Efes Avantajı Kaptı, Hakemler Maçın Önüne Geçti !

Efes Avantajı Kaptı, Hakemler Maçın Önüne Geçti !

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde yarı final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko’yu konuk etti.

Muhteşem bir üçlük performansıyla 11 sayı öne geçen Fenerbahçe, son çeyrekte Anadolu Efes‘in geri dönüşüne engel olamadı ve sahadan 97-91 mağlup ayrıldı.

Anadolu Efes seride 2-1 öne geçti. 3 galibiyete ulaşan ekibin finale yükseleceği serinin dördüncü maçı 9 Haziran Cuma günü Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak. Finale kalan ekip Türk Telekom-Pınar Karşıyaka serisinin galibiyle şampiyonluk için karşılaşacak.

 

 

Karşılaşmaya Nigel Hayes-Davis’in üçlüğü ve Dyshawn Pierre’in sırtı dönük oyunuyla başlayan Fenerbahçe Beko 0-5 öne fırladı. Hücum etmekte oldukça zorlanan Anadolu Efes, maçtaki ilk sayılarını 7:26 kala Will Clyburn’ün hızlı hücumuyla buldu. Ardından bir hızlı hücumda daha Amath M’Baye basket faulü aldı ve skor 5-5’te eşitlendi. Ardından Hayes-Davis ve Pierre’in ard arda üçlükleriyle Fenerbahçe 5-11’lik skoru yakaladı. Efes’te cevap Vasilije Micic’in üçlüğüyle geldi. Temponun iyice arttığı bu bölümde Tibor Pleiss üst üste dört sayı bulurken Fenerbahçe’de Hayes-Davis sayılarına devam etti, Dimitris Itoudis’in aldığı teknik faulün ardından televizyon molasına 12-13 gidildi. Molanın ardından Efes, Elijah Bryant’ın basketiyle ilk kez öne geçti: 15-13. Kısalarından skor katkısı alan Fenerbahçe, Scottie Wilbekin’in basket faulüyle üstünlüğü yeniden ele aldı: 17-18. M’Baye ve Pleiss ile 5-0’lık seri yakalayan Efes, 22-18 öne geçti. Çeyreğin son bölümünde Wilbekin üst üste iki üçlük attı ve Fenerbahçe, ilk çeyreği 22-24 önde kapatan taraf oldu.

İkinci çeyreğe Melih Mahmutoğlu‘nun üst üste bulduğu iki üçlükle başlayan Fenerbahçe, 25-30 öne geçti. Üçlük çizgisinin gerisinden muhteşem performansını sürdüren sarı-lacivertliler, Tarık Biberovic’in üçlüğüyle skoru 27-33’e getirdi. Efes’te cevabı Elijah Bryant verdi: 30-33. Ardından Samet Geyik’in basketi ve Melih Mahmutoğlu’nun üçüncü üçlüğüyle Fenerbahçe farkı sekize çıkardı: 30-38. Molanın ardından Micic oyuna ağırlığını koydu ve attığı basketin ardından Bryant’a yaptığı asistle skoru 36-38’e getirdi, bu sefer molayı Fenerbahçe aldı. Molanın ardından Clyburn çizgiden bulduğu sayılarla skoru 38-38’de eşitlese de Hayes-Davis’in üçlüğü ve Samet Geyik’in basket faulüyle 0-6’lık seri yakalayan Fenerbahçe, skoru 38-44’e getirdi. Bu bölümde iki takım da çizgiden isabetler buldu. Micic’in üçlüğü ve Bryant’ın basketiyle 5-0’lık seri yakalayan Efes, skoru 48-48’de eşitledi. M’Baye ve Ergin Ataman’a çalınan teknik faullerin ardından Motley de çizgiye gitti ve Fenerbahçe 48-51 öne geçti. Devrenin sonunda Larkin ve Clyburn’ün basketleriyle üstünlüğü ele alan Efes, soyunma odasına 52-51 önde gitti.

İkinci yarıya iki takım da muhteşem hücum ederek başladı. Efes’te Micic, Clyburn ve Pleiss etkili olurken Fenerbahçe’de Wilbekin iki üçlük ve asistle sekiz sayıya imzasını attı. Johnathan Motley’in basketiyle skor 61-61’de eşitlendi. 63-63’te bir kez daha buluşan iki takımdan Fenerbahçe Beko, Nigel Hayes ve Wilbekin ile 0-7’lik seri yakalayan taraf oldu ve Ergin Ataman’a molayı aldırdı: 63-70. Üçlük çizgisinden çok iyi atmaya devam eden Fenerbahçe, Nigel Hayes ve Pierre’in üçlükleriyle farkı çift hanelere çıkardı: 65-76. Çeyrek sonunda üçlük rüzgarı dururken Efes, Clyburn ve Pleiss’ın basketleriyle son çeyrek öncesi farkı tek hanelere indirmeyi başardı: 71-78.

Son çeyreğin başında Elijah Bryant, gönderdiği üçlükle farkı beşe indirdi: 75-80. Ardından Dyshawn Pierre’in üst üste bulduğu dört sayıyla rahatlayan Fenerbahçe, skoru 75-84’e getirdi. Micic’in çizgiden basketleriyle farkı eriten Efes, Nigel Hayes’e çalınan teknik faulden üç sayı çıkarttı ve farkı tek topa indirdi: 83-86. Vasilije Micic’in oyuna ağırlığını koyduğu bu bölümde Efes, yıldız oyuncunun bulduğu dört sayıyla öne geçti, Clyburn’ün çizgiden isabetleriyle 89-86 üstünlüğü yakaladı. Melih Mahmutoğlu yolladığı üçlükle skora dengeyi getirse de Micic ve Clyburn bir kez daha sahne aldı ve Efes, skoru 93-89’e getirdi. Son bölümde iki takım da çizgiden isabetler buldu ve Efes sahadan 97-91 galip ayrıldı.

 

Anadolu Efes‘te Vasilije Micic 25 sayı – 3 ribaund – 6 asist, Will Clyburn 20 sayı – 5 ribaund, Elijah Bryant 21 sayı – 7 ribaund – 2 asist,  Tibor Pleiss 17 sayı – 9 ribaund ile mücadele etti.

Fenerbahçe Beko’da Nigel Hayes-Davis 21 sayı – 2 ribaund – 2 asist, Scottie Wilbekin 23 sayı – 2 asist, Dyshawn Pierre 12 sayı – 6 ribaund – 4 asist, Melih Mahmutoğlu 12 sayı, Nick Calathes 8 sayı – 3 ribaund – 6 asist ile oynadı.

 

1. çeyrek: 22-24
2. çeyrek: 52-51
3. çeyrek: 71-78
4. çeyrek: 97-91

 

 

 

EUROHOOPS