anlarda şut denemelerinde isabet bulmakta zorlanan Yunan pivot, savunmada ise yardımlara zamanında gitmeyip takımının kolay sayı yemesine neden olabiliyor.

Bu durum, Papagiannis’in Panathinaikos’taki sürelerine de yansımıştı. Geçtiğimiz sezon uzun rotasyonunun açık ara en etkili ismi olan Yunan pivot, buna karşın maç başına yalnızca 23 dakika ortalamayla sahada kaldı. Beklentiler doğrultusunda vasat geçen bir sezonu geride bırakan Papagiannis, sezonun son bölümünde sürelerinin bir kısmını takımın Litvanyalı uzunu Arturas Gudaitis’e kaptırdı.

Öte yandan bu durum, muhtemelen Fenerbahçe Beko için çok büyük bir sorun teşkil etmeyecektir. Papagiannis’in yorulduğu anlarda koç Dimitris Itoudis, kenarda Sertaç Şanlı ve Johnathan Motley gibi iki değerli alternatife sahip olacak.

Sonuç olarak baktığımızda ise George Papagiannis, bana göre özellikle çember koruma becerisi sayesinde Fenerbahçe Beko için kıymetli bir transfer. 26 yaşındaki pivotun iri fiziği ve uzun kolları sayesinde boyalı alanda yarattığı blok tehdidi, Fenerbahçe savunmasına farklı bir boyut katabilir.

 

 

 

 

EUROHOOPS