Euroleague Hissedarları Kritik Toplantıyı Yaptılar

Euroleague Hissedarları Kritik Toplantıyı Yaptılar

EuroLeague’in hissedar konumundaki 13 kulübü (CSKA Moskova da dahil), bir araya gelerek ligin geleceğine dair önemli konuları konuştular. Yaklaşık 1.5 gün süren toplantıların sonucunda herhangi bir karara varılamadı, ayrıca tartışılan konulara dair herhangi bir oylama da gerçekleştirilmedi.

İlk gün konuşulan konuların arasında en çok öne çıkanlar ise geçtiğimiz yaz Jordi Bertomeu döneminin sona ermesinin ardından yaşanan gelişmeler ve ligdeki takım sayısının olası artışı oldu. Kulüpler, Dejan Bodiroga ve Marshall Glickman döneminde şu ana kadar nelerin daha iyi yapılabileceğini ve geleceğe yönelik nelerin yapılabileceğini tartıştılar.

Öte yandan EuroLeague, gelecek sezon (2023-24)  yoluna bu sezon olduğu gibi 18 takımla devam edecek. Yani olası bir takım artışı gelecek sezonu değil, 2024-25 sezonunu ilgilendiriyor. Bu nedenle hissedar kulüplerin bir karara varabilmek için önlerinde uzun bir zaman dilimi bulunuyor.

Dubai Meselesi

Bilindiği üzere bir süredir Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’den bir takımın EuroLeague’e olası bir katılımına dair görüşmeler yürütülüyordu. Yapılan görüşmelerin ardından EuroLeague CEO’su Marshall Glickman, önümüzdeki sezon ligde Dubai’den bir takımın olmayacağını açıklamıştı. Yapılan son toplantıda da Dubai meselesine dair yeni bir gelişme yaşanmadı.

Ayrıca Dubai’nin yanı sıra Paris Basketball ve London Lions kulüplerinin EuroLeague’e katılımlarına dair de henüz bir karara varılmadı.

Böylelikle EuroLeague, yoluna önümüzdeki sezon tıpkı bu sene olduğu gibi yine 18 takımla devam edecek. Adını Playofflara yazdırmayı başaran AS Monaco, bu sezon olduğu gibi gibi önümüzdeki sezonda da 2 EuroCup Wildcard’ından birine sahip olacak. Ayrıca EuroCup şampiyonunun yanı sıra 3 kulüp daha Wildcard yoluyla EuroLeague’de yer almaya hak kazanacak.

Bu 3 Wildcard için en büyük adaylar, şu an için Partizan, Kızılyıldız ve Virtus Bologna olarak gözüküyorlar. Öte yandan bu sezonun katılımcılarından Valencia‘nın gelecek yıl EuroCup’ta yer alması bekleniyor.

 

 

 

 

EUROHOOPS