Filenin Sultanları’ndan Çok Çılgın Bir Şampiyonluk..Muhteşemsiniz

Filenin Sultanları’ndan Çok Çılgın Bir Şampiyonluk..Muhteşemsiniz

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Voleybol Milletler Ligi’nin final maçında Çin ile karşı karşıya geldi. Heyecan dolu maçı Filenin Sultanları setlerde 3-1 kazanarak Milletler Ligi’nde şampiyon oldu.

Texas Üniversitesi Spor Salonu’ndaki maça Türk taraftarlar büyük ilgi gösterdi. Final maçında iki kadın hakem görev aldı. Dev müsabakanın birinci hakemi Arjantinli Rene Karina Noemi, ikinci hakemi ise Japon Myoi Sumie oldu.

A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli, Çin maçının ilk 6’ında şu isimleri tercih etti: Elif Şahin, Eda Erdem Dündar, Derya Cebecioğlu, Ebrar Karakurt, Zehra Güneş, Melissa Vargas.

ÇİN SERVİS HATASIYLA BAŞLADI

Dev finalin ilk sayısını A Milli Kadın Voleybol Takımı aldı. Çin’de Diao Linyu’nun servis hatası sonrası maçın ilk sayısı bizim oldu. Melissa Vargas’ın sayısıyla 2-0’lık üstünlüğü yakaladık. Derya Cebecioğlu’nun plasesinde skor 3-0’a geldi. Çin’in ilk sayısı Li Yingying’den geldi.

 

Çin - Türkiye maçından kareler

EDA ERDEM DÜNDAR’DAN ÖNCE TEK AYAK ARDINDAN BLOK SAYISI

İlk sette 5-3’lük üstünlüğümüzün devam ettiği anda Eda Erdem Dündar’ın tek ayak sayısıyla skor 6-3’e geldi. Eda Erdem Dündar ardından blok sayısı aldı ve skoru 7-3 yaptı. Çin’in üst üste bulduğu sayılar sonrası fark bir anda bire kadar düştü. Melissa Vargas’ın hücumunda blok aut sonrası Ebrar Karakurt’un servis sayısı sonrası skor bir anda A Milli Kadın Voleybol Takımı lehine 11-8 oldu. Li Yingying’in servis hatası sonrası skor 12-9’a kadar geldi. Çin’in üst üste bulduğu sayılar sonrası skor 12-12’de eşitlendi. Melissa Vargas’ın hücumda top dışarı gidince Çin maçta ilk kez üstünlüğü yakaladı.

ÖNCE VARGAS ARDINDAN EBRAR

Çin’in 15-13’lük üstünlüğü yakaladığı anda Melissa Vargas’ın hücumunda skor 15-14 oldu. Ebrar Karakurt’un plasesinde skora denge geldi. Çin’in hücumunda top dışarı gidince Filenin Sultanları, 16-15’lik üstünlüğü yakaladı. Eda Erdem Dündar’ın blok sayısı sonrası üst üste 4’üncü Filenin Sultanları skoru 17-15 yaptı. Ardından Çin’in molası geldi. Mola dönüşünde Li Yingying’in 3 metre çizgisi hatası yapması sonrası fark 3’e yükseldi. Zhong Hui’nin servis hatası sonrası skor 19-16 oldu. Ebrar Karakurt’un sayısında A Milli Kadın Voleybol Takımı skoru 20-17’ye getirdi.

 

Çin - Türkiye maçından kareler

 

VARGAS’TAN BLOK SAYISI

Melissa Vargas’ın blok sayısında skor 21-18 oldu. Zehra Güneş’in akıl dolu sayısında A Milli Kadın Voleybol Takımı farkı 4’e yükseltti. Ebrar Karakurt’un servis sayısında A Milli Kadın Voleybol Takımı en büyük farkı yakaladı. Genç yıldız ardından servis hatası yaptı ve skor 23-19 oldu. Derya Cebecioğlu’nun hücumunda top dışarı gitti ve skor 23-20’ye geldi. Derya Cebecioğlu ardından plaseyi buldu ve A Milli Kadın Voleybol Takımı set sayısı şansı yakaladı. Çin’in üst üste bulduğu sayılar sonrası skor 24-22’ye geldi. Daniele Santarelli mola hakkını kullandı. Melissa Vargas’ın hücumunda ilk seti Filenin Sultanları galip tamamladı: 25-22.

