Efes Atina’dan mutlu dönüyor

Efes Atina’dan mutlu dönüyor

Turkish Airlines EuroLeague normal sezonunun 26. hafta müsabakasında temsilcimiz Anadolu Efes, zorlu Panathinaikos deplasmanında sahne aldı.

İkinci çeyrekten itibaren oyunda kontrolü eline geçiren Anadolu Efes, Will Clyburn ve Shane Larkin ikilisinin önderliğinde sahadan 82-87‘lik skorla galip ayrıldı.

Anadolu Efes‘te Vasilije Micic, sakatlığı nedeniyle maç kadrosunda yer almadı.

Bu sonuçla temsilcimiz Anadolu Efes, ligdeki 25. maçında 13. kez sahadan galibiyetle ayrıldı. Koç Ergin Ataman’ın ekibi, gelecek hafta Kızılyıldız’ın konuğu olacak.

Ligdeki mağlubiyet serisi 5 maça çıkan ve toplamda 18. yenilgisini alan Panathinaikos ise AS Monaco deplasmanında sahne alacak.

 

 

Karşılaşmaya etkili hücum ederek başlayan ev sahibi Panathinaikos; Mateusz Ponitka, George Papagiannis ve Georgios Kalaitzakis’in sayılarıyla ilk bölümü 8-6 önde geçti. Rakibine Will Clyburn’le karşılık vermeye çalışan temsilcimiz Anadolu Efes, üzerine Ante Zizic ve Elijah Bryant’ın sayılarıyla durumu 11-12’ye getirdi. Devamında savunma sertliğini arttırarak rakibinin hücum etkinliğini sınırlamaya başlayan temsilcimiz, televizyon molasına üstün gitti. Moladan her iki taraf da karşılıklı üçlük isabetleriyle dönerken Panathinaikos, bitime 2 dakika kala Derrick Williams’la 16-15 öne geçti. Son bölümde Derrick Williams ve Marius Grigonis’le etkili olan ev sahibi, ilk çeyreği üstün geçti: 21-18

İkinci çeyreğe Will Clyburn’ün üçlüğüyle başlayan Anadolu Efes, devamında Lefteris Mantzoukas ve Marius Grigonis’in üçlüklerine engel olamayınca durum 27-23’e geldi. Hücumda ribaundları da kontrol ederek etkili olmayı sürdüren ev sahibi Panathinaikos, üzerine Matt Thomas’ın üçlüğüyle farkı 7’ye çıkardı. Rakibine Will Clyburn’ün üçlüğüyle karşılık veren temsilcimiz, üzerine bir de Chris Singleton’ın tek serbest atış isabetiyle durumu 34-31’e getirdi. Savunmada sertliği arttırarak Panathinaikos’un hızını kesen temsilcimiz, devamında Clyburn ve Larkin’den gelen üst üste 5 sayıyla seriyi 8-0’a taşıdı ve rakibine molayı aldırdı. Moladan Matt Thomas’ın üçlüğüyle dönen Panathinaikos, 37-36’yla üstünlüğü geri aldı ve bu sefer Ergin Ataman mola hakkını kullandı. Son bölümde Shane Larkin’in önderliğinde etkili hücum eden Efes, soyunma odasına önde gitti:40-43

Mücadelenin ikinci yarısına etkili hücum ederek başlayan temsilcimiz Anadolu Efes, Elijah Bryant ve Will Clyburn’den gelen üst üste 6 sayıyla maçta durumu 40-49’a getirdi. Sert savunmasıyla ev sahibine ilk 2 dakika boyunca skor şansı tanımayan temsilcimiz, devamında Marius Grigonis’in isabetine engel olamasa da Amath M’Baye’nin smacıyla farkı 9’da tuttu. Üzerine bir de Elijah Bryant’ın isabetiyle skoru 43-54’e getiren Efes, Panathinaikos’a molayı aldırdı. Mola dönüşünde Grigonis’in üçlüğüne engel olamayan temsilcimiz, rakibine Ante Zizic’in smacıyla yanıt verince farkı çift hanede tuttu. Devamında Paris Lee ve George Papagiannis’le 5-0’lık mini bir seri yakalayan ev sahibi, skoru 51-56’ya getirdi. Üzerine Lee’nin basket faulüyle seriyi 8-0’a taşıyan Panathinaikos, farkı tek topa indirdi ve koç Ergin Ataman, duruma molayla müdahale etti. Moladan Chris Singleton’ın turnikesiyle dönerek seriyi bozan temsilcimiz, üzerine bir de Rodrigue Beaubois’nın gözyaşı damlasıyla farkı 6’ya çıkardı. Son bölümde tekrardan savunma sertliğini arttıran Efes, son çeyreğe girilirken farkı çift haneye çekti: 54-64

Maçın final periyoduna Chris Singleton’ın üçlüğüyle başlayan Anadolu Efes, rakipte Paris Lee’nin 3 serbest atışına engel olamasa da Elijah Bryant’la durumu 57-69’a getirdi. Üzerine bir de Shane Larkin’in üçlüğüyle farkı 15’e çıkaran temsilcimiz, Panathinaikos’a molayı aldırdı. Mola dönüşünde de etkili hücum etmeyi sürdüren Efes, Elijah Bryant’la farkı 16’ya kadar çıkardı. Devamında Paris Lee ve Marius Grigonis’le üst üste sayılar bularak 8-0’lık seri yakalayan ev sahibi, durumu 69-77’ye getirdi ve koç Ergin Ataman, duruma molayla müdahale etti. Mola dönüşünde Will Clyburn’le isabeti bulan temsilcimiz, farkı yeniden çift hanelere çekti. Devamında Grigonis ve Lee’yle üst üste 4 sayı bulan ev sahibi, bitime 2 dakika kala durumu 73-79’a getirdi. Kalan bölümde üstünlüğünü koruyan Anadolu Efes, maçı kazandı: 82-87

 

Panathinaikos’ta Marius Grigonis 23 sayı, 1 ribaund, 4 asist; Paris Lee 19 sayı, 2 ribaund, 3 asist; Matt Thomas 8 sayı, 3 ribaundla oynadı.

Anadolu Efes’te ise Will Clyburn 24 sayı, 7 ribaund, 4 asist; Shane Larkin 13 sayı, 1 ribaund, 10 asist; Elijah Bryant 16 sayı, 7 ribaund, 2 asist; Ante Zizic 12 sayı, 7 ribaundla mücadele etti.

 

 

  1. çeyrek: 21-18
  2. çeyrek: 40-43
  3. çeyrek: 54-64
  4. çeyrek: 82-87