”Fenerbahçe Bench’indeki Asistan Koçların Herhalde Tecrübesizliği”

”Fenerbahçe Bench’indeki Asistan Koçların Herhalde Tecrübesizliği”

Turkish Airlines EuroLeague’de Fenerbahçe Beko deplasmanında kaybeden Anadolu Efes’te Koç Ergin Ataman  maç sonası görüşlerini açıkladı.

“4 yıl boyunca EuroLeague’e damga vurduk. Tarih yazdık. Bu sezon ortada bir başarısızlık var. Bunu hep birlikte yaptık. Sezonun başında EuroLeague için yaptığımız kadro değişikliklerinde yeterli verimi alamadığımızı söyleyebilirim. Larkin’in sakat olduğu sezonun ilk bölümünde hali hazırda play-off dışında kalan takımlara maç kaybettik. Bizi sıralamada orta sıralara itti ve iş bir noktada bu maça kaldı. Burada bir başarısızlık var. En büyük sorumlusu benim. Nasıl bundan önceki yıllarda EuroLeague’de yılın koçu seçildiysem, en iyi koçlardan biri olarak gösterildiysem bu sezon da başarılı olamadım. Takımda ciddi problemler yaşadık sezon boyunca. Biz play-off’u bu akşam kaybetmedik. Biz bu akşam kazansak da şansımız çok azdı. Play-off dışında kalan takımlara kaybettiğimiz maçlarla kaybettik. Yukarıdaki takımları yendik aslında. Maç bitti zaten fark oldu diye Itoudis’in elini sıktım. Orada Fenerbahçe taraftarlarının hakaretleri başlamıştı. Onlara maruz kalmamak için elini sıktım, tebrik ettim ve soyunma odasına gittim. Fark zaten 17-18 sayıyken bench tarafından asistan koçu sürekli olarak sayı atın sayı atın diye bağırması Will Clyburn’ü sinirlendirdi. Fark 17 sayı olmuş zaten iş bitmiş. Ona sinirlenmiş galiba ve orada bir tartışma olmuş. Tatsız bir olay. Sonuçta biz Türk takımı olarak Fenerbahçe’yi tebrik ediyoruz. Umarım play-off’u yakalarlar. Onlar da henüz garantilemedi. Tabii ki bizlerin de buralarda daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.

Ben maç boyunca birçok hakarete ve tezahürata maruz kalmama rağmen en ufak bir jestim olmadı en ufak bir tartışmaya dahi girmedim. Ama Fenerbahçe bench’indeki asistan koçların herhalde tecrübesizliği. Böyle bir ortamı ilk kez görüyorlar tabi. Yılların şampiyonu, EuroLeague’e ve Türk basketboluna damga vurmuş Anadolu Efes‘i dışarıda bırakmak herhalde onları biraz fazla mutlu etti. Maçı kazanmaktan daha fazla mutlu etti. Clyburn de buna tepki göstermiş. Olabilir , derbi maç bu. Şu anda bu daha sonrasına da yansımadı. Fenerbahçe soyunma odası önünde Sertaç Komsuoğlu da tebrik etti, ben de kendisini tebrik ettim. Fenerbahçe play-off’lara doğru ilerliyor. Bizim de hedefimiz Türkiye Basketbol Ligi olacak.

Şu anda sözleşme konusuna girmek istemiyorum. Önümüzdeki dönemlerde hem Anadolu Efes‘te, hem oyuncular hem de koçlar bazında planlamalar yapılacak. Asılsız dedikodulara inanmayın. Herkes herkese teklif yapabilir. Hiçbir anlaşma söz konusu değil. Önümüze bakacağız. Anadolu Efes‘le aile gibiyiz. Bu sezonki başarısızlıkla alakalı değerlendirme yapacağız. Ondan sonra da bakacağız. Şu anda olmuş bitmiş hiçbir şey yok. Tamamen yabancı basının yarattığı spekülasyonlar. Kimseyle herhangi bir şekilde yüz yüze görüşmedim. Tabii ki bir teklif geldi. Teşekkür ettik ve önümüzdeki günlerde duruma bakacağımızı söyledik. Bu dönemde bize ve oyunculara çok teklif gelir. Doğal şeyler. Şu andaki konsantrasyonumuz artık Türkiye Ligi play-offları olacak” dedi.