Fenerbahçe üst üste 3. kez Final Four’da

Fenerbahçe üst üste 3. kez Final Four’da

Fenerbahçe Alagöz Holding Kadın Basketbol Takımı, Kadınlar EuroLeague çeyrek final serisinde eşleştiği Sopron Basket’i 2-0’la geçerek adını Final Four’a yazdırdı.

Serinin ilk maçını 82-62 kazanan Fenerbahçe, baştan sona üstün oynadığı ikinci karşılaşmadan da 62-82 galip ayrılarak Macaristan temsilcisi karşısında seride durumu 2-0’a getirdi ve tarihinde 9. kez, üst üste 3. kez Kadınlar EuroLeague 4’lü finalinde yer almaya hak kazandı.

Sarı-lacivertliler, 14-16 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Final Four’un ilk maçında Valencia Basket Club-Beretta Famila Schio eşleşmesinin tur atlayanı ile karşılaşacak.

Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kemal Danabaş da takımı Macaristan deplasmanında yalnız bırakmadı.

Fenerbahçe maça Olcay Çakır Turgut, Alina Iagupova, Breanna Stewart, Emma Meesseman ve Kayla McBride beşiyle başladı.

Emma Meesseman ve Olcay Çakır Turgut’un basketleriyle maça iyi başlayan Fenerbahçe 4-0’ı buldu. Ev sahibi takım Jelena Brooks’la maçtaki ilk sayılarını üretti. (2-4) Brooks ve Breanna Stewart’ın üç sayı çizgisinin gerisini oldukça iyi kullandıkları çeyreğin hemen başında skor da 8-9’a geldi. Bu bölümde skora katkı yapan oyunculara Kayla McBride’ın da eklenmesiyle Fenerbahçe skoru 8-12 yaptı. Breanna Stewart ve Alina Iagupova’nın da skor yüküne ortak olduğu çeyreğin ilk beş dakikalık bölümünde Fenerbahçe skor üstünlüğünü korudu. (11-16) Kenardan gelen Courtney Vandersloot’un da katkı verdiği anlarda 17-21’i bulan Fenerbahçe Alagöz Holding Kadın Basketbol Takımı, çeyrekte son 1 dakikanın içine girilirken farkı çift hanelere çıkardı. (19-31) Avantajını koruyan Fenerbahçe ilk çeyreği 19-31 önde tamamladı.

 

Satou Sabally ve Jelena Brooks’un karşılıklı isabetiyle başlayan çeyrekte Alperi Onar’ın orta mesafe şutuyla 21-36’yı bulan Fenerbahçe Alagöz Holding ilk beş dakikalık bölümde skor üstünlüğünü de korudu.  Macaristan temsilcisi Sopron Basket; Ezi Magbegor’u boyalı alanda, Czukor’u da üç sayı çizgisinin gerisinden etkili kullandığı bölümde farkı 10 sayıya düşürdü. (31-41)  Skorerleriyle rakibin maça ortak olma girişimlerini sonuçsuz bırakan Fenerbahçe, soyunma odasına 11 sayı farkla 38-49 önde girdi.

İlk yarı sonunda Emma Meesseman 12 sayı, Breanna Stewart ve Satou Sabally ikilisi de 8’er sayıyla takımın en skorer oyuncuları oldu.

Üçüncü çeyreğe 11-0’lık seriyle harika bir başlangıç yapan Fenerbahçe skoru 38-60’a getirdi. Çeyrekte ilk dört dakikayı suskun geçen Sopron Basket, ilk sayılarını Brooks’la buldu. Vivien Borondy ve Yvonne Turner’la boyalı alanı iyi kullanan Macaristan temsilcisi farkı eritmeye çalışsa da final çeyreğine 48-65’le önde giren Fenerbahçe oldu.

 

Final periyotunda ilk isabet Sopron Basket’ten geldi. (50-65) Rakibine bu bölümde Kayla McBride ve Breanna Stewart’la cevap veren Fenerbahçe, maçta son beş dakikanın içine 57-77’lik skorla önde girdi. Çeyreğin sonunu da iyi oynayan Fenerbahçe Alagöz Holding Kadın Basketbol Takımı, 82-62’lik skorla maçın kazananı oldu ve adını Final Four’a yazdırdı.

Stewart 25, Meesseman 16, Vandersloot 9, Sabally 8, Olcay 6, Iagupova 6, McBride 6, Alperi 2, Stokes 2, Merve 2 sayı ile oynadılar.