Melissa Vargas ilk sette 6 sayı ile en skorer isim oldu. Genç yıldız yüzde 71’lik hücum yüzdesiyle oynadı.

 

İKİNCİ SETE DE HIZLI BAŞLADIK

İlk set ralliyle başladı. Derya Cebecioğlu’nun blok sayısında Filenin Sultanları 1-0’lık üstünlüğü yakaladı. Zehra Güneş’in bloğunda top az farkla dışarı çıktı ve skor dengelendi. Derya Cebecioğlu’nun hücumunda skor 2-1 oldu. Melissa Vargas ve Eda Erdem Dündar’ın ardından Elif Şahin’in blok sayısında skor 5-2’ye geldi. Ebrar Karakurt’un hücumunda blok aut sonrası skor 6-3 oldu. Yuan Xinyue’nin servis hatası sonrası skor 7-4’e geldi. Elif Şahin’in önce blok ardından servis sayısı sonrası skor 10-6 oldu.

 

Çin - Türkiye maçından kareler

 

MOLA SONRASI İYİ DÖNDÜK

Çin’in üst üste bulduğu 3 sayı sonrası Daniele Santarelli mola hakkını kullandı. Mola dönüşünde Zehra Güneş’in sayısında skor 11-9 oldu. Melissa Vargas’ın servis sayısında skor 13-10’a kadar geldi.

VARGAS’I MOLA DA DURDURAMADI

Melissa Vargas’ın servis sayısı sonrası Çin Milli Takımı Başantrenörü Bin Cai mola hakkını kullandı. Mola dönüşünde Melissa Vargas’tan bir servis sayısı daha geldi. Melissa Vargas’ın servis sayısında hız 106 km’ye kadar ulaştı. Wang Yuanyuan’ın sayısında Daniele Santarelli’nin itirazında karar değişmedi. Derya Cebecioğlu’nun sayısında skor 15-12’ye geldi. Çin’in 3 sayılık serisinde skor 15-15’te dengelendi. Ebrar Karakurt’un hücumunda banta çarpan top dışarı gitti ve Çin üstünlüğü yakaladı: 16-15. Melissa Vargas’ın hücumunda skor yeniden dengelendi. Eda Erdem Dündar’ın servis hatasında top fileye takıldı.

ÇİN’DEN İTİRAZ GELDİ

Li Yingying’in hücumunda top dışarı gitti. Bloktan yararlanmak isteyen Li Yingying’in itirazında hakem pozisyonu GDS’de izledi. GDS’de izlenen pozisyon sonrası karar değişti. Çin Milli Takımı, Filenin Sultanları karşısında skoru 18-16 yaptı. Li Yingying’in plasesi sonrası fark 3’e kadar çıktı. A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli mola hakkını kullandı.

Mola sonrası Çin’den hata geldi. Plase kendi alanında kalınca skor 19-17’ye geldi. Elif Şahin’in servisinde fark bir sayıya kadar düştü. Elif Şahin’in servis hatasında skor 20-18 oldu. Çin’in üst üste bulduğu 2 sayı sonrası fark 4’e yükseldi. Li Yingying’in sayısında Çin farkı 5 sayıya çıkardı. Li Yingying ardından servis hatasına imza attı.

İTİRAZLAR GDS’DE SONUÇSUZ KALDI

Çin’in hücumunda top doğrudan dışarı gitti ve hakemler bir süre kararsız kaldı. Arjantinli hakem sayıyı A Milli Kadın Voleybol Takımı lehine verdi. Çin’in itirazları sonrası pozisyon GDS’de incelendi. Blok teması görülmedi ve skor 23-20’ye geldi.

 

Çin - Türkiye maçından kareler

 

İKİNCİ SETİ ÇİN KAZANDI

Ardından blok autta skor 24-20 oldu. Çin’in blok kurmadığı pozisyonda Derya Cebecioğlu cezayı kesti skor 24-21’e geldi. Derya Cebecioğlu’ndan bir sayı daha gelince skor 24-22 oldu. Li Yingying’in hücumunda Çin seti kazandı. Setlerde durum 1-1 oldu.

ÜÇÜNCÜ SET ÇEKİŞMELİ BAŞLADI

Üçüncü setin ilk sayısı Zehra Güneş’ten geldi. Eda Erdem Dündar’ın hücumunda sette durum 2-1 oldu. Derya Cebecioğlu’nun hücumunda blok aut geldi: 3-2. Melissa Vargas’ın hücumunda top doğrudan dışarı gitti ve Çin 4-3’lük üstünlüğü yakaladı. Skoru Ebrar Karakurt dengeledi. Ebrar Karakurt’un blok sayısında skor 5-4 oldu. Ebrar Karakurt’un bir blok sayısı daha geldi: 6-4. Ebrar Karakurt’un art arda 3 sayısı sonra Çin mola kullandı.

