Fiba Kadınlar Eurobasket torbaları belirlendi

Fiba Kadınlar Eurobasket torbaları belirlendi

Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da 8 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket) 2023’ün kura çekimi öncesinde torbalar ve ev sahibi ülkelerin seçtiği partner federasyonlar belli oldu.

FIBA Kadınlar EuroBasket 2023’e katılacak 16 ülke, FIBA Kadınlar Dünya Sıralaması’na göre sıralandı. Buna göre Türkiye kuraya ikinci torbadan İtalya, Yunanistan ve Slovenya ile katılacak.

 

Torbalar şu şekilde oluştu:
1. Torba: İspanya, Fransa, Belçika, Sırbistan
2. Torba: Türkiye, İtalya, Yunanistan, Slovenya
3. Torba: Büyük Britanya, Karadağ, Slovakya, Çekya
4. Torba: Macaristan, Letonya, Almanya, İsrail

 

Kura çekiminde dört torbada yer alan toplam 16 takım, her biri dörder takımdan oluşan dört gruba yerleşecek. FIBA Kadınlar EuroBasket 2023’e ev sahipliği yapacak İsrail ve Slovenya, ilgili ülkede mücadele edecek bir ortak federasyon seçme hakkına sahipti.

Slovenya, Ljubljana’da da oynamak için Sırbistan ile ortaklık kurdu ancak bu ülkeler kurada farklı gruplarda çekilecek. İsrail ise Çek Cumhuriyeti ile anlaşma sağladı ve aynı grupta eşleşecekler.

Kura çekimi 8 Mart Çarşamba günü Türkiye saati ile 19.00’da gerçekleşecek olup FIBA’nın YouTube kanalından canlı yayımlanacak. FIBA Kadınlar EuroBasket 2023, 15 Haziran’da başlayacak olup grup aşaması ve çeyrek final elemeleri Tel Aviv ile Ljubljana’da oynanacak. Final etabı ise Ljubljana’da düzenlenecek ve 25 Haziran’da sona erecek.