EuroLeague GM Anketinde kimler seçildi ?

EuroLeague GM’leri arasındaki geleneksel sezon ortası anketi gerçekleşti.

By Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

EuroLeague GM’leri arasında gerçekleşen sezon ortası anketinin 2022-23 sezonu versiyonu, EuroLeague websitesi tarafından yayınlandı.

18 kulübün genel menajerleri; kendi aralarında yapılan ankette ligin şu ana kadarki en değerli oyuncusunu (MVP), en iyi koçu, en iyi çıkış yapan oyuncusunu, ellerinde olsa transfer edecekleri oyuncuyu, en iyi pasörünü, en clutch (kritik anlardaki isabetlerle öne çıkan) oyucusunu, en iyi şutörünü, en spektaküler oyuncusunu, en iyi liderini, en iyi savunmacısını, en iyi genç oyuncusunu, en şaşırtıcı takımını, en çok zorlanılan rakipleri, izlemesi en keyifli takımlarını ve Final Four adaylarını belirlediler.

Ligin şu ana kadarki MVP’sine dair yapılan oylamada çıkan sonuç pek şaşırtıcı olmadı. Maç başına 25.3 verimlilik puanıyla ligin zirvesinde yer alan Sasha Vezenkov, oyların %61.1’ini alarak öne çıktı.

Yılın şu ana kadarki en iyi koçuna dair yapılan oylama ise iki Yunan koç arasında geçti. Olympiakos’un başarılı çalıştırıcısı Georgios Bartzokas, oyların %38.9’unu alarak 1.liği kaptı. Temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun başantrenörü Dimitris Itoudis ise oyların %27.8’ini alarak 2. sırada yer aldı.

Yılın en iyi çıkış yapan oyuncusu oylaması, beklendiği üzere iki oyuncunun arasında geçti. Temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun ABD’li yıldızı Johnathan Motley, oyların %33.3’ünü alarak zirveyi kimseye kaptırmadı. Real Madrid‘in genç yıldızı Dzanan Musa ise %16.7’yle 2. sırada yer aldı.

EuroLeague GM’leri, ellerinde olsa transfer etmek isteyecekleri oyuncu konusunda Sasha Vezenkov ve Vasilije Micic ikilisine yoğunlaştılar. Olympiakos’un yıldızı Sasha Vezenkov, %27.8 oyla zirvede yer aldı. Temsilcimiz Anadolu Efes‘in Sırp oyun kurucusu Vasilije Micic ise %16.7 oy oranıyla ikinciliği üstlendi.

Ligin en iyi pasörü oylamasında 1.sıra, temsilcimiz Fenerbahçe’nin bir diğer yıldızı Nick Calathes’e gitti. Şu ana kadar Maccabi Tel Aviv formasıyla müthiş bir performans ortaya koyan Lorenzo Brown ise %16.7 oyla 2. sırada yer aldı.

Ligin en clutch oyuncusu, büyük farkla AS Monaco’nun yıldız skoreri Mike James seçildi. Olympiakos’un deneyimli oyun kurucusu Kostas Sloukas ise %16.7 oyla 2.likten öteye gidemedi.

Ligin en iyi şutörü oylamasında ise iki isim öne çıktı. Baskonia formasıyla EuroLeague kariyerine müthiş bir başlangıç yapan Markus Howard, %33.3 oyla zirvede yer aldı. Olimpia Milano‘nun keski şutörü Billy Baron ise oyların %27.8’ini alarak 2. sırada kendine yer buldu.

AS Monaco’nun yıldız skoreri Mike James, EuroLeague GM’leri tarafından ligin en spektaküler oyuncusu seçildi. Temsilcimiz Anadolu Efes‘in ABD’li forveti Will Clyburn ise 2. sırada yer aldı.

Ligin en iyi lideri oylamasında ise 4 farklı isim öne çıktı. Temsilcimiz Anadolu Efes‘in Sırp yıldızı Vasilije Micic, %22.2 oyla zirvede yer almadı. Mike James, Lorenzo Brown ve Kostas Sloukas ise oyların %11.1’ini alarak 2.liği aralarında paylaştılar.

Ligin en iyi savunmacısında ise tahmin edilebilir bir sonuç ortaya çıktı. Real Madrid‘in 2.19’luk devi Walter Tavares, beklendiği üzere zirvede yer aldı. Olympiakos’un deneyimli ismi Thomas Walkup ise Tavares’e yaklaşmasına karşın zirveyi alamadı.

Ligin en iyi genç oyuncusu oylamasında ALBA Berlin’in İtalyan forveti Gabriele Procida, %22.2 oy oranıyla zirveyi kaptı.

Şu sıralar beklenmedik şekilde EuroLeague’in lideri olan Baskonia, bu müthiş performansının ardından GM’ler tarafından öne çıkarıldı ve yapılan anketin sonucunda ligin en sürpriz ekibi oldu.

Ligin oynaması en zor rakibi oylamasında ise eşitlik bozulmadı. Eşit oranda oy alan Anadolu Efes, AS Monaco, Fenerbahçe Beko ve Olympiakos, zirveyi aralarında paylaştılar.

İzlemesi en keyifli takım anketinde de eşitlik bozulmadı. Eşit oranda oy alan AS Monaco, Baskonia ve Olympiakos, zirveyi aralarıda paylaştılar.

Son olarak Final Four adayları oylamasına temsilcilerimiz Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes damgasını vurdu. İki temsilcimiz de GM’ler tarafından yapılan oylamanın sonucunda 4 Final Four adayı arasında gösterildiler.