EDA ERDEM RALLİYİ KESTİ

Mola dönüşü sonrası yaşanan rallide Eda Erdem Dündar topun yere temas ettiğini belirtti. Ralli kesildikten sonra pozisyon GDS’de incelendi. Temas tespit edildi ve sayıyı Filenin Sultanları kazandı.

EBRAR’DAN İNANILMAZ PERFORMANS

Ebrar Karakurt’un hücumunda skor 8-5’e geldi. Ebrar Karakurt’tan bir sayı daha geldi ve skor 9-5 oldu. A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın etkili performansı sonrası 15-9’a kadar geldi. Eda Erdem Dündar’ın durdurulamaz oyunu sonrası skor 16-9 oldu. Çin’in üst üste bulduğu sayılar sonrası skor 16-12’ye kadar geldi. Daniele Santarelli ardından mola aldı. Mola dönüşünde Wang Yunlu’nun servis hatası geldi ve skor 17-12 oldu. Ardından Eda Erdem Dündar servis hatası yaptı. Heyecan dolu uzun ralli sonrası Melissa Vargas’ın sayısı geldi. Melissa Vargas’tan bir sayı daha geldi ve skor 19-15 oldu. Zehra Güneş’in sayısıyla skor 20-16’ya geldi.

Çin’in üst üste pas hataları sonrası sonuç 23-17 oldu. Melissa Vargas’ın servis sayısı sonrası skor 24-17 oldu. Filenin Sultanları dördüncü setten 25-19 galip ayrıldı. Setlerde durum 2-1 oldu. Melissa Vargas, Çin karşısında ilk 3 sette toplam 18 sayı üretti.

VARGAS DURDURULAMIYOR

Maçın dördüncü setine Çin 2-0’lık seriyle başladı. Melissa Vargas’ın iki sayısıyla skor dengelendi. Ardından skor 4-2 oldu. Melissa Vargas yine sayı buldu ve skor 4-3’e geldi. Melissa Vargas’ın inanılmaz performansı sonrası skor 6-6’da dengelendi. Derya Cebecioğlu’nun blok ve servis sayısı sonrası 8-6’lık üstünlüğü yakaladık. Çin bu seri sonrası mola aldı. Zehra Güneş’in üst üste iki sayısı sonrası fark 4’e kadar yükseldi. Ebrar Karakurt’un sayısı sonrası skor 13-8 oldu.

Filenin Sultanları’nın muhteşem performansı maçın sonuna kadar devam etti. Melissa Vargas’ın sayıları ile birlikte skor oldukça açıldı. A Milli Kadın Voleybol Takımı rakibini 25-16’lık skorla geçti ve durumu 3-1 yaptı.

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde şampiyon oldu.

 

Filenin Sultanları, bu tarihi zaferle dünya sıralamasında da ilk basamağa çıktı.

Millilerimizde Melissa Vargas, Milletler Ligi finallerinin en iyi oyuncusu (MVP) seçildi. Organizasyonun rüya takımına da Millilerimizden üç isim girdi. Zehra Güneş, En İyi Blok Yapan Orta Oyuncu, Gizem Örge, En İyi Libero ve Melissa Vargas ise En İyi Pasör Çaprazı olarak rüya takıma seçildi.

 

 

SALON: College Park Center
HAKEMLER:  Noemi Karina Rene (ARG)Sumie Myoi (JPN)

ÇİN: Diao, Yingying Li, Wang, Gong, X.Gong, Y.Wang, Yuan, Wang (L) (Du, Ni (L), Zheng, Zhong, Xu, Gao, Yang)

TÜRKİYE: Elif, Ebrar, Zehra, Vargas, Derya, Eda, Gizem (L) (Cansu, Simge (L), Ayça, Saliha, İlkin)

SETLER: 22-25, 25-22, 19-25, 16-25
SÜRE: 105 dakika

 

 

1. Set sonucu: 22-25 (Türkiye lehine)
2. Set sonucu: 25-22 (Çin lehine)
3. Set sonucu: 19-25 (Türkiye lehine)
4. Set sonucu: 25-16 (Türkiye lehine)

 

 

 

SKORER