Fiba’dan genç basketbolcular için müthiş proje

Fiba’dan genç basketbolcular için müthiş proje

2022-23 Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 turuna katılacak son takımların da belli olacağı play-in maçlarından hemen önce FIBA turnuvası, U18 oyuncuları baz alan yepyeni bir proje açıkladı: Genç Basketbol Şampiyonlar Ligi.

İlk defa ortaya çıkan Genç Basketbol Şampiyonlar Ligi hakkında yayınlanan açıklama şu şekilde:

“BCL Pazartesi günü, U18 takımları için önemli bir pan-Avrupa yarışması olan Gençlik Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin lansmanı ile kulüp basketbolu penceresinde yeniliği teşvik eden başka bir projenin yaratıldığını duyurdu.

Sekiz farklı ülkeyi temsil eden on BCL kulübünün genç takımları, köklü BCL markasına genç bir dokunuş ekleyen kendi benzersiz kimliğine sahip bir yarışmada şampiyonluk için bir lig formatında yarışacak.

Türk temsilcisi TOFAŞ, Genç Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin açılış versiyonuna Bursa şehrindeki iki salonda ev sahipliği yapacak ve ilk şampiyon, 15 Nisan’da TOFAŞ Nilüfer Spor Arena’da belli olacak.

Bnei Ofek Dist Herzliya (ISR), ERA Nymburk (CZE), Filou Oostende (BEL), Hapoel Bank Yahav Jerusalem (ISR), Igokea m:tel (BIH), Lenovo Tenerife (ESP), MHP Riesen Ludwigsburg (GER), Rytas Vilnius (LTU),  UCAM Murcia (ESP) ve tabii ki Tofas Bursa; şampiyonluk için savaşacak 10 genç takım olacak.”

Şampiyonlar Ligi CEO’su Patrick Comninos, yeni proje hakkında şunları söyledi:

“Genç Basketbol Şampiyonlar Ligi, birden fazla BCL kulübünün ihtiyaç duyduğu şeyi tatmin edecek, yeni ve heyecan verici bir proje. Ayrıca bu turnuva, Avrupalı genç oyuncular yetiştirmek ve onlara yüksek seviyeye çıkmaları için optimal şartları sağlamak konusundaki devam eden çabamızın mantıklı ve çığır açıcı yeni adımı olacak.

Ne de olsa BCL, takımların kadrolarında en az beş tane ülkeden yetişen oyuncu bulundurmasını zorunlu kalan Ülkeden Yetişen oyuncuları kuralıyla bu yönde anlamlı çalışmalar da yaptı. Hatta En İyi Genç Oyuncusu ödülünü verdiğimiz oyuncular NBA’e gitti ve milli takımlarında yıldız oldular.”

Organizasyonun tam olarak nasıl gerçekleşeceği ise şu şekilde açıklandı:

“Genç Basketbol Şampiyonlar Ligi için kura şubat ayında çekilecek. 10 takım, 5’er takımdan iki gruba ayrılacak ve turnuva, 11 Nisan günü başlayacak.

Üç gün boyunca süren grup maçlarının ardından her grubun ilk iki sırası yarı finale kalacak. Üçüncü ve dördüncü sırada bitiren takımlar 5-8. sıra arası için klasman maçları oynayacakken son sıradaki takımlar da 9. sıra için oynayacak.

15 Nisan günü oynanacak büyük final ve son klasman maçlarıyla turnuvanın ilk senesi son bulacak.”

Fotoğraf: Basketball Champions League

 

 

EUROHOOPS