Ergin Ataman: “Scottie Wilbekin Milli Takıma Katılmayı Reddetti”

Ergin Ataman: “Scottie Wilbekin Milli Takıma Katılmayı Reddetti”

Türkiye A Milli Takımımızın koçu Ergin Ataman, dikkat çekici açıklamalar yaptı.

by Melikşah Bayrav / info@eurohoops.net

 

Türkiye A Milli Basketbol Takımımız, 2024 Paris Olimpiyat Elemeleri’ne sayılı günler kala çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Milli Takımımızın koçu Ergin Ataman, Tivibu Spor’dan Şükran Albayrak’ın sorularını yanıtladı.

Devşirme oyuncuların durumuna değinen Ataman, Scottie Wilbekin’in milli takıma katılmayı reddettiğini ifade etti:

“2010 Dünya Kupası ikinciliğinden beri Milli Takımımızın sonuç olarak elde ettiği bir başarı yok, 2014’teki dünya sekizinciliği var. Bu süreçte kılpayı kaçan maçlar oldu, geçtiğimiz sezon EuroBasket’teki Fransa maçını mucizevi şekilde kaybettik. Fransa’ya yenilmeseydik belki de madalya kazanacaktık, grupta son saniyede kaybettiğimiz İspanya şampiyon oldu. Mucizevi şekilde kaybettiğimiz Fransa ise finale çıktı. Finalde İspanya ve Fransa karşılaşınca buna haliyle çok üzüldük. Yine de ortada bir gerçek var, A Milli Takım demek sonuç demek. Evet, jenerasyonlar değişebilir ama ülkenin en iyi basketbolcularının Milli Takımda olmaları gerekiyor.

Şimdi önümüzde Olimpiyat elemeleri ve 2025 EuroBasket elemeleri var. Oyuncu potansiyeli olarak baktığımız zaman çok güzel bir jenerasyonumuz var ama biz bu jenerasyonun hepsini aynı anda maalesef kullanamıyoruz. Özellikle NBA’de oynayan oyuncularımız bazı dönemler milli takımda olmak yerine dinlenmeyi tercih ediyorlar, yorgun olduklarını söylüyorlar. Bu konuda yapacak bir şeyimiz yok, bu tamamen vicdani ve manevi bir durum. Biz sezon boyunca onları takip ediyoruz, milli takıma geldikleri zaman en iyi şekilde ilgileniyoruz. Onlar da elbette milli takıma hizmet etmek istiyorlar ama maalesef yaşanan bazı aksaklıklar, tam kadro olmamızı engelliyor. Geçtiğimiz yıl EuroBasket’te kılpayı kaçan bir madalyadan sonra şunu düşünüyorum: Ömer Faruk Yurtseven bu yaz milli takım kampına katıldı, çok da iyi oynuyor. Eğer geçtiğimiz yıl EuroBasket’te olsaydı belki de Avrupa şampiyonu olacaktık. Olimpiyat Elemeleri’nde ise Cedi Osman katılmayacağını söyledi, kendisi önemli bir oyuncu ve iyi bir sezon geçirmişti.

Devşirme oyuncularımız ortada yoklar. Bugün baktığımız zaman Avrupa’da artık ‘devşirme oyuncu’ diye bir olay var. Neredeyse her takımın bir devşirme oyuncusu var, İspanya geçtiğimiz yıl Lorenzo Brown’la EuroBasket şampiyonu oldu. Olimpiyat Elemeleri’ndeki en önemli rakibimiz Hırvatistan, oyun kurucu pozisyonunda Jaleen Smith’i kullanıyor. Biz maalesef elemelerde devşirme oyuncularımızı kullanamayacağız. Shane Larkin başta kampa katıldı ama sağlık kontrollerinin ardından dizinde ciddi bir kemik ödemi tespit edildi, bu sebeple iki haftadır yoğun tedavi görüyor. Dün yine bir MR çekildi, azalma var ama henüz hazır değil. Scottie Wilbekin ise kendisine ve kulübüne yaptığımız tüm çağrılara rağmen milli takıma katılmayı reddetti. Hal böyleyken yapacak bir şeyimiz yok, kimseyi boğazından tutup ‘gel, milli takımda oyna’ diyemeyiz. Biz artık eksiklere değil, elimizdeki oyunculara bakacağız.

5 hafta önce A Milli Basketbol Takımımızın aday kadrosunu açıkladık, bu kadroyu tüm kulüplere bildirdik. Oyunculara da ulaşmaya çalıştık ama oyuncu telefonu açmazsa yapacak bir şeyiniz olmuyor. Bu durumda kulüplerine bildiriyorsunuz ve beklemeye geçiyorsunuz. Bazı oyuncular izim isteyebiliyorlar, mesela bu yaz Ömer Faruk Yurtseven ve Furkan Korkmaz bir hafta izin istediler. Onlara izin verdik, bu noktalarda oyunculara izin veriyoruz. Alperen Şengün NBA kampındaydı, sonuç olarak İtalya kampının sonlarına doğru katıldı. Maalesef Cedi Osman bu yaz milli takımda olmayacağını ve dinlenmek istediğini belirtmiş, diğer devşirme oyuncumuz Wilbekin’e ise ulaşamadık. Federasyonun her kademesi tarafından kulübüne ulaşıldı ama onlar da sanırım ikna edemediler, elbette kulüpler de oyuncularının milli takımda oynamasını isterler mutlaka. Larkin’in sakatlığında Wilbekin’in varlığı bize güç katardı, biz A Milli Takım aday kadrosunu açıklarken iki devşirme oyuncuyu da davet ettik çünkü sakatlık gibi durumlar olabiliyor. Ben herhangi bir gri alan olduğunu düşünmüyorum, Wilbekin bizi yarı yolda bıraktı.”

Panathinaikos‘taki transfer çalışmalarına da değinen Ataman, şunları söyledi:

Başkanımız Dimitris Giannakopoulos, transfer yapmayı çok seviyor. Kendisi basketboldan çok iyi anlıyor, Giannakopoulos ailesi Panathinaikos tarihi için çok önemli bir aile. Başkanımız Dimitris de o ailenin son temsilcisi, basketboldan çok iyi anladığı için kendisiyle sürekli konuşuyoruz. Belki bir bomba transferimiz daha olabilir, olup olmayacağını önümüzdeki on gün içerisinde görürüz. Türkiye’deki basketbolseverlere bir çağrım var: Artık bir diğer takımınız Panathinaikos olsun. Türkiye’de basketbolseverlerin Panathinaikos’u heyecanla takip edeceklerini düşünüyorum. Bazı arkadaşlarımız ‘aman Ergin Ataman başarılı olmasın’ diye rakip takımları tutacaklardır ama çoğunluğun bana destek olacağına inanıyorum.”

 

 

 

 

 

EUROHOOPS