Euroleague’de Paulius Motiejunas Dönemi Başladı

Euroleague’de Paulius Motiejunas Dönemi Başladı

Paulius Motiejunas’ın CEO’luk görevine gelmesiyle birlikte EuroLeague, kaybettiği zamanı telafi etmeye çalışacak.

By Aris Barkas/ barkas@eurohoops.net

 

2013 ile 2023 yılları arasında Zalgiris‘te GM’lik görevini üstlenen Paulius Motiejunas, aslında ilk olarak geçtiğimiz yaz EuroLeague’in yeni CEO’su olmaya hazırdı. Buna karşın EuroLeague’in 13 hissedar kulübünün yaptığı oylamada CEO’luk görevine Marshall Glickman’ın gelmesi yönünde bir karar çıkmıştı.

Öte yandan 1 senelik Glickman dönemi, epey büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bunun sonucunda Marshall Glickman’ın görevi bırakması yönünde bir karar alınırken Paulius Motiejunas, 1 yıl gecikmeli de olsa CEO’luk görevine getirildi.

Bu yaz Glickman’ın görevden ayrılacağı belli olduktan sonra EuroLeague kulüpleri, hızlı bir çözüm formülüne ihtiyaç duydular. Bu nedenle Motiejunas’ın görevi devralacağının belli olduğu süreç çok uzun sürmedi.

Uzun yıllar boyunca Zalgiris GM’liği yapan Paulius Motiejunas, bunun yanı sıra Zalgiris kulübünün %75’lik hissesinin sahibi konumunda. Bu durumun bazı çıkar çalışmalarına neden olabileceği düşünülse de Motiejunas, Zalgiris dışındaki EuroLeague hissedarlarının da güvenini tamamen kazanmış durumda.

Bundan birkaç hafta önce Eurohoops’a özel bir röportaj veren Paulius Motiejunas, EuroLeague’e dair şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kulüpler olarak geçmişe kıyasla EuroLeague yönetiminde daha çok söz sahibi olduğumuzu hissediyorum, ayrıca kulüpler arasındaki iletişim de geçtiğimiz yıllara nazaran çok daha sağlıklı ilerliyor.”

EuroLeague ile CEO’luk görevi için 1 yıllık sözleşme imzalayan Paulius Motiejunas, teoride gelecek sezonun sonunda görevi bırakmak durumunda olacak. Eğer 1 yıllık görev süresinde kulüpleri CEO’luk için doğru isim olduğuna ikna edebilirse Motiejunas, görevini 1 seneden çok daha uzun süreler boyunca devam ettirebilir.

Elbette bunun için öncelikle kulübü Zalgiris’le arasına mesafe koyması gerekiyor.

Genişleme

Paulius Motiejunas’ın yeni görevinde halletmesi gereken ilk iş, EuroLeague’in genişleme hamlelerine hız vermesi olacak. Geçtiğimiz sezonun CEO’su Marshall Glickman bunu başaramamış ve 1 yıllık görev süresinin ardından CEO’luk koltuğundan kalkmak durumunda kalmıştı.

Eurohoops’a birkaç hafta önce verdiği özel röportajda Motiejunas, EuroLeague’e bir Dubai takımının eklenmesinden yana olduğunu söylemişti. 2023-34 sezonunda ligde bir Dubai takımı yer almayacak olsa bile EuroLeague yönetimi, önümüzdeki sezonlar için bir an önce Dubai meselesine yönelik son kararını vermek durumunda.

Öte yandan EuroLeague CEO’su Paulius Motiejunas ve başkan Dejan Bodiroga’nın ana hedeflerinden biri de EuroLeague’in 13 hissedar kulübünü ortak bir paydada buluşturmak olacak.

Kulüpler arasındaki mevcut fikir ayrılıklarını düşünecek olursak bu, kolay bir iş gibi durmuyor. Yine de olası ekonomik getirileri göz önünde bulundurursak Dubai meselesinin bir çözüme kavuşması, ortak bir paydada buluşmayı kolaylaştırabilir.

Gelecek sezon için EuroCup ve EuroLeague’de büyük değişimlerin olması beklenmiyor. Buna karşın Dubai meselesi, Rus takımlarının (başta CSKA Moskova olmak üzere) geleceği, FIBA ile ilişkiler, Paris ve Londra’nın EuroLeague’e olası katılımı gibi çözüme kavuşmayı bekleyen konular var. Sonuç olarak yeni CEO Paulius Motiejunas ve başkan Dejan Bodiroga’yı saha dışında yoğun bir süreç bekliyor.

 

 

EUROHOOPS